هماهنگی نهادها و نخبگان برای اجرای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ خبر خوب برای فنی‌وحرفه‌ای‌ها

در هفته گذشته شاهد رخ دادن چند اتفاق خوب برای فنی‌وحرفه‌ای‌ها بودیم، رئیس این دانشگاه از استخدام حق‌التدریس‌های فنی و حرفه‌ای خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، در پی تدوین الگوی پایه‌ اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستگاه‌ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌شده و ارائه‌ نظرات مشورتی برای اصلاح یا تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.

در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نیز نظام موضوع، سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت در دستور کار قرار گرفت و پس از ارائه گزارش رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درباره سابقه، چگونگی و فرایند طراحی و تدوین سند، اعضای مجمع دیدگاه‌های خود را درباره الگوی مذکور و نقشه راه مجمع برای تحقق دستور مقام معظم رهبری، مبنی بر ارائه پیشنهادهای تکمیلی برای حصول اطمینان از کفایت آن مطرح کردند و مقرر شد این موضوع در دستور کار کمسیون‌های تخصصی مجمع قرار گیرد و جمع‌بندی‌ها پس از طرح در کمیسیون خاص، به صحن مجمع ارائه شود.

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در روز بیست دوم مهر ماه گذشته از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که در بند اول آن آمده است: مجمع تشخیص مصلحت نظام سند پیوست را به عنوان چهارچوب بالادستی سیاست‌های کلی مورد ملاحظه قرار دهد و پیشنهادهای تکمیلی برای حصول اطمینان از کفایت آن را در جایگاه یاد شده ارائه کند و پس از ابلاغ نسخه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سیاست‌های کلی را برای انطباق با الگو بازنگری کند.

* دستورالعمل اجرایی «مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس مصوب در برنامه درسی» ابلاغ شد

علیرضا رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اجرایی «مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس سرفصل مصوب رشته به درخواست دانشجویان» را به روسای واحدهای مراکز استان، واحدهای جامع مستقل، روسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: اخذ و گذراندن دروس مازاد در دانشگاه آزاد اسلامی با رعایت سقف واحدهای درسی قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی، در مقاطع کاردانی و کارشناسی در هر زمانی قبل از فارغ التحصیلی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، قبل از دفاع پایان نامه و رساله برای دانشجویان تمامی دانشگاه ها امکان پذیر است.

براساس بندهایی از این بخشنامه، تعداد کل واحدهای درسی مازاد قابل اخذ برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته حداکثر ۲۰، برای دانشجویان کارشناسی ارشد حداکثر ۱۴ و برای دانشجویان دکتری حداکثر ۱۰ واحد است.

ارائه دروس مازاد الزامی نیست و در صورت وجود تقاضا از سوی دانشجویان در همان واحد دانشگاهی و در صورت عدم ارائه درس مورد تقاضا در واحد دانشگاهی مربوط به متقاضی، به صورت مهمان در سایر واحدهای دانشگاهی قابل اخذ است. سرفصل دروس مازاد و مقررات آموزشی، تحصیلی و نحوه ارزیابی آن همانند سایر دروس است.

در این بخشنامه تأکید شده است: دروس مازاد تنها از دروس مقطع تحصیلی فعلی دانشجو و مقاطع تحصیلی پایین تر سایر رشته ها قابل اخذ است و نمره دروس مازاد در میانگین کل و نیمسال بلااثر بوده و در کارنامه دانشجویان به عنوان درس مازاد با ذکر عبارت «مازاد» درج خواهد شد.

معادل سازی دروس مازاد گذرانده شده با رعایت مقررات آموزشی ذیربط بلامانع است و رعایت مقررات آیین نامه های آموزشی از جمله سقف واحدهای درسی قابل انتخاب در هر نیمسال، نداشتن مشکل سنوات تحصیلی، نداشتن منبع نظام وظیفه و نداشتن بیش از یک نیم سال مشروطی از جمله شرایط لازم برای اخذ دروس مازاد است.

