پدیده خودکشی در عربستان سعودی؛ روزی دو مورد

کارشناسان و پژوهشگران ضمن هشدار درباره رشد فزاینده پدیده «خودکشی» در عربستان تاکید می‌کنند،آماری که از سوی حکومت سعودی و مسئولان امر در این کشور در این‌ باره ارائه می‌شود، آمار واقعی نبوده و تنها بخشی از حقیقت است. به گزارش بهارستانه به نقل ازفارس ، پایگاه خبری «البدیع» در مقاله‌ای به قلم «احمد ابراهیم» […]

کارشناسان و پژوهشگران ضمن هشدار درباره رشد فزاینده پدیده «خودکشی» در عربستان تاکید می‌کنند،آماری که از سوی حکومت سعودی و مسئولان امر در این کشور در این‌ باره ارائه می‌شود، آمار واقعی نبوده و تنها بخشی از حقیقت است.

به گزارش بهارستانه به نقل ازفارس ، پایگاه خبری «البدیع» در مقاله‌ای به قلم «احمد ابراهیم» به هشدارهای کارشناسان بین المللی و پژوهشگران امور اجتماعی درباره رشد فزاینده پدیده «خودکشی» در عربستان سعودی اشاره و تاکید می‌کند، آمار و ارقامی که از سوی حکومت سعودی و مسئولان امر در این کشور درباره پدیده «خودکشی» ارائه می‌شود، آمار و ارقام واقعی نیست و تنها بخشی از حقیقت است.

این کارشناسان و پژوهشگران در ادامه تاکیدات خود می‌افزایند: واقعیت امر این است که اوضاع در عربستان سعودی درباره این پدیده بسیار اسفبارتر از این‌هاست و بیماری‌های روحی و روانی و اوضاع اقتصادی و اجتماعی در راس این دلایل و عوامل است.

«منی الصواف»، کارشناس سازمان ملل متحد در حوزه درمان اعتیاد میان زنان و مشاور روان‌شناس و رئیس بخش روان‌شناسی بیمارستان «ملک فهد» در شهر جده عربستان در این باره می‌گوید که آمار و ارقام ارائه شده درباره پدیده «خودکشی» در عربستان آمار و ارقام دقیقی نیست و بیانگر حجم و اندازه واقعی این مسئله نیست، حتی نمی‌تواند، بیانگر دلایل این پدیده نیست.

الصواف در ادامه به مهمترین دلایل گسترش این پدیده در عربستان اشاره می‌کند که در مصرف مشروبات الکلی، فشارهای شدید اقتصادی، نبود حمایت‌های مادی، قرار داشتن در معرض بحران‌های شدید روانی به خصوص کسانی‌که قربانی حالاتی همچون تعرض و تجاوز جنسی و آزار و شکنجه و اذیت جسمی و روحی قرار می‌گیرند، نمود پیدا می‌کند و در این اواخر به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین به عامل مهم دیگری نیز اشاره می‌‌کند و آن وجود برخی باورها و معتقدات سیاسی و یا مذهبی است که فرد و اغلب موارد مردان را وا می‌دارد تا در عملیاتی انتحاری اقدام به منفجر کردن خود کنند.

الصواف در ادامه تاکید کرده است که موارد «خودکشی» بسیاری در عربستان سعودی وجود دارد که منتهی به مرگ افراد شده و به دلایل خاص موجود در هر جامعه‌ای از جمله نگرش مذهبی و پزشکی به پدیده «خودکشی» هیچ‌گاه نه به آن اشاره می‌شود و نه در جایی ثبت ‌شود، به همین دلیل عجیب نیست که وزارت دادگستری عربستان اعلام می‌کند که طی سه ماه گذشته تنها ۲۷ مورد «خودکشی» در عربستان ثبت شده است.

با وجودی‌که اخبار بسیاری درباره پدیده «خودکشی» منتشر می شود، با این حال آمار و ارقام رسمی درباره افرادی که دست به «خودکشی» زده‌اند، همچنان نامعلوم و ناشناخته باقی می‌ماند.

برخی از پزشکان عربستانی می‌گویند که میانگین «خودکشی» در عربستان به ویژه در میان کودکان و جوانان به ارقام نسبتا هشداری رسیده‌اند و موضوع تنها به دلایل روانی و اجتماعی قانع کننده مرتبط نمی‌شود و برخی افزایش این پدیده را به بهار عربی ارتباط می‌دهند، چون برخی از شهروندان عربستانی تلاش می‌کنند، برای جلب توجه مسئولان امر به شرایط خود مانند «البو عزیزی» در تونس اقدام به خودسوزی کنند.

روزی دو مورد «خودکشی» در عربستان

آخرین آمار رسمی منتشره از سوی وزارت کشور سعودی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۹ عربستان شاهد ۷۸۷ مورد «خودکشی» با میانگین روزی دو خودکشی بوده و این رقم نسبت به رقم سال پیش از آن (۲۰۰۸) ۳۹ مورد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین آمار دیگر منتشره از سوی اداره آمار و برنامه ریزی وزارت کشور عربستان نشان از افزایش میانگین «خودکشی» در این کشور طی سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ دارد. این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ در عربستان ۲۶۱ مورد خودکشی به ثبت رسیده بود که در مقایسه با سال ۱۹۹۴ رشد ۱۸۵ درصدی را نشان می‌دهد و در این میان ریاض، پایتخت عربستان رتبه اول از حیث میزان خودکشی در میان دیگر شهرها و مناطق عربستان را کسب کرده بود.

