محاكمه به تعويق افتاد

«نه» شیخ عیسی به دادگاه فرمایشی بحرین

حكومت بحرين محاكمه شيخ عيسي قاسم رهبر شيعيان بحرين را كليد زد ولي حاضر نشدن اين روحاني بحريني در دادگاه، آل‌خليفه را مجبور كرد جلسه دادگاه را به تعويق بيندازد.

به گزارش بهارستانه به نقل از جوان، حکومت بحرین محاکمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین را کلید زد ولی حاضر نشدن این روحانی بحرینی در دادگاه، آل‌خلیفه را مجبور کرد جلسه دادگاه را به تعویق بیندازد. مقامات بحرین شیخ سعید العصفور از دیگر روحانیون سرشناس این کشور را هم بازداشت کردند.
به گزارش «جوان»، در شرایطی که مردم بحرین در تظاهرات گسترده‌ای محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم از سوی رژیم آل خلیفه را محکوم کرده و نسبت به عواقب این اهانت‌ها هشدار داده‌اند بزرگ‌ترین دادگاه کیفری بحرین روز چهارشنبه اولین جلسه محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم را به طور غیابی بعد از امتناع متهمان از جمله این رهبر شیعه از حضور خود یا وکلای‌شان در برابر دادگاه آغاز کرد. به گزارش پایگاه خبری مرآه البحرین، هیچ یک از کسانی که نظام بحرین آنها را متهم کرده در این جلسه حضور نداشتند. مقامات بحرین آیت‌الله عیسی قاسم را به جمع‌آوری مال بدون مجوز و نیز پولشویی متهم کرده‌اند. اولین جلسه این دادگاه که به ریاست علی خلیفه الظهرانی برگزار شد به دلیل امتناع عیسی قاسم از حضور در دادگاه به ۲۴ مردادماه موکول شد.  رژیم آل‌خلیفه حدود یک ماه پیش در اقدامی تابعیت شیخ عیسی قاسم را لغو کرد تا پازل سرکوب‌های خود علیه شیعیان این کشور طی سال‌های گذشته و پس از آغاز انقلاب مردم در سال ۲۰۱۱ میلادی را تکمیل کند. این اقدام آل‌خلیفه با حضور به مردم در صحنه و دفاع از شیخ عیسی قاسم خنثی شده است.
سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه درباره به تعویق افتادن جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم در بحرین گفت که تعویق زمان برگزاری دادگاه شیخ عیسی قاسم به ۲۴ مرداد یک پیروزی برای مردم این کشور است. از سوی دیگر، رژیم آل‌خلیفه که از بازداشت علما هیچ ابایی ندارد روز گذشته حکم بازداشت یکی از علمای شیعه بحرینی را صادر کرد. شبکه خبری «الؤلؤه» بحرین گزارش داد که دادستانی بحرین دستور داده است که شیخ سعید العصفور از روحانیون شیعه برای تحقیقات و بازجویی، به مدت ۱۵روز بازداشت است.

خروش مردم در حمایت از عیسی قاسم

بحرین سه‌شنبه شب در واکنش به برگزاری محاکمه روحانی برجسته شیعی صحنه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی بود. به گزارش روزنامه الایام بحرین، مردم این کشور در اقدامی هماهنگ با فرارسیدن شب اقدام به تعطیلی مغازه‌ها و اماکن تجاری کرده و تمامی چراغ‌ها را خاموش و از شمع برای روشنایی استفاده کردند. منطقه الدراز در غرب بحرین که منزل این روحانی شیعه در آنجا قرار دارد نیز شاهد محاصره و آماده‌باش امنیتی گسترده‌ای است. این منطقه از زمان سلب تابعیت عیسی قاسم صحنه تظاهرات گسترده علیه سیاست‌های رژیم آل‌خلیفه بوده است.  گروه‌های بحرینی مخالف که خارج از این کشور اقامت دارند، در پیامی همه نهادها، هیئت‌ها، سازمان‌ها و شخصیت‌های برجسته کشورهای اسلامی جهان را به اقدامی فوری برای یاری مردم بحرین و حمایت از آنها دعوت و روز جمعه (هشتم مرداد) را روز جهانی همبستگی با مردم بحرین اعلام کردند. به گزارش شبکه المنار، در این پیام از همه مردم جهان برای مشارکت در گرامیداشت این روز با برگزاری تظاهرات، تحصن‌ها، همایش‌ها، کنفرانس‌های مطبوعاتی و تمامی راه‌های موجود و بیان موضع‌گیری خود نسبت به ظلمی که در حق مردم بحرین صورت می‌گیرد و اجرای برنامه‌ها و گام‌هایی که بتواند به توقف این نوع از تخریب تمدن و فرهنگ منجر شود، دعوت شده است.  دولت بحرین از سال ۲۰۱۱ به سرکوب گسترده مخالفان و رهبران مذهبی به ویژه شیعیان این کشور پرداخته است. رژیم آل خلیفه در طول این سال‌ها از هیچ‌گونه تلاشی برای سرکوب مردم بحرین که اغلب آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند، دریغ نکرده است. رژیم آل‌خلیفه از دو سال پیش شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین را بازداشت کرده و به رغم واکنش‌ها مخالفت‌های بین‌المللی برای آزادی وی، سلمان همچنان در بند نیروهای آل خلیفه زندانی است. دولت بحرین طی یک ماه گذشته سلسله اقدامات سرکوبگرانه خود علیه بحرینی‌ها را تشدید کرده است و در ابتدا محکومیت چهار سال حبس شیخ علی سلمان را به ۹ سال افزایش داد و سپس اقدام به انحلال جمعیت «الوفاق» و مصادره اموال وابسته به آن کرد.  در واکنش به سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم، بیش از ۹۰ نهاد، جمعیت و هیئت فعال در جهان در بیانیه‌ای هدف قرار دادن آیت‌الله عیسی قاسم و طایفه شیعه از سوی رژیم آل‌خلیفه را محکوم کردند. به گزارش روزنامه الوسط بحرین، جمعیت کار ملی دموکراتیک «وعد» نیز در واکنش به محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم از گروه‌های رسمی مربوطه خواسته است تا به مسئولیت ملی خود عمل کنند و در راستای صلح و ثبات اجتماعی عمل کنند.  مردم بحرین صدور حکم سلب تابعیت «شیخ عیسی قاسم» را نوعی عبور از خطوط قرمز خود می‌دانند و درست به همین دلیل است که لحظه‌ای در تظاهرات‌ ضد دولتی آنها و تحصن‌ در مقابل منزل شیخ عیسی حتی وقفه کوچکی به وجود نیامده است. اقدام رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، واکنش‌های بین‌المللی زیادی را در پی داشت و حزب‌الله لبنان که تندترین واکنش را اتخاذ کرد در بیانیه‌ای گفت که آل‌خلیفه به پایان راه رسیده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.