نگاهی به دور جدید تنش‌ها بین افغانستان و آمریکا

متهم شدن دولت افغانستان به دریافت کمک مالی از سیا و ادعای همکاری نظامیان ناتو در واگذاری پایگاه نظامی به نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان بخشی از دور جدید تنش‌ها بین آمریکا و افغانستان است. به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، روابط آمریکا و افغانستان در 11 سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشته […]

متهم شدن دولت افغانستان به دریافت کمک مالی از سیا و ادعای همکاری نظامیان ناتو در واگذاری پایگاه نظامی به نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان بخشی از دور جدید تنش‌ها بین آمریکا و افغانستان است.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، روابط آمریکا و افغانستان در 11 سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشته که برخی مواقع مقامات 2 کشور را در مقابل هم قرار داده است.

عملیات‌های شبانه و دستگیری غیرنظامیان توسط نیروهای خارجی، تلفات غیرنظامیان افغان و واگذاری مسئولیت‌های زندان‌ها به دولت افغانستان و همچنین فساد اداری از جمله موارد تنش‌زا بین کابل و واشنگتن در گذشته بوده است.

اما در این اواخر موضوعات دیگری نیز به آن اضافه شده است که از آن جمله می‌توان به متهم شدن دولت افغانستان به دریافت کمک مالی از سیا و واگذاری پایگاه توسط نیروهای خارجی به نظامیان پاکستانی اشاره کرد.

پایگاه خبری «خدمتگار» افغانستان در مقاله‌ای دور جدید تنش‌ها بین افغانستان و آمریکا و همچنین پاکستان و افغانستان را به شرح ذیل مرور کرده است:

در این اواخر باردیگر لحن اظهارات مقامات دولت افغانستان و آمریکا نسبت به یکدیگر تند شده است. همزمان با بازگشت حامد کرزی از سفر بروکسل، لحن اظهارات دولت افغانستان نسبت به آمریکا تندتر شده است.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان چندین اتهام جدی را علیه آمریکا مطرح کرد که در واقع بسیار تنش‌زا بود. مقامات افغانستان آمریکا را متهم کردند که همزمان با خروج نظامیان خارجی از منطقه «گوشته» ولایت «ننگرهار»، پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش پاکستان قرار دادند.

این موضوع باعث شد که آمریکا به اتهام دولت افغانستان پاسخ داده و آن را رد کند. سخنگوی نظامیان ارتش آمریکا در افغانستان اعلام کرد اتهام دولت افغانستان در خصوص واگذاری پایگاه توسط نظامیان خارجی به نیروهای پاکستانی بی‌اساس است.

آمریکا در حالی اتهامات دولت افغانستان را رد کرد که هیئت پارلمان افغانستان با حضور در منطقه گوشته تأیید کرد که نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان درب نصب کرده تأسیسات نظامی احداث کرده‌اند.

پیشروی نظامیان پاکستان در خاک افغانستان به اندازه‌ای است که منزل «فریدون مومند» یکی از اعضای پارلمان افغانستان، 3 کیلومتر در عقب تأسیسات جدید نظامیان پاکستانی قرار گرفته است.

با توجه به سهل‌انگاری مقامات ولایت ننگرهار در خصوص جلوگیری از پیشروی نظامیان پاکستانی در خاک افغانستان، هیئت پارلمانی افغانستان تهدید کرد که والی ننگرهار را به خاطر این بی‌توجهی، به دادگاه معرفی خواهد کرد.

همزمان با آغاز دور جدید تنش بین کابل و واشنگتن، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا سیا کمک‌های مالی به دفتر حامد کرزی ارائه کرده است. بر اساس این گزارش، سیا در 10 سال گذشته میلیون‌ها دلار به دفتر رئیس جمهور افغانستان کمک کرده است.

در عین حال سفیر سابق فرانسه در کابل نیز اعلام کرد که دولت افغانستان اشتباهاتی را مرتکب شده است. وی هفته گذشته در آخرین روز مأموریت خود در کابل بیان داشت که افغانستان به طرف درستی حرکت نمی‌کند. این دیپلمات فرانسوی تصریح کرد که مقامات افغانستان نیز به ملت این کشور وفادار نیستند.

علاوه بر تنش بین کابل و واشنگتن، لحن پاکستان نیز در برابر افغانستان تند شده است. یک مقام آگاه در کاخ ریاست جمهوری افغانستان اظهار داشت که برخورد مقامات پاکستانی در نشست 3 جانبه در بروکسل علیه افغانستان بسیار تهدیدکننده بود. بر اساس این منبع، «اشفاق کیانی» فرمانده ارتش پاکستان خطاب به کرزی گفت که مواظب باش فصل جنگ در حال رسیدن است.

این منبع کاخ ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرد که با گذشت 3 روز از تهدید کیانی، طالبان عملیات بهاری خود را تحت عنوان «خالد بن ولید» آغاز کرد. این مقام افغان خاطرنشان کرد: از چندی بدینسو دولت افغانستان احساس می‌کند که پاکستان و آمریکا طرح مشترکی را در منطقه روی دست گرفته‌اند.

وی افزود: اکنون آمریکا و پاکستان و به ویژه اسلام‌آباد تصمیم دارد که دولت قوی در افغانستان ایجاد نشود زیرا آنان دولت قوی را در این کشور مانع اهداف خود در افغانستان می‌دانند.

اظهارات تند مقامات افغانستان و آمریکا علیه یکدیگر و همچنین سخنان تهدید آمیز پاکستان علیه افغانستان، نشان می‌دهد که این موضوعات با انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان ارتباط مستقیم دارد. اکنون آمریکا و پاکستان در صدد هستند تا مقامات افغان را در آستانه انتخابات بی‌اعتبار کنند.

طرف افغان و همچنین رقبای خارجی آن، برای ضربه زدن به حریف رازهای چندین ساله خود را در حال افشا کردن هستند.

در واقع هدف مقامات دولت افغانستان از افشاگری علیه رقبای خود و افشاگری‌های رقبای مقامات دولت افغانستان، برانگیختن احساسات ملت‌ها است.

/پایان خبر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.