میعانات گازی با ۴ میلیارد دلار در صدر صادرات سال ۹۷ قرار گرفت

کارنامه تجارت خارجی در سال 97 منتشر شد که براساس آن مازاد تجارت خارجی به یک میلیارد و 698 میلیون دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، کارنامه تجارت خارجی در سال ۹۷ منتشر شد که براساس آن مازاد تجارت خارجی به یک میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار رسید.

حجم تجارت خارجی کشور در سال ۹۷ به ۱۴۹ میلیون و ۲۷۴ هزار تن به ارزش ۸۶ میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار رسید.

براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷، حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۱۱۷ میلیون و ۲۲۸ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار می‌شود.

از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۳۲ میلیون و ۴۶ هزار تن به ارزش ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار بوده است. بر همین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی یک میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار شد.

بنابراین گزارش، روند ترخیص کالاهای وارداتی به صورت لحظه‌ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش گمرک رصد می‌شود و کالاهایی که مجوز ثبت سفارش و دیگر مجوزهای قانونی را دارند و ارز این کالاها تأمین و تخصیص داده شده است در کمترین زمان ممکن از گمرکات ترخیص می‌شوند.

اقلام عمده صادراتی

اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب، میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۹۳۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۱ و ۱۴ صدم درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۴ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۸۶ صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۲۹ صدم درصد و متانول به ارزش یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۵ صدم درصد بوده است.

گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۳۱ و ۹۳ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۱۱ و ۱۴ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۶ و ۹۳ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.