همه گزینه های اوباما در برابر پوتین

اوباما و پوتین در تماسی تلفنی یک ساعت و نیم با یکدیگر صحبت کردند که البته این صحبت بیش از آنکه دیپلماتیک باشد، خط و نشان کشی برای یکدیگر بوده است. به گزارش بهارستانه،شاید وقتی اوکراینی ها دراعتراض به امتناع دولت از امضای توافقنامه عضویت وابسته (همگرایی تجاری) در اتحادیه اروپا، به “دموکراسی خیابانی” روی […]

اوباما و پوتین در تماسی تلفنی یک ساعت و نیم با یکدیگر صحبت کردند که البته این صحبت بیش از آنکه دیپلماتیک باشد، خط و نشان کشی برای یکدیگر بوده است.

به گزارش بهارستانه،شاید وقتی اوکراینی ها دراعتراض به امتناع دولت از امضای توافقنامه عضویت وابسته (همگرایی تجاری) در اتحادیه اروپا، به “دموکراسی خیابانی” روی آوردند، تصور نمی کردند که این اعتراضات به جنگ و مداخله نظامی روسیه در کشورشان منجر شود.

آنها که تجربه ناموفق “انقلاب نارنجی” را در سال ۲۰۰۴ میلادی داشتند، این بار در اعتراضات چندماهه خود گرچه توانستند دولت را برکنار کنند اما اعتراضات آنها منجر به حضور روس ها در کشورشان شد. تصمیم روس ها برای تصرف اوکراین کافی بود تا آمریکایی ها نیز دست به کار شوند و به دولت تازه تاسیس کی‌یف در این زمینه هشدار دهند. علیرغم تمامی هشدارهای آمریکایی ها، کاری از دست اوکراین برنیامد و سرانجام رئیس جمهوری روسیه بلافاصله پس از تایید پارلمان این کشور برای استفاده از ارتش در حمایت از منافع روسیه در سراسر اوکراین دست به کار شد.

شورای فدراسیون روسیه در نشست فوق العاده در تاریخ ۱ مارس به مناسبت وضعیت در اوکراین و درخواست رئیس جمهور فدراسیون روسیه در مورد استفاده از نیروهای روسیه در اوکراین را تصویب کرد. پس از این تایید مقام‌های آمریکایی نشستی عالی رتبه در کاخ سفید برای بررسی اقدام نظامی روسیه در اوکراین برگزار کردند. کاخ سفید نیز از گفت‌وگوی تلفنی اوباما با پوتین به مدت ۹۰ دقیقه و ابراز نگرانی شدید درخصوص اقدام روسیه که آمریکا آن را نقض آشکار تمامیت ارضی و استقلال اوکراین نامید، خبر داد. وزیر دفاع آمریکا نیز با همتای روسی خود گفتگوی تلفنی داشت و در آن به عواقب ورود نیروهای نظامی روسیه به خاک اوکراین اشاره کرد. به گفته وی این اقدام باعث خواهد شد تا امنیت و ثبات در اروپا و جهان با خطر جدی مواجه شود.

طبق بیانیه مکتوب کاخ سفید، باراک اوباما به ولادیمیر پوتین گفته است که فرستادن نیروهای نظامی روسیه به درون اوکراین نقض آشکار حاکمیت ملی، تمامیت ارضی اوکراین و تخلف از قوانین بین المللی است. آنطور که سایت پلتیکو از بیانیه رسمی منتشر شده کاخ سفید نقل کرده است در قسمتی از این گفتگو پوتین به اوباما یادآور شده است که این اقدام روسیه نقض منشور سازمان ملل متحد، موافقتنامه سال ۱۹۹۷ پایگاه نظامی روسیه با اوکراین و اقدامی متضاد با تفاهم نامه بوداپست در سال ۱۹۹۴ و سند نهایی هلینسکی است.

اوباما از پوتین خواسته است تا نیروهایش را به پایگاه های روسیه در «کریمه» بازگرداند و از اختلال در هر منطقه دیگری در اوکراین سر باز زند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه اقدامات اخیر مسکو به جایگاه بین المللی روسیه آسیب می زند، گفته است: «ایالات متحده دوشادوش جامعه بین المللی واقعاً می ایستد تا هر گونه مداخله نظامی در اوکراین هزینه هایی همراه داشته باشد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در مقابل آنگونه که در بیانیه ریاست جمهوری روسیه آمده است پوتین به اوباما گفته است که در حال حاضر خطر واقعی جان شهروندان روس را در خاک اوکراین تهدید می کند. وی همچنین گفته است که آنها با اقدامات تبهکارانه ناسیونالیست های تندرو مورد حمایت زمامداران فعلی در کی یف روبه رو هستند.

