نقدینگی ۱۴۴۵هزار میلیارد تومان شد

بانك مركزي نقدينگي را در آذرماه سال‌جاري بيش از يك‌هزار و ۴۴۵هزار ميليارد تومان اعلام كرد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22درصد افزايش نشان مي‌دهد.

بهارستانه: با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در آذرماه سال‌جاری، حجم پول به ۱۷۳ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به آذرماه سال گذشته ۱۲/۶ و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۶/۴ درصد رشد یافته است. میزان شبه‌پول نیز به هزار و ۲۷۱ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به اسفندماه گذشته ۱۶/۶ درصد رشد داشته است. بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی را در آذرماه سال‌جاری هزار و ۱۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که به‌نسبت اسفند سال گذشته ۱۰/۷ درصد و به‌نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۷درصد افزایش نشان می‌دهد.
براساس این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در آذرماه امسال ۶۶۰هزار میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷/۷ درصد افزایش و نسبت به اسفندماه ۹۵، ۱۳/۵ درصد رشد یافته است. در عین حال، بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی ۲ هزار و ۵۵۱ هزار میلیارد ریال است که نسبت به آذر سال ۹۵ به‌میزان ۲۱/۸ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۶/۱ رشد نشان می‌دهد.
خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی
جداول گزیده‌های آماری منتشر شده نشان می‌دهد که دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در آذرماه سال‌جاری به ۳۷۰۱/۴ هزار میلیارد ریال رسیده که افزایشی ۹/۱ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ داشته است، این رقم در مقایسه با آذرماه ۹۵ نیز به ۱۰/۴ درصد افزایش یافته است. میزان اسکناس و مسکوک در اختیار بانک مرکزی در آذرماه ۹۶، ۷۴/۸ هزار میلیارد ریال اعلام شد که نسبت به اسفندماه ۴۹/۳ درصد و نسبت به آذر سال گذشته ۲۰/۵درصد رشد نشان می‌دهد. بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در آذرماه رقم ۶۳۳/۵ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد که نسبت به اسفندماه گذشته ۱۰درصد و نسبت به آذر سال گذشته ۱۴درصد رشد داشته است. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در آذرماه سال‌جاری ۱۱۳۰/۷ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۳/۴درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/۹درصد افزایش یافته است.
میزان سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نزد بانک مرکزی در آذرماه سال‌جاری به رقم ۱۵۳۳/۷ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه ۱۶/۸ درصد و نسبت به آذر سال گذشته ۲۰/۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. سپرده‌های بخش دولتی نزد بانک مرکزی در آذرماه رقم ۳۵۳/۶ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفند سال گذشته منفی ۵/۳ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، منفی ۶/۶ درصد کاهش یافته است. همچنین براساس این گزارش، میزان بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در آذرماه ۱۷۸۸/۱ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال قبل،  ۲۱/۷ درصد و نسبت به آذرماه سال گذشته ۲۲/۹ درصد افزایش یافته است.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.