واکنش شاعر طنزپرداز به غبار مظلومیت بر چهره ملی ادبیات کودک و نوجوان

رضا رفیع پس از گل‌باران آرامگاه مهدی آذر یزدی در سخنانی جدی و بدون طنز، حرمت‌گذاری به این نویسنده معاصر و زدودن غبار مظلومیت از سنگ‌قبر مهدی آذر یزدی و کتاب‌های وی را خواستار شد.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، محمدرضا رفیعی زاده معروف به رضا رفیع از شاعران طنزپرداز کشور به شمار می‌رود که با ورود به عرصه رسانه ملی موردتوجه علاقه‌مندان به شعر طنز و مردم قرارگرفته است و واکنش‌های طنزگونه او در قالب اشعار در مورد مسائل گوناگون بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و حتی رسانه‌های معتبر دارد.

وی که از سوی برگزارکنندگان جشنواره فرهنگی ادبی آذر یزدی به مناسبت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان به یزد آمده است به‌عنوان مجری برنامه در گفتگوهای چهره به چهره باشخصیت‌های استانی و دوستان مهدی آذر یزدی به‌گونه‌ای از خاطرات وی با زبان طنز سخن می‌گفت که گویا سال‌هاست مهدی آذر یزدی را می‌شناسد و چندین بار شرکت‌کنندگان را هم در مراسم خنداند.

این شاعر طنزپرداز پس از پایان مراسم و در آیین گل‌باران آرامگاه مهدی آذر یزدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در یزد گفت: مرحوم آذر یزدی را از نزدیک ندیدم ولی از بچگی با کتاب‌های او «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» آشنا بودم و مطالعه می‌کردم.

رفیع افزود: روش شناخت هر هنرمندی دیدن آثار و یا مطالعه کتاب‌های اوست و توقع من همیشه این بود که‌ای کاش درزمانی که آذر یزدی در تهران زندگی می‌کرد لااقل در محافل ادبی دعوت می‌شد.

شاعر طنزپرداز با ابراز تأسف از این‌که هنوز هیچ کاری برای آذر یزدی نشده است؛ ادامه داد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی در استان یزد تنها جرقه‌ای و یا قطره‌ای در برابر خدمات ارزنده آن مرحوم به شمار می‌رود.

رفیع اضافه کرد: آذر یزدی به‌عنوان نماد ادبیات کودک و نوجوان نیازمند تخصیص بودجه‌های ملی و از پایتخت است و فراتر از استان باید به او نگاه شود.

وی بار دیگر ابراز تأسف کرد: وقتی سنگ‌قبر ایشان رادیدم که چگونه کاشی‌های آن کنده‌شده و خراب‌شده است به مظلومیت ایشان اندیشیدیم که این مظلومیت از دوران حیات وی تا الآن ادامه دارد.

این شاعر طنزپرداز خاطرنشان کرد: باید بیش‌ازپیش به این نویسنده حرمت‌گذاری شود و غبار مظلومیت از سنگ‌قبر مهدی آذر یزدی و آرامگاه وی و هم از کتاب‌های ایشان زدوده شود تا وقتی کسی به این شهر سفر می‌کند و به آرامگاه او می‌رود شاهد این حرمت‌گذاری باشد.

رفیع اذعان کرد: بسیاری از کشورها به دنبال شخصیت‌سازی هستند و ما با داشتن این‌گونه ظرفیت‌ها به آن نمی‌پردازیم درحالی‌که با توجه به فضای مجازی که عرصه را بر کتاب و کتاب‌خوانی تنگ کرده است چاپ مجدد کتاب‌های آذر یزدی کودکان ما را از فضای مجازی به سمت کتاب هدایت می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.