نماینده ویژه آمریکا برای «شروع مذاکرات صلح» به دوحه و کابل میرود

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که نماینده ویژه خود را برای شروع و از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان به دوحه و کابل اعزام کرده است.

به گزارش بهارستانه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای دیدار با مقامات دولت افغانستان و سران جنبش طالبان به منظور تلاش برای شروع روند سیاسی و اجرای توافقات طرفین  به کابل و دوحه سفر می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه مذاکرات صلح افغانستان در ۱۷ مه به دوحه و کابل سفر کرده است. در دوحه، خلیلزاد با نمایندگان طالبان دیدار خواهد کرد تا در مورد اجرای توافقنامه ایالات متحده و طالبان گفتگو کرده و تمهیدات و اقدامات لازم را برای شروع مذاکرات در افغانستان، از جمله کاهش خشونت‌ها و درگیری‌ها به انجام می‌رساند.»

وی در کابل با مقامات ارشد دولت افغانستان دیدار خواهد کرد تا بتواند اقدامات لازم را که دولت افغانستان می‌بایست به منظور شروع هرچه سریع‌تر مذاکرات انجام دهد، بررسی کنند.

این نشست در پی حملات مرگبار ۱۲ مه در ولایت ننگرهار و حادثه‌ی بیمارستان در دشت برچی کابل انجام شده است.

در ۲۹ فوریه ایالات متحده و طالبان پس از ماه‌ها مذاکره، توافقنامه صلح را امضا کردند. این پیمان برای کاهش درگیری‌ها و خشونت میان طالبان و دولت افغانستان منعقد شده است. پیش فرض اصلی در این توافق‌نامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات صلح منوط به تبادل متقابل زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان است.

از آن زمان تاکنون پیشرفت اندکی در جریان این توافقنامه صورت گرفته است که دلیل عمده‌ی آن وجود بحران در قدرت داخلی و اخلال در روند تبادل زندانیان است.

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.