براساس این بخشنامه دانشجویانی که در نیمسال های قبل با استفاده از مجوزهای صادره از سازمان مرکزی و یا به دلایل دیگری دروس مازاد گذرانده اند، دروس مذکور با رعایت مقررات این بخشنامه قابل ثبت در کارنامه آنهاست.

طبق این بخشنامه، دروس مازاد گذرانده شده در کارنامه تحصیلی نیمسال تحصیلی اخذ این دروس و تعداد کل آن در کارنامه کلی به صورت مجزا و تفکیک شده ثبت می‌شود تا در بررسی‌های لازم برای فارغ التحصیلی دانشجویان خللی وارد نشود.

دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها می‌توانند تقاضای اخذ دروس مازاد کنند. در این صورت بعد از کسب نمره قبولی تنها گواهی گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارائه خواهد شد و دروس گذرانده شده قابل معادل سازی نخواهد بود.

در این بخشنامه آمده است: دارندگان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می توانند تقاضای اخذ دروس مازاد کنند. در این صورت بعد از کسب نمره قبولی تنها گواهی گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارائه خواهد شد و دروس گذرانده شده قابل معادل سازی نخواهد بود.

* آیین‌نامه شورای برنامه ریزی آموزشی فنی و حرفه‌ای ابلاغ شد

همچنین در هفته گذشته شاهد رخ دادن چند اتفاق خوب برای فنی‌وحرفه‌ای‌ها بودیم.

آیین‌نامه شورای برنامه‌ریزی آموزشی فنی و حرفه‌ای مصوب ۱۱ مهرماه سال ۹۷ به امضای منصور غلامی وزیر علوم رسید و به دانشگاه فنی و حرفه‌ای ابلاغ شد.

آیین‌نامه بر اساس بند (ب) ماده ۶۵ و ۶۶ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه در راستای استقرار شورای برنامه‌ریزی آموزشی تدوین شد.

این آیین‌نامه مربوط به شورای برنامه‌ریزی آموزشی فنی و حرفه‌ای است که تصویب آیین‌نامه داخلی شورای سیاست‌گذاری‌های کلان برنامه‌ریزی آموزش فنی و حرفه‌ای، تصویب سیاست‌های هماهنگ در برنامه‌ریزی آموزشی فنی و حرفه‌ای متناسب با برنامه‌های توسعه ملی، نیازهای اولویت‌دار کشور، بازار کار، نقشه جامع علمی و تحولات علمی، تصویب ضوابط و استانداردهای گروه‌های آموزشی، کیفیت آموزشی، برنامه‌های درسی و مقررات آموزشی و تعیین و تصویب شرایط ورود به دوره‌ها از وظایف این شوراست.

شیوه‌نامه اجرایی این آیین‌نامه به پیشنهاد دبیرخانه شورا به تصویب شورا می‌رسد و پس از ابلاغ آن از سوی معاون آموزشی دانشگاه لازم‌الاجراست.

* استخدام حق‌التدریس‌های فنی و حرفه‌ای

ابراهیم صالحی‌عمران رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در نشست خبری هفته گذشته گفت: طبق بند (ذ) ماده ۶۴، برنامه ششم توسعه قرار بود نیروهای حق‌التدریس قبل از سال ۹۰ دانشگاه فنی و حرفه‌ای ساماندهی شوند که شرایط آنها بررسی و از سوی هیأت امنای دانشگاه تأیید شد که مجوز استخدام نیز از سوی سازمان امور اداری و استخدامی اخذ و فراخوان داده شد و خوشبختانه تا امروز تقاضا از طریق سایت به دانشگاه ارجاع شده و کمیته‌ای دقیق، صادقانه و بدون حب و بغض تشکیل شد که تا امروز پرونده ۵۰۰ نفر بررسی شده و این افراد برای انجام مراحل قانونی استخدام معرفی شدند، پرونده ۵۰۰ نفر دیگر نیز در دست بررسی است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از افزایش ارتباطات دانشگاه فنی و حرفه‌ای با نهادهای دیگر برای توسعه مهارت‌افزایی و تجاری‌سازی خبر داد و گفت: با اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک‌های صنعتی تفاهم‌نامه‌هایی داشتیم، هفته گذشته نیز تفاهم‌نامه عملیاتی با دانشگاه آلمان به امضا رساندیم.

