روحانی:

هفته آینده در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد شد/ خروج از برجام پشیمانی تاریخی برای آمریکا خواهد داشت

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه آمریکا اگر بخواهد از برجام خارج شود به‌زودی خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود، گفت: در سال ۹۷ طبق پیش‌بینی‌ها ۱۰۰ میلیارددلار درآمد نفتی و غیرنفتی داشته و مشکل ارز برای امسال و اداره کشور به‌هیچ عنوان نداریم.

بهارستانه: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جمع مردم سبزوار در ورزشگاه شهید مطهری حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

روحانی در جمع مردم سبزوار اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که در ماه پربرکت شعبان و ایام نورانی به ولادت ائمه هدی(ع)، به‌ویژه مولایمان حضرت ولی عصر(عج)، در شهر عاشقان ولایت و دلدادگان به  امام رضا(ع)، شهر و دیار سربداران و سبزوار غیور حضور دارم.

رئیس‌جمهور افزود: به مردم عزیز شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و همه بخش‌ها و روستاهای این شهرستان تاریخی و بزرگ سرزمین ایران عزیز، سلام می‌گویم، سبزوار به عنوان شهر چندهزار ساله تاریخ ایران، شهر علم، شهر دانش، فرهیختگان، علما، دانشگاهیان، فیلسوفان و شعرا و ملاهادی سبزواری‌ها، شهر استاد شریعتی‌ها و شهر دکتر علی شریعتی، شهر شعرا و مفاخر و بزرگان و شهر ایثارگران و رزمندگان بزرگ و دلاوران قهرمانی که در ۸ سال دفاع مقدس از سرزمین ایران به خوبی دفاع کردند، شناخته می‌شود.

وی بیان کرد: در این سفر من خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی به افتتاح می‌رسد. ۴۳۶ طرح و پروژه در استان خراسان‌رضوی بعد از ماه‌ها و سال‌ها تلاش به افتتاح می‌رسد که یکی از آن‌ها طرح مهم “پارس فولاد سبزوار” است. در این ۲ روز بیش از ۳ هزار میلیارد تومان و حدود ۲۰۰ میلیون یورو طرح و پروژه افتتاح می‌شود و این به معنای حرکت اقتصادی مردم غیور استان خراسان‌رضوی است.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: باید از مردم این استان به‌خاطر تلاش و کوشش و فعالیت ارزشمندشان سپاسگزاری و تشکر کنم، در سال گذشته در ۳۱ استان ما، به‌جز ۶ استان الحمدلله، نرخ بیکاری پائین آمده و وضع اشتغال بهتر شده و یکی از استان‌های سرآمد در زمینه اشتغال، خراسان‌رضوی با ۱۲۴ هزار اشتغال در سال گذشته بود‌. این به‌معنای تلاش کارآفرینان، بخش خصوصی، مردم و کارگران و معلمان و همه مسئولان اجرایی این استان است.

وی با اشاره به اینکه صادرات این استان به خارج از کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۱۵ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: بخش ترانزیت کالا از این استان در سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته و تراز بازرگانی، ۲۲ درصد رشد داشته است و این به‌معنای آن است که خراسان‌رضوی استانی است که در مسیر حرکت اقتصادی و رشد و تعالی در مسیر کمال خود در حال حرکت است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه خراسان‌رضوی قطب گردشگری کشور با ۳۰ میلیون زائری است که در سال گذشته به زیارت آستان مقدس امام رضا(ع) شرفیاب شدند،‌ گفت: ایران ما هرچه دارد از برکت امام رضا(ع) است، این استان قطب کشاورزی است و بسیار خوشحالم که در زمینه کشاورزی و سامانه‌های نوین آبیاری قدم‌های ارزشمندی برداشته شده است.

وی ادامه داد: در طول دولت‌های گذشته بعد از انقلاب تا ابتدای سال ۹۲، کل طرح‌های مربوط به سامانه نوین آبیاری ۱۱۰ هزار هکتار در این استان بوده است. در طول چهار سال گذشته، ۵۶ هزار هکتار مجهز به سامانه نوین آبیاری شده است و این به معنای قدم ارزشمند بخش کشاورزی و خود کشاورزان و بخش خصوصی این جامعه است که در مسیر کم آبی کشور حرکت بسیار ارزشمندی صورت داده‌اند.

روحانی گفت: در این استان بیش از ۶۰۰۰ قنات وجود دارد، تصمیم بر این است که این قنات‌ها احیا و بازسازی شود و حدود ۲ هزار کیلومتر اینها باید احیا شود و از اینها بخش بزرگی از آنها اجرا شده و بخش دیگر اجرایی می‌شود.

