مهر در برخی مدارس شروع نشده است

با وجود سپري شدن نيمي از مهرماه، كمبود معلم كلاس‌هاي بعضي مدارس را به تعطيلي كشانده است؛ در برخي نقاط هم دانش‌آموزان سال بالايي براي سال‌پاييني‌ها معلمي مي‌كنند!

بهارستانه: «شهرستان‌های تهران ۵ هزار معلم کم دارد»، «چگونگی تأمین کمبود معلم در آستانه مهر»، «درخواست از بازنشستگان برای خالی نماندن کلاس‌های درس از معلم»، «بیشترین کمبود معلم شهر تهران مربوط به دوره ابتدایی و آموزگار است»، همه  این تیترها  زنگ‌خطری بود که از ابتدای سال ۹۶ برای آموزش‌و‌پرورش نواخته شد تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید، مسئولان برای حل معضل کمبود معلم چاره‌اندیشی صحیح انجام دهند، اما اکنون صدای این زنگ‌خطر در حالی در برخی مدارس شهرستان‌ها و حتی پایتخت شنیده می‌شود که مسئولان آموزش‌و‌پرورش قبل از شروع سال تحصیلی در مصاحبه‌های خود از آمادگی کامل مدارس برای بازگشایی مدارس و وجود نداشتن کلاس بدون معلم خبر می‌دادند. با وجود اینکه مدارس غیر‌دولتی فعالیت خود را از شهریور‌ماه آغاز کردند، اما مدارس دولتی به‌رغم سپری شدن هفته دوم از سال تحصیلی همچنان بدون معلم هستند و در برخی مدارس کلاس‌های ابتدایی تعطیل شده است یا توسط معاونان مدرسه و حتی دانش‌آموزان پایه‌های بالا‌تر اداره می‌شود.
والدین معترض هستند و می‌گویند به‌رغم سپری شدن دو هفته از شروع سال تحصیلی برخی از فرزندانشان همچنان با کلاس‌های بدون معلم ساعت‌های خود را در مدرسه سپری می‌کنند، دانش‌آموزان نیز می‌گویند تعطیلی کلاس‌ها به صورت چرخشی میان پایه‌های مختلف درسی صورت می‌گیرد و برخی دیگر می‌گویند حتی از اول مهر تا هفته دوم تنها دو روز در مدرسه حضور داشتند. گزارش‌های میدانی نیز نشان می‌دهد بار نداشتن معلم در مدارس را، دانش‌آموزان پایه‌های بالاتر می‌کشند و دانش‌آموز ابتدایی پایه پنجم مأمور کنترل پایه سومی‌ها شده‌اند و در نهایت ماجرا به درگیری فیزیکی هم میان دانش‌آموزان ختم شده است.
بخش دیگری از این معضل به تجمع بیش از اندازه کلاس‌های دانش‌آموزان می‌رسد که به گفته معلمان حاضر در مدارس، جمعیت حاضر در برخی کلاس‌ها بالاتر از ۴۰ نفر هم می‌رسد. معلمانی که خود نیز گله‌مند بوده و معتقد هستند چنین شیوه‌ای منجر به کاهش کیفیت آموزشی خواهد شد.
دعوای زرگری مسئولان و مدیران آموزش‌و‌پرورشی
این در حالی است که مجلس، دانشگاه فرهنگیان را در این زمینه مقصر می‌داند و به گفته بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، دانشگاه نتوانسته است نیازهای آموزش‌و‌پرورش را مرتفع سازد. از سوی دیگر دانشگاه فرهنگیان هم نیاز به ۶ هزار نفر هیئت علمی را دلیل اصلی چنین معضلی می‌داند.
