بشار اسد:

نیروهای آمریکا در هر صورت باید از سوریه خارج شوند/مناطق تحت تسلط «نیروهای دموکراتیک» را آزاد می‌کنیم

رئیس جمهور سوریه با اشاره به لزوم خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور تأکید کرد که در صورت شکست مذاکره با کُردهای تحت حمایت آمریکا، مناطق تحت تسلط آنان را به زور آزاد خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که نیروهای آمریکایی در هر صورت از خاک سوریه خارج خواهند شد.

اسد در گفت‌وگو با شبکه خبری «راشا تودی» که شامگاه گذشته بخش کوتاهی از آن پخش شد، تصریح کرد که بدون دخالت کشورهای خارجی، حل بحران سوریه بیشتر از یک سال طول نخواهد کشید و دشمنان سوریه با هر پیشروی ارتش دشمنان این کشور در غرب و آمریکا در تلاشند که کاری کنند تا جنگ دیرتر به پایان برسد.

وی افزود: «پس از آزادسازی حلب، دیرالزور، حمص و دمشق، دیگر واشنگتن برگه‌های خود را که مهمترینش [گروه تروریستی جبهه] النصره بود، از دست داده است».

رئیس جمهور سوریه در ادامه اظهار داشت، پس از اینکه مشخص شد النصره بخشی از گروه تروریستی القاعده است، واشنگتن در پی برگه ای بود که در واقع این برگه همان گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» است.

بشار اسد در پاسخ به سؤال در مورد آزادسازی بقیه مناطق اشغالی سوریه از جمله مناطق ادلب، جنوب سوریه و مناطق تحت اشغال به نظامیان کرد گفت که رویکرد دمشق در قبال گروه‌هیا تروریستی مانند القاعده و جبهه النصره همان به کار گیری سلاح و گزینه نظامی است؛ چرا که این گروه‌ها مخالف هرگونه گفت‌وگو هستند. ولی دولت سوریه با کسانی که آماده گفت‌وگو باشند، مذاکره و گفت‌وگو می‌کند.

وی در خصوص نیروهای دموکراتیک که تحت حمایت آمریکا قرار دارند و عناصر اصلی آن کُرد هستند، گفت: «در برخورد با نیروهای دموکراتیک دو گزینه وجود دارد: نخست از طریق مذاکره و دوم استفاده از زور… در صورت شکست مذاکره با نیروهای دموکراتیک سوریه برای آزادسازی مناطقی که در تسلط آنان قرار دارد، از زور استفاده خواهیم کرد».

اسد با تأکید بر آزادسازی قطعی مناطق تحت تسلط نیروهای دموکراتیک چه آمریکاییها باشند چه نباشند، خاطر نشان کرد که «آمریکاییها باید کشور ما را ترک کنند و از رفتاری که در عراق با  آنان شد باید درس بگیرند… عراق استثنا نیست. سوریه نیز همینطور. ملتهای ما در این منطقه دیگر حضور بیگانگان را قبول نمی‌کنند».

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه نزدیک بود نیروهای روسیه و آمریکا در سوریه با هم درگیر شوند ولی به فضل حکمت روسیه این اتفاق رخ نداد، اظهار داشت: سوریه همچنان نیروی هوایی خود را تقویت می‌کند تا با حملات اسرائیل مقابله کند.

او در پاسخ به اینکه چرا در توافق‌هایی آتش بسی که با گروه‌های تروریستی و افراطی حاصل شد، آن‌ها را به استان ادلب منتقل کردند، اظهار داشت که انتخاب ادلب به عنوان مقصد به اختیار خود گروه‌های معارض و تروریستی بوده و این مسئله بیانگر نزدیکی ایدئولوژی آن‌ها به گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره است و ادلب از آنجایی که از ابتدا به اشغال تروریست‌ها درآمده، مکان مناسبی برای سایر گروه‌های تروریستی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نیروهای ایرانی در سوریه حضور ندارند، تأکید کرد: «هیچ گاه نیروهای ایرانی [در سوریه] حضور نداشتند؛ این مسئله را نمی‌توان پنهان کرد، و از اینکه بگویم چنین نیروهایی در سوریه هستند، خجالت نمی‌کشیم. اگر این نیروها در سوریه حضور داشتند پس [چرا] ما از روس‌ها دعوت کردیم [به سوریه بیایند]. ما می‌توانستیم از ایرانی‌ها بخواهیم [که به سوریه بیایند]. بله ما افسران ایرانی داریم که به ارتش سوریه کمک می‌کنند. ولی ایران نیرویی در سوریه ندارد».

او در واکنش به سؤالی در مورد ادعاهای رژیم تل‌آویو که مدعی است نیروهای ایرانی در سوریه حضور داشته و هدف حملات این رژیم این نیروهاست نه سوریه گفت که این حقیقت که در حملات اخیر رژیم صهیونیستی چندین شهروند سوری کشته و زخمی شده‌اند و هیچ نیروی ایرانی در بین آن‌ها نبوده، خود ادعاهای صهیونیست‌ها را تکذیب می‌کند.

رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه ادعاهای رژیم اشغالگر قدس در مورد حضور نیروهای ایرانی کذب است، تصریح کرد: «ما همیشه گفتم و می‌گوییم افسران ایرانی در سوریه داریم و آن‌ها با ارتش ما همکاری دارند و هیچ نیروی ایرانی در سوریه نیست».

بشار اسد در مورد ادعاهای غرب در خصوص استفاده دمشق از سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان سوریه گفت که دولت این کشور هیچ سلاح شیمیایی ندارد و ارتش سوریه هرگز علیه سوری‌ها از آن‌ها استفاده نکرده؛ چرا که نبرد در سوریه بر سر به دست آوردن دل‌های سوری‌ها بود که دمشق در این نبرد سرافراز بیرون آمد؛ بنابراین چکونه می‌تواند علیه ملت خود از سلاح شیمیایی استفاده کند؟

او در ادامه تأکید کرد که روایت‌هایی که در رابطه با استفاده از سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه منتشر می‌شود صحت ندارد و هدف از این ادعاها بهانه تراشی برای حمله به سوریه است.

بشار اسد در پاسخ به سؤال خبرنگار راشا تودی که از پرسید واکنشش به «حیوان خواندن» او از سوی ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چیست و آیا او هم در مقابل لقبی برای ترامپ دارد یا نه، اظهار داشت که این گونه حرف زدن متعلق به رئیس جمهوری آمریکا است و او نمی‌تواند از زبان و ادبیات مشابه استفاده کند و این گونه اظهارات نشان دهنده ترامپ هستند.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.