* امضای موافقت‌نامه همکاری بین شورای عتف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری
به منظور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، کمک به معرفی تقاضاهای ساخت و تولید تجهیزات، قطعات، مواد و سیستم‌های مورد نیاز صنایع، موافقت‌نامه همکاری فی ما بین مسعود برومند دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و سیدعلی اکرمی‌فر رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به امضا رسید.

به منظور کمک به معرفی تقاضاهای ساخت و تولید تجهیزات، قطعات، مواد و سیستم‌های مورد نیاز صنایع، و همچنین باتوجه به اهمیت حمایت از رشد و شکوفایی صنایع داخلی و بهره‌گیری از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در مسیر رفع نیازمندی‌ها و تقاضاهای فنی و تخصصی دربرخی صنایع کشور و پاسخ به مشکلات ناشی از تأمین نشدن نیازهای کشور از خارج و تبدیل تهدیدهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه به فرصتی برای توجه بیشتر به توانمندی‌های داخلی، موافقت‌نامه‌ همکاری فی مابین دبیرخانه شورای عالی عتف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به امضا رسید.

موضوع این موافقت‌نامه «همکاری در شناسایی و معرفی تقاضاهای ساخت و تولید تجهیزات، قطعات، مواد و سیستم‌های مورد نیاز صنایع وبه‌منظور برقراری ارتباط موثر بین گیرندگان و دارندگان توانمندی‌های فناورانه می‌باشد، که در آن به نقش دستگاه‌های ذیربط، در فراهم نمودن زمینه مناسب برای توانمندسازی و افزایش بهره‌وری صنعت اشاره شده است.

این موافقت نامه همکاری با حضور نمایندگان دو دستگاه، مصطفی کاظمی معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف و کمال محمدی معاون طرح و برنامه مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تبادل شد.
* تأسیس کرسی ترویج علم یونسکو در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
با موافقت پیتر ولز، رئیس بخش آموزش عالی یونسکو و مسئول برنامه کرسی‌های این سازمان، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان نهاد میزبان کرسی یونسکو در زمینه ترویج علم انتخاب شد.

کرسی‌های یونسکو ارگان‌های ملی یا منطقه‌ای هستند که فعالیت‌های آنها پیرامون یک موضوع خاص علمی متمرکز شده است و یک کرسی یونسکو می‌تواند به عنوان یک واحد جدید آموزشی یا پژوهشی در یک دانشگاه یا یک نهاد تحقیقاتی در حوزه آموزش عالی، تشکیل شود.

در این جهت مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی باید دارای ویژگی‌هایی از جمله انجام فعالیت آموزشی یا پژوهشی در یکی از حوزه‌های علمی مطابق با زمینه‌های پنجگانه تخصصی فعالیت یونسکو شامل آموزش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات، وجود یک سرپرست و مدیر علمی برجسته در آن حوزه تخصصی، دارا بودن تعدادی پژوهشگر و اعضای هیأت علمی متخصص و نیز تعدادی دانشجو و محقق برای انجام در سطوح عالی آموزشی و پژوهشی بر اساس زمینه فعالیت کرسی باشند که مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور توانست با داشتن تمام این ویژگی‌ها صاحب کرسی ترویج علم یونسکو شود.
بر اساس مجوز صادر شده از طرف یونسکو، مقررشده است پیش‌نویس تفاهم‌نامه و اهداف تأسیس کرسی ترویج علم بزودی برای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ارسال شود.
* جایگاه نخست ایران میان کشورهای منطقه در دانش علوم شناختی

محمد تقی جغتایی در نخستین کنگره بین المللی علوم اعصاب نورو تکنولوژی و نقشه برداری مغزی که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی در دانشگاه پزشکی شیراز گشایش یافت، اظهار کرد: برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور برنامه ریزی وسیعی صورت گرفته و تلاش های فراوانی در حال انجام است ، تا این دانش میان رشته ای بطور گسترده در فضاهای آموزشی و تخصصی توسعه و گسترش یابد.

