هشدار بانک جی‌پی مورگان: دلار را کنار بگذارید/یک قرن سلطه دلار رو به پایان است

بانک جی‌پی مورگان آمریکا هشدار داد: دلار طی سال‌های آینده و باتوجه به قدرت گرفتن اقتصادهای آسیایی برای حفظ سلطه خود با چالش‌های جدی مواجه است و یک قرن سلطه این ارز بر بازار جهانی رو به پایان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از راشاتودی، بانک جی‌پی مورگان چیس آمریکا، پیش‌بینی کرد با توجه به قدرت گرفتن اقتصادهای آسیایی دلار برای حفظ سلطه خود بر بازارهای جهانی با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود.

کرگ کوهن استراتژیست جی‌پی مورگان در گزارش خود نوشته است: حدود یک قرن است که دلار آمریکا ارز مرجع و قالب حساب ذخیره ارزی در جهان است.

در گزارش جی پی مورگان آمده است با این حال ما معتقدیم دلار ممکن است جایگاه خود به عنوان ارز اصلی جهان را به دلایل مختلف از جمله دلایل ساختاری و همچنین و موانع موجود از دست بدهد.

در طول تاریخ شاهد آن بودیم که بسیاری از ارز‌ها جایگاه خود را از دست داده و به دلیل تغییر در مراکز اقتصادی جهان از بین رفته‌اند.

کوهن  معتقد است در حال حاضر مراکز اقتصادی جهان در حال رفتن به سمت آسیا هستند و تبدیل شدن چین به یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی جهان از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه است اما همه این عوامل مختص چین نیست.

در حال حاضر مناطق تجاری آسیایی از شبه جزیره عربستان و ترکیه در غرب گرفته تا ژاپن و نیوزیلند در شرق و از روسیه در شمال و استرالیا تا جنوب معادل دو سوم رشد اقتصاد جهانی را ایجاد کرده و ۵۰ درصد کل تولید ناخالص جهان در آنها تولید می‌شود.

افزایش قدرت خرید در این مناطق به گسترش تراکنش‌ها و مبادلات غیردلاری منجر شده و جایگاه دلار به عنوان ارز قالب را متزلزل خواهد کرد  و شرایط را برای سقوط آن از جایگاه ارز قالب بین‌المللی فراهم می‌کند.

جی‌پی مورگان در گزارش خود می‌افزاید: به عبارت دیگر ما فکر می‌کنیم طی دهه‌های آینده اقتصاد جهانی از دلار آمریکا عبور خواهد کرد و این جایگاه با ارزش به یک کشور با قدرت اقتصادی بالاتر در آسیا خواهد رسید. 

تنها توصیه‌ای که این بانک به افراد کرده این است که از شر دارایی‌های دلاری خود خلاص شوند و  به سمت تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری خود بروند چرا که برخی از بانک‌ها حذف دلار از دارایی خود را آغاز کرده و به سمت یورو رفتند و البته بانک‌هایی نیز وجود دارند که به سمت دارایی‌های با ارزش با ثبات بیشتر نظیر طلا رفته‌اند.

در همین راستا میزان تقاضای طلا در سال ۲۰۱۸ در جهان به بالاترین میزان در ۵۰ سال گذشته  رسیده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.