در زمینه انتقال آب توسط لوله که برای حفظ آب در این استان مهم است قدم‌های خوبی برداشته شده و در سفر قبل، ۷۵ درصد قول‌ها اجرا شده است و در سال‌های پیش رو ۵۰۰ کیلومتر دیگر لوله گذاری می‌شود و این به معنای آن است که دولت توجه خاصی به مشکل کم آبی در این استان دارد که امسال بارش استان حدود ۵۰ درصد کاهش داشته و باید از این طریق مشکل آب را جبران کنیم.

روحانی افزود: این استان قطب فولاد ایران است و در بخش‌های فولاد تحرکات خوبی صورت گرفته است، همچنین این استان قطب سنگ آهن و فولاد است و دولت مصمم است تلاش خود را برای احیا و پیشرفت این استان ادامه دهد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم استان خراسان رضوی پرتلاش و سختکوش هستند اظهار داشت: با تشکر از مسئولان این استان و نمایندگان محترم شهرستان، قول می‌دهم همه پروژه‌هایی که مورد تعهد است از تکمیل خط آهن به سبزوار گرفته تا تکمیل بیمارستان حشمتیه و تا تکمیل ورزشگاه ۱۵ هزار نفره همه را عمل خواهیم کرد. و همچنین در زمینه ارتباطات و معادن قدم‌های ارزشمند را ادامه می‌دهیم.

روحانی گفت: بنای ما از سال ۹۲ این بود که با ایران هراسی مبارزه کنیم و به مردم دنیا بگوئیم ایران و ملت ایران، صلح طلب است و از سال ۹۲ تلاش کردیم که سیاست خارجی خود را با هزینه کمتر اما با عزت و سربلندی به پیش ببریم. ما می‌خواستیم به مردم دنیا بگوئیم تحریم هسته‌ای علیه ایران یک کار اشتباه و غلط بوده و دنیا باید از این طرح نادرست خود به ویژه قدرت‌های بزرگ عقب نشینی کند.

وی افزود: به دنیا خواستیم بگوئیم همانطور که رزمندگان ما در دنیا پیروز هستند، دیپلمات‌های ما نیز با منطقی ترین سخنان می‌توانند پای میز برابر قدرت‌های بزرگ سخن گفته و حرف بزنند و منطق خود را به کرسی بنشانند و این کار را دیپلمات‌های سرافراز ما صورت دادند. ما از آذر سال ۹۲ اولین قدم تحریم را شکاندیم. یعنی تحریم در پتروشیمی و خودروسازی و فلزات گرانبها. در آذر ۹۲ بخشی از این تحریم‌ها را شکاندیم و بخش دیگر تحریم‌ها را در سال ۹۴ با توافق با شش قدرت بزرگ برداشتیم.

وی افزود: فروش نفت ما دو برابر شد و مبادلات بانکی ما آغاز شد و بیمه ما شرایط عادی خود را یافت و صادرات و واردات ما در مسیر درست وارد شد، آمریکائیها در همه مراحل خود به تعهدات عمل نکرده و کارشکنی کردند. در طول این مدت، به تعهداتی که به دنیا دادیم عمل کردیم و امروز بعد از ۵ سال به نقطه‌ای رسیدیم که باید شما مردم غیور و بزرگ مطلع باشید.

روحانی تصریح کرد: این آقایی که جدیداً به عنوان رئیس جمهور آمریکا سخنان خود را از ۱۵ ماه پیش آغاز کرده، مرتب می‌گوید برجام بدترین توافقی بوده که آمریکا امضا کرده و مداوم می‌گوید این توافق به سود ایران و ضرر آمریکا بوده است و آمریکائیها و دولت قبلی دچار اشتباه شده و ایران سر ما کلاه گذاشته، این حرف منطقی نیست، ما سر کسی کلاه نگذاشتیم، در مذاکرات با ۶ کشور پای میز مذاکره بودیم و با منطق حرف زدیم و به توافقی رسیدیم که سازمان ملل متحد نیز آن را تصویب کرده است.