وی ادامه داد: آموزش و تربیت نیروهای کارآمد و متخصص در بخش های مختلف حوزه های دانش علوم شناختی یکی از اهداف راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی است تا با تامین نیروی انسانی مورد نیاز ، گام های اساسی و زیربنایی برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات و فن آوری های شناختی و نیز ارایه راهکارهای علمی جهت درمان بیماری های شناختی و علوم اعصاب شناختی در کشور برداشته شود.

مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش، ایجاد دوره های مهارتی برای استادیاران جوان و دکتری دستیاری برای دانشجویان را از جمله سیاست های  ستاد علوم شناختی برای تعمیم و گسترش حوزه های علوم شناختی در کشور برشمرد.

جغتایی با اشاره به اینکه بالابردن سطح کیفیت در امر آموزش و نیز تولید و ساخت تجهیزات و فن آوری های شناختی به عنوان یک اصل و هدف همواره مورد توجه جدی است ، یادآورشد: برای توسعه رشته های علوم اعصاب  شناختی اقدامات مثبتی با همکاری مراکز علمی ، تحقیقاتی و پزشکی انجام شده  و در حال حاضر در هفت مرکز دانشگاهی این رشته از دانش علوم شناختی دایر و درحال فعالیت های آموزشی است .

عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در بخشی دیگر از سخنانش در این کنگره بین المللی  استفاده از تکنولوژی های شناختی و نوروتکنولوژی  برای ارایه راهکارهای علمی و تحقیقی در درمان برخی از بیماری ها را اقدامی مثبت یاد کرد و گفت: در دنیای کنونی ، تکنولوژی های شناختی و توسعه آن از اهمیت فراوانی برخودار است و از این تجهیزات و فن آوری ها از یک سو برای تشخیص و درمان  بیماری ها  و نیز مداخلات شناختی و از طرف دیگر برای افزایش توانایی های مغزی و ارتقای سلامت مغز استفاده می شود.
وی با اعلام اینکه ستاد توسعه علوم شناختی از توسعه این تکنولوژی ها توسط محققان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان حمایت می کند، تاکید کرد: بومی سازی تجهیزات و فن آوری های شناختی و استفاده صحیح ازاین تکنولوژی ها از سیاست های راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است  و برای استفاده از این تکنولوژی ها در ارزیابی های شناختی و درمان بیماران می بایست شواهد علمی لازم ارایه و کارایی این تجهیزات مورد تایید قرار گیرد.
محققان و متخصصان در کنگره بین المللی  علوم اعصاب  نورو تکنولوژی و نقشه برداری مغزی  آخرین یافته های علمی درخصوص ساختار مغز ، نقشه شناختی مغز ، علوم اعصاب محاسباتی، سیستم های تحریک عمقی مغز ، الکتروفیزیولوژی ،توانبخشی عصبی و چشم انداز ایمپلنت های سیستم عصبی  و نیز جدیدترین دیدگاه های بالینی و تحقیقاتی در خصوص بیماری های نوروتکنوژی را  به اشتراک گذاشتند.

همایش بین المللی علوم اعصاب(International Neuroscience Forum) نورو تکنولوژی و نقشه برداری مغزی از سوی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و با همکاری ستاد توسعه علوم شناختی و مرکز ملی نقشه برداری مغز و تعدادی از مراکز و موسسات چهارشنبه ( دوم آبانماه جاری) در دانشگاه پزشکی شیراز گشایش یافت و پس از سه روز مباحث  تخصصی و پژوهشی به کارخود پایان داد.

