وزیر انرژی سابق آمریکا: خروج از برجام به تفرقه میان آمریکا و اروپا منجر می‌شود

وزیر انرژی سابق آمریکا که از اعضای تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران بود در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی تصریح کرد که خروج واشنگتن از برجام «فجیع» خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، «ارنست مونیز» وزیر انرژی سابق آمریکا که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) بود، در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «پی. بی. اس» تصریح کرد که خروج آمریکا از برجام «فجیع» خواهد بود.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه (۱۰ اردیبهشت) در شوی تبلیغاتی جدید علیه ایران، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی زونکن و لوح‌های فشرده‌ای تحت عنوان «اسناد و مدارک» نشان داد و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بُعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.

مونیز با اشاره به این اظهارنظرات نتانیاهو گفت: «در وهله اول، قطعاً همه ما می‌دانستیم که ایران برنامه تسلیحاتی داشته است. سازمانهای اطلاعاتی ما در سال ۲۰۰۷ چنین مطلبی را اعلام کردند.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان بین‌المللی گفته بودند که آنها (ایران) یک برنامه ساختاریافته دارند بنابراین در خصوص داشتن چنین برنامه‌ای فریبکاری صورت نگرفته است و ما قطعاً با علم به این موضوع به مذاکره (با ایران) رفتیم».

وی سپس ادامه داد:‌«به نظر من، بیانات نخست‌وزیر (رژیم صهیونیستی) دلایل بیشتری برای ادامه حضور در برجام ارائه داد».

مونیز با اشاره به زونکن و سی دی‌هایی که نتانیاهو برای اثبات سخنان ضدایرانی‌اش ارائه کرد، و در پاسخ به سؤال مجری شبکه «پی. بی. اس» مبنی بر اینکه آیا ایران قادر است بعد از منقضی شدن برجام، بمب بسازد، گفت: «اول اینکه، با کاغذ و سی. دی بمب نمی‌سازند بلکه بمب را با مواد هسته‌ای می‌سازید و باید بگویم که برجام برنامه (هسته‌ای) ایران را فریز نکرده است بلکه تا حد زیادی آن را به عقب برگردانده است».

وزیر انرژی سابق آمریکا با اشاره به این موارد ادامه داد: «حتی اگر پیشروی می‌کردند و هیچ مشکلی نداشتند، دستکم یکسال برای جمع کردن مواد هسته‌ای زمان نیاز داشتند. نکته دوم این است که بعد از گذشت ۱۵ سال از (امضای) برجام، محدودیت‌ها برای فعالیت‌های مسالمت‌آمیز هسته‌ای ایران از بین می‌رود اما ما به آنجایی که قبلاً بودیم بازنمی‌گردیم. در حال حاضر ما بانفوذترین نظام راستی‌آزمایی را داریم».

وی در حمایت از برجام گفت: «توافق (هسته‌ای) به بازرسان بین‌المللی، ابزاری داد تا هرکجای ایران که می‌خواهند بروند و دسترسی (به سایتهای هسته‌ای ایران) داشته باشند».

مونیز درباره برخی ادعاها درباره «بند غروب» در توافق هسته‌ای گفت: «چیزی تحت عنوان (بند) غروب در توافق وجود ندارد. آنچه که به تدریج در بازه ۱۰ سال، ۱۵ سال، ۲۰ و ۲۵ سال کنار گذاشته می‌شود، عناصر خاصی از آنچه که می‌توانند انجام دهند، می‌باشد اما آنچه که در وهله اول برای همیشه باقی می‌ماند، در وهله اول تعهد آنها برای نداشتن یک سلاح هسته‌ای و در وهله دوم، کنار گذاشتن فعالیت‌های تسلیحاتی است اما مهم‌ترین چیز، این است که آنها باید پروتکل الحاقی را دنبال کنند و اساساً به این مفهوم که بازرسان بین‌المللی می‌توانند به سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده بروند و به طور منحصر، ایران باید در یک بازه زمانی مشخص دسترسی ارائه دهد».

این عضو سابق تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در خصوص احتمال خروج دولت «دونالد ترامپ» از برجام گفت: «صراحتاً فکر می‌کنم که به چندین دلیل، این (خروج از برجام) فجیع خواهد بود. اول آنکه، خروج از برجام، فرایندی که در حال حاضر برای کشف اطلاعاتی که در اطلاعات اسرائیل (نتانیاهو) شاهد بودیم، را از بین می‌برد و دوم اینکه این مسئله به تفرقه میان آمریکا و همپیمانان ما در اروپا منجر می‌شود».

وی سپس درباره عواقب خروج از برجام گفت: «بی‌نظمی بسیار بسیار زیادی به وجود می‌آید زیرا از یک طرف، دولت‌های اروپایی، آنگلیس، فرانسه، آلمان به وضوح اعلام کرده‌اند، در حالیکه ایران (با برجام) سازگاری دارد، ما باید با آنها همکاری کنیم تا آنها را همچنان سازگار نگه داریم، در عین حال، شرکت‌های آنها نیز در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد».

مونیز تصریح کرد: «فکر می‌کنم که اکثر آنها، اروپاییان، آمادگی همکاری با ما را دارند و مهم‌تر اینکه آنها در حملات مشترک در سوریه (حمله مشترک انگلیس، فرانسه و آمریکا به سوریه) چنین تمایلی را نشان دادند. آنها خواستار همکاری با ما در به عقب‌راندن ایران هستند اما نمی‌خواهند توافق (برجام) را نقض کنند».

وزیر انرژی سابق آمریکا در خصوص احتمال خلع سلاح اتمی کره شمالی گفت: «این امکان وجود دارد…..اما همچون قضیه ایران است، اعتماد نکنید، راستی‌آزمایی کنید، راستی آزمایی کنید، راستی آزمایی کنید. و در قضیه کره شمالی چالش بزرگتری در مقایسه با ایران در خصوص قضیه راستی‌آزمایی وجود دارد».

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.