در حالی‌که موارد «خودکشی» ثبت شده در این سال‌ها کمتر از تعداد واقعی است و یکی از دلایل این امر حساسیت‌های جامعه سعودی است و بسیاری از خانواده‌های عربستانی نمی‌خواهند پیکر فرزند خود را به پزشکی قانونی تحویل دهند و یا دلیل مرگ «خودکشی» ذکر شود.

آمارهای نیمه رسمی نشان می‌دهد که شمار بیکاران عربستانی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد که حدود ۱۸.۸ درصد از نیروی کار عربستان سعودی در پایان ۲۰۱۱ میلادی را تشکیل می‌دهد که در میان آنها هزاران نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند، در حالی‌که وزارت کار عربستان سعودی شمار بیکاران این کشور تنها یک میلیون نفر است که حدود ۱۱ درصد از نیروی کار عربستان سعودی را تشکیل می‌دهد.

پدیده «خودکشی» و یاس و ناامیدی در میان جوانان عربستانی

پژوهش دانشگاهی صورت گرفته در عربستان توسط سه پژوهشگر عربستانی نشان می‌دهد، ۸۴ درصد افرادی که در این کشور اقدام به خودکشی می‌کنند، جوان بوده و سن آنها فراتر از ۳۵ سال نیست. همچنین ۵۸ درصد افرادی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، مرد و ۴۲ درصد زن بوده‌اند.

صرف نظر از اینکه برخی از رسانه‌های تلاش می‌کنند، پدیده «خودکشی» در عربستان سعودی را به مواردی همچون بیماری‌های روحی و روانی نسبت دهند، بسیاری از موارد «خودکشی» به صورت مستقیم ارتباطی مستقیم با مسائلی همچون بیکاری و نبود افق‌های روشن در برابر جوانان داشته‌اند.

نارضایتی فزاینده در میان جوانان عربستانی به دلیل بیکاری رو به رشدی که در غنی‌ترین کشور تولید کننده و صادر کننده نفت جهان با آن مواجه است، این جوانان را به بمب سیاسی درحال انفجاری تبدیل می‌کند که به شدت موجودیت حکومت سعودی را در آینده نزدیک تهدید خواهد کرد و شماری از آنها را به سمت افراط گرایی سوق خواهد داد.

نظرسنجی صورت گرفته در عربستان سعودی نشان می‌دهد که ۸۴ درصد جوانان عربستانی اعتقاد دارند که بیکاری مهمترین مشکل و چالشی است که جوانان این کشور با آن مواجه هستند تا پس از آن مسائل مربوط به مواد مخدر و تروریسم با ۷۲ درصد رتبه دوم را احراز کند.

پژوهش‌ علمی صورت گرفته توسط «صالح الرمیح»، استاد علوم جامعه شناسی دانشگاه «ملک سعود» در ریاض درباره «عوامل منتهی به خودکشی و شیوه‌های مقابله با آن» برای تبیین دلایل نهفته در پس پدیده «خودکشی» و رشد آن در عربستان سعودی که تحقیق میدانی انجام شده در ریاض است، نشان می‌دهد که ۹۱ درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی تاکید کرده‌اند که هیچ کس نمی‌تواند آنها را از مشکلاتی که در آن گرفتار هستند، نجات دهد و در چنین شرایطی این پژوهش تاکید می‌کند که «خودکشی» در عمل نزدیک‌ترین و بزرگ‌ترین تهدید در جامعه عربستان به ویژه جوانان این کشور است، چون این پدیده به معنای اعتراض به واقعیت‌های منفی موجود در زندگی عربستانی‌هاست و افزایش آن به معنای پذیرش آن نیست.

 اغلب موارد خودکشی در عربستان اعتراض به واقعیت‌های زندگی است

از جمله نتایجی که پژوهش رمیح به آن دست یافت، این بود که ۵۷ درصد موارد مورد بررسی قرار گرفته دارای مدرک متوسطه و همچنین ۷۹ درصد آنها بیکار بوده‌اند و برخلاف اینکه گفته می‌شود، اکثر کسانی‌که دست به خودکشی می‌زنند، مواد مخدر مصرف می‌کنند، پژوش دکتر رمیح نتیجه می‌گیرد که ۶۳ درصد موارد مورد بررسی اصلا ماده مخدر یا مشروبات الکلی هنگام خودکشی مصرف نکرده بودند و ۸۸ درصد نیز اصلا فردی در خانواده آنها تاکنون دست به خودکشی نزده است.

از این جاست که می‌توان نتیجه گرفت که مهمترین عوامل «خودکشی» در عربستان را باید در مواردی همچون ناامیدی و یاس و بسته بودن فضای اجتماعی و اجرای خشک و بدون انعطاف مذهب به اضافه عوامل دیگری همچون فقر و بیکاری و نبود فرصت‌های مناسب شغلی ملاحظه کرد.

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.