* دسته گل جدید آموزش عالی در «غیرانتفاعی»ها

معضلات موجود در آموزش عالی کشور بر کسی پوشیده نیست، اما این مسأله زمانی حادتر می‌شود که تلفن‌های رسانه‌های گروهی پشت هم زنگ می‌خورد و بغض و فریاد و اعتراض از آن طرف خط به گوش می‌رسد و این فریاد اعتراض مربوط به جوانانی است که زندگی‌ و آینده‌شان را بر مبنای برنامه‌های دانشگاه‌های کشور قرار دادند اما به دلیل بی‌برنامگی‌ها و سهل‌انگاری‌هایمسؤولان سرگردانی و حسرت عایدشان شده است.

آخرین اعتراضات نسبت به بی سامانی آموزش عالی مربوط به جمعی از دانشجویان مؤسسات غیرانتفاعی است که در تماس با خبرگزاری فارس اعلام کردند: مؤسسه غیرانتفاعی از آن‌ها ثبت‌نام کرده و حالا پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی پرونده آن‌ها را بازگردانده و عنوان می‌کند که «شما دانشجوی این دانشگاه نیستید و ما مجوزی برای ثبت‌نام نداشته‌ایم!»

این «دانشجویان» که پس از رد پذیرش آن‌ها از سوی مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بهتر است از آن‌ها به عنوان «داوطلبان» نام ببریم، اعلام می‌کنند که برای تحصیل در رشته موردنظرشان هزینه‌های گزافی کرده‌اند تا تجهیزات و امکانات لازم برای رشته تحصیلی‌شان  مانند دوربین عکاسی یا رایانه را خریداری کنند و حالا دانشگاه بدون توجه به این هزینه‌ها و زمانی که از افراد گذشته و دیگر قابل برگشت نیست بسیار راحت پرونده آن‌ها را به خودشان بازگردانده است.

دانشجویان مرد این مؤسسات که تعدادشان هم کم نیست، می‌گویند: با رد شدن پذیرش از سوی دانشگاه، سرباز تلقی می‌شوند و حالا نه تنها دانشجو نیستند و نمی‌توانند به تحصیل‌شان ادامه دهند بلکه بیش از یک ماه هم غیبت خورده‌اند.

در این زمینه با علی آهون‌منش رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی صحبت کردیم.

آهون‌منش گفت: چند ماه پیش مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در بخشنامه‌ای به سازمان سنجش اعلام کرده بود که دانشگاه‌های غیرانتفاعی می‌توانند از طریق بررسی مدارک (به صورت بدون آزمون) در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی دانشجو پذیرش کنند. روش پذیرش این دانشجویان نیز به این صورت بود که داوطلب مدارک را به مؤسسه ارائه داده و مؤسسه مدارک را به سازمان سنجش ارسال می‌کرد تا سازمان سنجش قبولی در رشته مورد نظر را تائید کند.

وی افزود:‌ از این سه مقطع تنها پذیرش در کارشناسی پیوسته عملی شد و هنوز هم پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته را منتفی نکردند، یعنی نه از سوی سازمان سنجش و نه از سوی وزارت علوم این مسئله نفی نشده ولی با گذشت یک ماه از سال تحصیلی هنوز مجوز لازم را هم تائید نکرده‌اند، با توجه به فشار دانشجویان به مؤسسات، مسئولان این مؤسسات مجبور شده‌اند تا پرونده دانشجویان را به خودشان تحویل دهند.

آهون‌منش گفت:‌ ما همچنان در حال پیگیری هستیم به طوری که در روز چهارشنبه در نامه‌ای به مسئولان وزارت علوم از آنها درخواست شد که توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند، می‌گویند باید بررسی کنیم و پس از بررسی مجوز صادر شود، به محض صدور مجوز از سوی وزارت علوم ما پرونده این دانشجویان را به سازمان سنجش ارسال می‌کنیم تا تائید شود.

به گفته وی، در نامه وزارت علوم تمام مقاطع ذکر شده بوده ولی فقط یک مقطع را عملی کردند که می‌گویند آن دو مقطع دیگر در حال بررسی است.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.