وزرات کشور می‌خواهد زمینه انحلال برخی احزاب اصول‌گرا را فراهم کند

عضو شورای مرکزی خانه احزاب گفت: متأسفانه وزارت کشور دارد شرایط را برای انحلال برخی احزاب اصولگرا فراهم می‌کند.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، حسین کنعانی مقدم عضو شورای مرکزی خانه احزاب با اشاره به آخرین جلسه خانه احزاب گفت: بندهایی از نظرات احزاب درباره پیش‌نویس قانون جدید احزاب قرائت شد و برای جمع‌بندی به کمیته حقوقی خانه احزاب ارسال شد.

وی ادامه داد: درباره لیست احزابی که برای تخصیص یارانه‌ به تأیید وزارت کشور رسیده‌اند، قرار شد که آن بخش از یارانه‌ای که به حساب خانه واریز شده، برای احزاب واریز شود تا سایر احزاب هم تکلیف‌شان مشخص شود.

کنعانی مقدم درباره انتخابات خانه احزاب در استان‌ها گفت: در رابطه با انتخابات خانه احزاب در استان‌های مختلف مثل اراک و قم که  به شورا ارجاع شده بود، تصمیم گرفته شد که در همه جای کشور احزاب ملی که در خانه احزاب می‌خواهند عضو شوند، با هویت فراکسیون‌های مرکزی خودشان حضور پیدا کنند و طوری نباشد که یک حزبی در شهرستان خارج از قواره فراکسیونی در مرکز بخواهد برای عضویت در شورای مرکزی خانه احزاب استان‌ها نامزد شود.

وی افزود: گزارش بازرسین و کمیته حقوقی درباره انتخابات قم و اراک ارائه شد و انتخابات اراک تأیید و به تصویب رسید.

عضو شورای مرکزی خانه احزاب درباره مبلغ یارانه اختصاص یافته به احزاب گفت: در این مرحله، یارانه‌ای که به ۲۵۰ حزب داده شده، ۷ میلیون و چهارصد الی پانصد هزار تومان است.

کنعانی مقدم در پاسخ به سؤالی درباره وجود تبعیض نسبت به تخصیص یارانه به احزاب، به اعتراض خود نسبت به این موضوع اشاره کرد و گفت: ما کنگره حزب سبز را در بیستمین سالگرد تأسیس آن، و قبل از موعدی که وزارت کشور مقرر کرده بود، در آذرماه ۹۶ برگزار کردیم و نماینده وزارت کشور خک حضور داشت و صورتجلسات نیز تأیید شد.

وی افزود: تغییر در اساسنامه داده شد و گزارش آن به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ارسال شد امّا متأسفانه تاکنون هیچ‌گونه پاسخی داده نشده و الان شاهد این هستیم که در مرحل اوّل، حزب سبز را جزء تأیید شده‌ها محسوب نکرده‌اند. متأسفانه وزارت کشور دارد شرایط را برای انحلال برخی احزاب اصولگرا فراهم می‌کند.

دبیرکل حزب سبز خاطرنشان کرد: در جلسه شورای مرکزی خانه احزاب گفتم که اگر حزب سبز بعد از ۲۰ سال بخواهد با این بهانه‌ها منحل شود، ننگی بر دامن اصلاحات و دولت روحانی خواهد بود که حزبی را با سابقه ۲۰ سال فعالیت، با آیین‌نامه‌هایی که قابلیت اجرایی هم ندارد منحل کند و افتخار می‌کنیم که از ما به عنوان حزب منحله توسط دولت روحانی  یاد کنند.

کنعانی مقدم با بیان اینکه ممکن است برخوردهای سلیقه‌ای اتفاق افتاده باشد، تصریح کرد: منتظر پاسخ صریح وزارت کشور در این باره هستیم. کمیسیون ماده ۱۰ باید پاسخگوی احزاب باشد و نمی‌تواند بنشینند و هر تصمیمی که خواستند بگیرند.

وی، اعتراض برخی دیگر از احزاب نسبت به تبعیض‌های وزارت کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: آقای روح‌الامینی نیز که حزب توسعه و عدالت را دارند، اعتراض داشت و می‌گفت که به ما ایراد گرفته‌اند. این در حالی است که من در کنگره آنها حضور داشتم و شاهد بودم که چه کنگره خوبی برگزار کردند.

کنعانی مقدم به غیبت برخی احزاب اصولگرا از جمله حزب مؤتلفه در لیست دریافت یارانه اشاره کرد و تصریح کرد: برعکس، ما شاهد این هستیم که حزب اعتماد ملی که هنوز خودشان مشکل دارند و کنگره‌شان هم پذیرفته نشده، در لیست تخصیص یارانه‌ها قرار دارند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.