هرچند که باید گفت مشکل کمبود معلم و مجوز ندادن برای استخدام ارتباطی به وزارت آموزش‌و‌پرورش ندارد و همه ارگان‌های ذی‌ربط مانند ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، سازمان امور استخدامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و به طور کل همه باید کمک کنند، اما بخش اعظم ماجرا به وعده‌های آموزش و پرورش بر‌می‌گردد که به‌رغم تمامی دعواهای موجود میان سازمانی قول داده بود، تدابیر مختلفی برای خالی نماندن کلاس‌های درس اتخاذ کند، اما خروجی این وعده‌ها و مشاهدات عینی خلف‌وعده‌های قبل را به اثبات می‌رساند.  به طور مثال معاون آموزش ابتدایی آموزش‌و‌پرورش شهر تهران ۲۹ شهریورماه و در حاشیه مراسم جشن شکوفه‌ها ضمن اعلام اینکه امسال کلاس بدون معلم در مقطع ابتدایی نداریم، عنوان کرده بود: نهایت تلاش را داشتیم تا از مسیرهای مختلف نیروی انسانی را تأمین کنیم.
کلاس‌های بدون معلم
بازدیدهای میدانی از مدارس شهرستان‌های اطراف پایتخت نشان می‌دهد، به‌رغم تمام حرف‌های گفته شده باز هم کلاس‌هایی بدون معلم وجود دارد. دانش‌آموزان پایه‌های اول و چهارم دبستان شهدای حرم، پایه‌های ششم و چهارم دبستان تقوی، پایه چهارم دبستان شهید‌صادق جوان، پایه دوم دبستان شهید‌گل‌‌محمدی و چندین و چند مدرسه دیگر در اطراف پایتخت تهران همچنان دارای کلاس‌های بدون معلم هستند.  معضلی که به گفته مدیر یکی از این مدارس قبل از شروع سال تحصیلی بارها و بارها به مدیریت آموزش‌و‌پرورش منطقه اعلام شده بود و آنها نیز قول داده بودند در صورت داشتن معلم حتماً کمک کنند، اما همچنان این مشکل برطرف نشده است. در نهایت هم این کمبود به تأیید مدیریت منطقه رسید که می‌گویند با کمبود نیرو به ویژه در مقطع ابتدایی مواجه هستند، هرچند که تلاش خود را می‌کنند تا این مشکل حل شود.  علاوه بر این برخی اخبار حکایت از چنین وضعیتی در برخی استان‌های کشور نیز دارد، چنانچه با گذشت دو‌هفته از شروع سال تحصیلی دانش‌آموزان هرمزگانی هم با نبود معلم دست و پنجه نرم می‌کنند و طبق گفته برخی والدین معاون مدرسه معلم موقت پایه چهارم است.  سال‌هاست که دلسوزان هشدار می‌دهند تأمین نیروی انسانی در آموزش‌و‌پرورش طی سال‌های آینده به مشکلی جدی تبدیل خواهد شد، برخی از کارشناسان خروج ۶۰۰ هزار معلم از آموزش‌و‌پرورش طی هشت سال آینده و جذب کم نیروی انسانی را سونامی کمبود نیروی انسانی تعبیر کردند و در نهایت گفتند تا سال ۱۴۰۴ نیز ۳۰۰ هزار معلم دیگر از بدنه آموزش‌و‌پرورش خارج خواهند شد. رقم قابل تأملی که آموزش‌وپرورش را در جذب و جایگزینی نیرو ناتوان توصیف می‌کرد و از تهدید مدارس کشور برای کمبود معلم خبر می‌داد.
بر‌همین اساس قرار بود آموزش‌و‌پرورش در گام اول با توسل به حق‌التدریسی‌ها معضل کمبود معلم را درمان کند تا به بحران تبدیل نشود،  موضوعی که به تأیید وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز رسید و وی ابراز امیدواری کرد تا از طریق نیروهای حق‌التدریس همچون سال‌های قبل بخشی از نیاز را مرتفع سازد، اما نکته مهم ماجرا اینجاست که بلاتکلیفی معلمان حق‌التدریس و پرداخت معوقات آنها باعث شد تا این پیش‌بینی آموزش‌و‌پرورش درست از آب در‌‌نیاید؛ چراکه گفته می‌شود معلمان حق‌التدریس نیز برای احقاق حقوق خود از حضور در کلاس درس اجتناب کردند، تا به‌گونه‌ای اعتراض خود را به شرایط اعلام کنند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.