مهراد: حذف محدودیت‌های پذیرش دانشجوی بین‌المللی در ترکیه

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: به تازگی ترکیه اعلام کرده است که تقریبا تمام محدودیت‌های موجود برای پذیرش دانشجویان بین المللی را برداشته و سهمیه دانشجویان بین المللی را افزایش داده است.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه دولت ترکیه سهمیه دانشجویان بین المللی را که بتوانند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند افزایش داد، گفت: بر این اساس، دست دانشگاه‌های ترکیه برای جذب دانشجویان بین المللی باز است.

وی افزود: تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه های ترکیه در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۱۹ میلادی ۱۵۰ هزار دانشجو گزارش شده و هدف دولت، توسعه ثبت‌نام دانشجویان بین المللی به تعداد ۲۰۰ هزار دانشجو تا سال ۲۰۲۲ است.
مهراد ادامه داد: به تازگی ترکیه اعلام کرده است که تقریبا تمام محدودیت‌های موجود برای پذیرش دانشجویان بین المللی را برداشته است، طبق این سیاست، دانشگاه‌ها در جذب دانشجویان بین المللی به استثنای رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی که محدودیت‌های موجود کماکان برقرار است، مختار بوده و از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند.
مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: در مورد رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی، اگر دانشگاهی دارای تسهیلات لازم برای جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی باشد و استانداردهای کیفیت را نیز رعایت کند می‌تواند دانشجویان بین المللی بیشتری را پذیرش کند.
وی افزود: ترکیه برای جذب دانشجویان بین المللی طرح راهبردی دارد، معتبر شناخته شدن دانشگاه های این کشور، به ویژه توسط کشور های همجوار ترکیه ( سوریه، ایران، جمهوری آذربایجان و عراق )، کشورهای بالکان و کشور های آفریقایی و چین یکی از دلایل مهمی است که این کشور می کوشد تعداد دانشجویان بین المللی را افزایش دهد.
به گفته مهراد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه معتقد است که تعداد دانشجویان بین‌المللی این کشور در نهایت باید به ۳۵۰ هزار دانشجو افزایش یابد. برایتان این اساس، شورای آموزش عالی ترکیه جذب ۲۰۰ هزار دانشجوی بین المللی را تا سال ۲۰۲۰ هدف گذاری کرده است، آخرین آماری که از تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه در دست است، نشان می‌دهد که در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۱۹ میلادی در حدود ۱۵۰ هزار دانشجوی خارجی از نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان در ترکیه به تحصیل اشتغال دارند. این رقم در در چهار سال پیش در حدود ۴۰ هزار دانشجو بود.
وی عنوان کرد: ترکیه به دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی اعطا می کند. از کل ۱۵۰ هزار دانشجوی بین المللی تعداد ۱۷۰۰۰ دانشجو با استفاده از بورس تحصیلی در این کشور درس می خوانند. ترکیه درصدد است این تعداد را تا سال ۲۰۲۳ به ۲۰۰ هزار دانشجو افزایش دهد، در حالیکه ترکیه طرح راهبردی جذب دانشجویان بین المللی را رسما اعلام نکرده است، اما بعضی از عناصر آن شامل برنامه های مبادله، روزامد سازی مقررات، ابتکارات جدید برای جذب اعضای هیات علمی خارجی و استمرار اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی است.
مهراد ادامه داد: تعداد دانشگاه های دولتی ترکیه ۱۱۲ دانشگاه و تعداد دانشگاه های فنی و حرفه ای آن ۷۴ واحد است، کل تعداد ثبت نام کنندگان در دانشگاه های این کشور از ۳ و نیم میلیون دانشجو در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۷ و نیم میلیون دانشجو در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.