اوباما نیز در پاسخ به این گفته پوتین تاکید کرده است که روسیه اگر نگران خطراتی است که جان روس ها و اقلیت های اوکراین

بسیاری از کارشناسان گزینه های باراک اوباما برای پرداختن به بحران اوکراین را بسیار محدود می دانند.

را تهدید می کند، بهتر است این مشکل را از راه دیپلماتیک و گفتگوی مستقیم با دولت اوکراین و از طریق ناظران شورای امنیت سازمان ملل یا سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE) حل و فصل کند.
وی ضمن ضمن اینکه خواستار اقدام فوری برای گفتگو میان اوکراین و روسیه شده است، اعلام کرده :« آمریکا آماده همکاری است.»

بعد از تماس تلفنی پوتین و اوباما، رییس جمهوری آمریکا مستقیما دولت را مامور کرد تا به همکاری فوری با شرکای بین المللی برای کمک های مالی و فنی به اوکراین ادامه دهند. همچنین صندوق بین المللی پول نیز موظف شد تا کمک های قابل توجهی را برای ثبات اقتصادی در دولت جدید اوکراین ارائه دهد و از اصلاحات جدید موردنیاز که اجازه برگزاری یک انتخابات سالم را می دهد، حمایت کند.

همچنین اوباما پس از یک ساعت و نیم گفتگو با رییس جمهور روسیه، پوتین، اعلام کرد تدارک برنامه شرکت در نشست جی بیست که قرار است تابستان امسال در شهر سوچی روسیه برگزار شود، متوقف شده است. پس از این گفتگو کاخ سفید آمریکا در بیانیه ای از خطر انزوای سیاسی و اقتصادی روسیه در آینده نزدیک خبر داد.

در همین حال روزنامه گاردین می نویسد: پاسخ کشورهای بریتانیا، آمریکا و فرانسه به اقدام نظامی روسیه چندان جدی گرفته نخواهد شد. همانطور که پوتین در سال ۲۰۰۸ در گرجستان دچار اشتباه محاسباتی نشد، در موضوع اوکراین نیز قطعا متوجه شده است که با چالش جدی روبرو نیست و با پیاده کردن نیروی نظامی در کریمه از مجازات نیز مصون خواهد ماند.  اوباما، که بارها مدعی شده است پایان دهنده جنگ است و نه شروع کننده آن، نشان داده که هیچ تمایلی برای درگیری های مسلحانه در سوریه ندارد. اوباما حتی اگر بخواهد به اوکراین برود باید ناوگان خود را از تنگه بسفر در ترکیه مستقر کند که هم خشم ترکیه را به دنبال دارد و تهدید مستقیمی برای روسیه خواهد بود.

در همین زمینه صدای آمریکای  می نویسد که تحریم تنها گزینه پیش روی اوباما خواهد بود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اوباما در برابر پوتین گزینه های اندکی پیش رو دارد. این موضوعیست که صدای آمریکا به آن پرداخته است. بسیاری از کارشناسان گزینه های باراک اوباما برای پرداختن به بحران اوکراین را بسیار محدود می دانند. این کارشناسان می گویند که پرزیدنت اوباما بگونه ای جدی در اندیشه کاربرد نیروی نظامی یا قوه قهریه نیست، هر چند گفته شده که درباره طرح فرستادن کشتی های جنگی آمریکا به سوی دریای سیاه، با رایزنان و دستیاران خود مشورت کرده است.

«تیم براون» عضو ارشد globalsecurity.org می گوید گزینه ممکن دیگر مسدود کردن حساب های بانکی رهبر روسیه در خارج است:

“تقریباً تردیدی نیست که پوتین دارای یک حساب بانکی بزرگ یا چندین حساب بزرگ بانکی شخصی است [در جزیره هایی که از صاحبان حساب های بانکی مالیات گرفته نمی شود]، و به گمان من، این حساب ها مسدود خواهد شد. پس وقتی می گویند «هزینه ها»یی در کار خواهد بود، مخاطبشان مردم روسیه نیست. منظور، بیشتر، این است که شخص رهبری روسیه هدف گرفته خواهد شد.”

کنار گذاشتن موافقتنامه بازرگانی امکان پذیری با مسکو نیز می تواند گزینه دیگری برای پرزیدنت اوباما باشد.

نیاز واشنگتن به یاری روسیه در گفت و گوهای هسته ای با ایران، و همکاری با کرملین برای پایان دادن به جنگ در سوریه، از قدرت فشار آمریکا بر مسکو در قضیه اوکراین کاسته است. افزوده بر این، آمریکا برای بیرون بردن ابزار نظامی و نیروهایش از افغانستان از راه های تدارکاتی روسیه استفاده می کند.

منبع:افکارنیوز

/پایان خبر/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.