وی ادامه داد: ما همه متحد هستیم و همه با هم هستیم و همه قدم‌ها مستحکم و درست بوده است، در طول این مدت ۴٫۵ سال، مردم جهان به ایران بزرگ به عنوان یک قدرت بالیدند و افتخار کردند و هیچکس در دنیا نیست که بگوید کار ما و قدم ما اشتباه بوده است. یک کشور کوچک و یک رژیم هست که می‌گویند این برجام اشتباه بوده و بقیه می‌گویند درست بوده است. آمریکا و رژیم منحوس صهیونیستی و عربستان می‌گویند برجام اشتباه بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما همه مردم، شما و مردم شریف ایران همواره از دولت حمایت کردند، از ملت ایران و رهبری معظم انقلاب و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم، همه دست به دست هم دادیم به اینجا رسیدیم، اگر کاری کردیم که آمریکایی‌ها می‌گویند ایران سر ما کلاه گذاشته، به دلیل وحدت و اتحاد بوده و امروز نیز باید با وحدت و اتحاد جلو برویم.

به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اینکه ممکن است آمریکا یا از برجام خارج شده و یا به آن لطمه می‌زند و یا اینکه راه اروپا و آمریکا جدا می‌شود تصریح کرد: مردم عزیز ایران، ملت بزرگ ایران، مردم خراسان، مردم سبزوار، من به شما عرض می‌کنم آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد.

روحانی افزود: آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته فتنه کرده اما موفقیت به دست نیاورده و این بار نیز آمریکا خطا می‌کند،اگر بخواهد از برجام خارج شود پشیمانی تاریخی برایش خواهد ماند. من به شما ملت ایران به صراحت می‌گویم از چند ماه پیش تمام دستورات لازم به بخش‌های اجرایی کشور داده شده است، به سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ابلاغ شده و چند روز پیش با مسئولان ارشد این سازمان در مورد برنامه های آینده صحبت کردم و مسیر روشن است و بخش اقتصادی دستورات لازم را اخذ کرده است. اینکه طرح جدیدی برای ساماندهی ارز دولت اتخاذ کرد بر همین مبنا بود که آمریکا بفهمد هر توطئه‌ای بخواهد اجرا کند مردم باید خیالشان در مورد واردات مورد نیاز کشور، تولید و آنچه برای خدمات مورد نیاز است راحت باشد، دولت با قدرت ارز را با همان قیمت اعلام شده در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار خواهد داد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ طبق پیش‌بینی‌های ما ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی و غیرنفتی داریم و مخارج ما از ۷۰ میلیارد دلار بیشتر نیست  و مشکلی به نام مشکل ارز برای سال ۹۷ برای کشور و اداره کشور برای سال ۹۷ نداریم. تبلیغات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها سراسر واهی و دروغ است و نسبت به این ملت بزرگ که در تمام مقاطع حساس ایستادگی کردند هراسی ندارند و با مسئولان و رهبری فرهیخته به راه پیشرفت و توسعه ادامه می‌دهد. ما به مسیر نظام و انقلاب در سال چهلم انقلاب با وحدت و اتحاد ادامه می‌دهیم؛ امروز دیگر جناح راست و چپ و اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی با هم متحد هستیم و ترامپ بداند ملت ما متحد است، رژیم صهیونیستی بداند ملت ما متحد است.

به گزارش تسنیم، روحانی تصریح کرد: دو نکته خطاب به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها دارم؛ ملت ما به عهد خود وفادار است اما به صراحت می‌گوید راجع به سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نمی‌کنیم و هر مقدار سلاح و امکانات مورد نیاز کشور باشد می‌سازد و انبار می‌کنیم و به کسی ربطی ندارد ملت ایران برای دفاع خود چه تصمیمی اتخاد کرده است، در مورد قدرت دفاعی و بنیه دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم.

وی گفت: مسئله دوم مسئله منطقه است، ما با ترکیه و روسیه در مورد سوریه در حال مذاکره هستیم، با کشورهای مختلف برای یمن در حال مذاکره هستیم، اما به دنیا باید بگوئیم با تروریسم در هر کجای این منطقه باشد مبارزه می‌کنیم و نمی‌گذاریم در این منطقه داعشی دیگر درست کنید، ما صلح و ثبات و امنیت منطقه را می‌خواهیم. به دنیا می‌گوئیم اهل جنگ و تنش نیستیم و اهل دفاع هستیم و قاطعانه از منافع دفاع کرده و برابر هر توطئه‌ای می‌ایستیم.

روحانی بیان کرد: هفته آینده در زندگی ما تغییری نخواهد کرد و هر تصمیمی ترامپ بگیرد ما در برابرش طرح و برنامه داریم و مقاومت می‌کنیم، ملت ما آزاد و مقاوم و دشمنان ما کیدشان در تذلیل خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.