کارشناس علوم سیاسی:

نظارت بر انتخابات برعهده شورای نگهبان است/نظارت شورای نگهبان باید ضمانت اجرایی باید داشته باشد

کارشناس علوم سیاسی گفت: نظارت بر انتخابات برعهده شورای نگهبان می باشد و این نظارت استصوابی، عام و در تمام مراحل و در کلیه امور مربوط به انتخابات سال جاری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، حجت الاسلام والمسلمین علی پناهی کارشناس علوم سیاسی شهرستان بهارستان با اشاره به اهمیت شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: قانون اساسی وظایف و مسئولیت‌های سنگین و حساسی را برعهده شورای نگهبان قرار داده است که در یک جمله کوتاه می توان گفت که مهم‌ترین رسالت این شورا به عنوان یک نهاد رسمی، پاس داری و صیانت از جامعیت نظام می باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه وظایف شورای نگهبان در اصل ۹۹ قانون اساسی آمده است، تصریح کرد: شورای نگهبان وظایفی نظیر نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهی در رابطه با اساس اصل ۹۸ قانون اساسی مبنی بر اینکه «تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است»، گفت: شورای نگهبان در سال ۱۳۷۰ نظر تفسیری خود را در زمینه اصل ۹۹ قانون اساسی نیز اعلام کرد که در آن نظارت مذکور در اصل ۹۹ قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات، از جمله تأیید یا رد صلاحیت کاندیداها می شود.

وی همچنین با ارائه توضیحاتی در خصوص تعریف اصطلاحات ناظر، اذعان داشت: ناظر در اصطلاح به شخصی می گویند که عمل یا اعمال نماینده شخص یا اشخاص را مورد توجه قرار می دهد و درست یا غلط بودن آن اعمال را به مقیاس معینی که معهود است می سنجد.

کارشناس علوم سیاسی در خصوص تعریف اصطلاحی نظارت استصوابی، تبیین کرد: نظارت استصوابی، نظارتی می باشد که اذن ناظر در صحت عمل نماینده یا متولی شرط است یا به عبارت دیگر، نظارت استصوابی در جایی است که مجری نباید کاری را بدون نظر و اجازه و تصویب و صلاح‌دید ناظر انجام دهد و اگر کاری را بدون صلاح‌دید و تصویب ناظر انجام دهد، صحیح نمی باشد.

وی در رابطه با آنچه استصوابی بودن نظارت در اصل ۹۹ را تأیید می کند، عنوان داشت: در اصل مزبور مرجعی که شورای نگهبان گزارش خود را به آن جا تقدیم کند مشخص نشده است و در این نظارت خودِ ناظر مرجع نهایی و تصمیم گیرنده می باشد و رأی و نظر او، رأی و نظر نهایی محسوب می شود و در واقع نظر او فصل الخطاب و قطعی است.

حجت الاسلام والمسلمین پناهی درپایان باتوجه به اینکه در کشورهای خارجی نیز نهادهای دیگر کار شورای نگهبان را انجام می دهند، افزود: در کشورهای دیگر هم غالباً احزاب یا وزارت کشور، مرجع تشخیص صلاحیت نامزدهای انتخابات می باشند و نظارتشان، چون ضمانت اجرایی دارد، استصوابی است، به عنوان نمونه، در قانون اساسی آمریکا، دانمارک و ژاپن، قوه مقننه و نمایندگان بر انتخابات نظارت دارند، همچنین در قانون اساسی ایتالیا نهادی به نام «دیوان قانون اساسی» وجود دارد که کار نظارت بر مجلس‌ها را بر عهده دارد.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.