پاسخ دولت نجات یمن به ادعاهای ائتلاف سعودی و سازمان ملل در مورد نفت‌کش صافر

دولت نجات ملی یمن، ائتلاف سعودی و اماراتی را مانع اصلی تعمیر نفت‌کش خراب شده در ساحل این کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی رسمی انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی این کشور، ادعاهای ائتلاف سعودی و سازمان ملل مبنی بر ممانعت از تعمیر نفت‌کش «صافر» را رد کرد.

او شامگاه یکشنبه طی توییتری نوشت که : «از ابتدای حمله به یمن، با ارسال سوخت به کشتی صافر مخالفت شده و به رغم درخواست‌های مکرر ما مبنی بر ارزیابی [وضعیت] کشتی و تعمیر آن، ولی این درخواست‌ها رد شده است».

عبدالسلام در چرایی مخالفت ائتلاف با این درخواست‌ها گفت که «آن کسی که جنگ خانمان‌سوز و کشتار، علیه ملتی راه بیاندازد و شدیدترین محاصره را بر آن تحمیل کند، هرگز به سرنوشت یک کشتی اعتنایی نخواهد داشت».

او از سازمان ملل متحد به صراحت در باره مواضع دوگانه‌اش انتقاد کرد و گفت: «کسی که قاتلان کودکان (یمن) را از لیست ننگین [قاتلان کودک] حذف کند، حق ندارد از انسانیت دم بزند».

سازمان ملل متحد اواخر خرداد ماه در اقدامی تعجب‌برانگیز و مشکوک، نام ائتلاف سعودی و اماراتی را از لیست ناقضان حقوق بشر و قاتل کودکان در یمن حذف کرد.

اخیراً بعدا از وقوع انفجار در بندر بیروت و به تبع آن، وارد آمدن خسارت‌های مالی و جانی در این شهر، سازمان ملل و دولت مستعفی در باره کشتی صافر و احتمال غرق شدن با منفجر شدن آن هشدار داده‌ و دولت نجات ملی را مسئول هرگونه حادثه احتمالی معرفی کرده‌اند.

این کشتی بیش از یک میلیون بشکه نفت داشته و در دریای سرخ نزدیک ساحل «رأس عیسی» یمن متوقف شده است. با حمله ائتلاف سعودی به یمن در سال ۲۰۱۵، تلاش‌ها برای تعمیر آن با کارشکنی این ائتلاف مواجه شد و هم‌اکنون بیم آن می‌رود که زنگ‌زدگی و خوردگی بدنه باعث نشت نفت در دریا شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.