مناطق آزاد درگیر رکود و قاچاق مجلس به دنبال افزایش مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور: نمي‌گويم هيچ تخلفي در ورود كالای قاچاق در مناطق آزاد صورت نمي‌گيرد

بهارستانه: در شرایطی که وضعیت گمرکات و مناطق آزاد با توجه به مقوله قاچاق کالا و ارز چندان مثبت ارزیابی نمی‌شود‌، اصرار برخی نمایندگان برای رشد مناطق آزاد در کشور عجیب به نظر می‌رسد، زیرا گمرکات و مناطق آزاد فعلی را نیز نمی‌توانیم درست مدیریت کنیم تا کالای قاچاق اقتصاد ایران را بیش از پیش از پای در‌نیاورد. سیاست آسمون ریسمون بافتن برای افزایش تعداد مناطق آزاد در شرایطی از سوی برخی از دولتی‌ها دنبال می‌شود که عملکرد مناطق آزاد در اقتصاد ایران چندان مثبت ارزیابی نمی‌شود و این مناطق هم به حیاط‌خلوت عده‌ای تبدیل شده است و اقتصاد کلان ایران نه‌تنها از وجود این مناطق چندان بهره نمی‌برد، بلکه به دلیل کالاهایی که گاهی از این مناطق با دور زدن قانون وارد سرزمین اصلی می‌شود، آسیب‌هایی هم متوجه اقتصاد می‌شود.
نکته قابل‌تأمل در رابطه با مناطق آزاد این است که طبق‌نظر مجلس مقرر شده است تا مناطق آزاد رسماً زیر‌نظر وزارت اقتصاد اداره شود، ولی تا این لحظه دبیر شورایعالی مناطق آزاد گویا از این امر سر ‌باز زده است و به نظر می‌رسد جایگاهی برای خود در حد معاون رئیس‌جمهور قائل است و صلاح نمی‌بیند زیر پرچم وزارت اقتصاد قرار گیرد. در این بین در شرایطی که عملکرد مناطق آزاد فعلی اصلاً قابل‌قبول نیست و مشکلاتی را هم در رابطه با قاچاق کالا و ارز برای اقتصاد ایران پدید آورده است، دبیر شورایعالی مناطق آزاد از در دستور کار قرار گرفتن لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد در مجلس تا دو هفته آینده خبر داد و با اشاره به مذاکره برای واگذاری مدیریت دو بندر به مناطق آزاد گفت: برخی نمایندگان مجلس علاقه دارند ایجاد مناطق دیگری در دستور کار قرار گیرد.
مرتضی بانک با بیان اینکه اقتصاد هر کشوری مزایا و معایبی دارد، اظهار کرد: طبیعی است هر کشور نیز بنا به ظرفیت‌های اقتصادی، برنامه‌های متنوعی را برای تحقق اهداف توسعه‌ای تدوین می‌کند. وی با اشاره به اینکه این برنامه‌ها در پیوند با اقتصاد جهانی می‌تواند برخی کاستی‌ها را برطرف کند، تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که در بسیاری کشورها به‌عنوان جهت‌گیری و عامل مؤثر در رشد اقتصاد از آن استفاده شده، ظرفیت‌های متفاوت قانونی و مکانیسم‌های متفاوت‌تر دیوان‌سالاری در فعالیت‌های اقتصادی است که در چارچوب مناطق آزاد دیده شده است.
وی با اشاره به سهولت در ورود خروج سرمایه‌های خارجی، بازرگانی، اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های مالی جهانی، ایجاد شعبات مالی و پولی در مناطق آزاد افزود: این برنامه‌ها می‌تواند به عنوان یک الگو برای دستگاه‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. وی با تأکید بر اینکه تنوع در همکاری‌ها و توجه به جوامع محلی و مردم منطقه همراه با پیشرفت‌های اقتصادی مدنظر و جزو اهداف مناطق آزاد است، گفت: در گذشته سیاست‌های کلان و راهبردهای اصلی اقتصاد قبل از انقلاب ایران به سمت‌و‌سوی مرکز بود و در پیرامون شاهد عدم رشد و ایستایی اقتصادی بودیم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به توسعه پیرامون و نواحی شد و یکی از بهترین مکانیسم‌ها برای تحقق اهداف رشد اقتصادی در مناطق محروم مناطق آزاد بوده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد در ادامه به تنوع قومی در پیرامون کشور اظهار کرد: مناطق آزاد و توجه به اقوام مختلف به افزایش امنیت کشور کمک می‌کند. از سوی دیگر وجود ۱۵کشور همسایه فرصت مغتنمی برای بهره‌گیری از رقابت‌های منطقه‌ای جهت توسعه اقتصادی کشور را فراهم کرده است.  بانک در عین حال با بیان اینکه از این مزیت آنطور که باید نتوانسته‌ایم استفاده کنیم، افزود: هم‌اکنون هفت منطقه آزاد و ۱۸منطقه اقتصادی فعال در کشور داریم که در مقایسه با ۳ هزار و ۵۰۰ منطقه آزاد ویژه اقتصادی دنیا، ایران تقریباً می‌تواند بخشی از نیازهای اقتصادی را تأمین کند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اینکه هم‌اکنون هشت منطقه جدید و ۱۲منطقه ویژه فعال در کشور داریم، بیان کرد: لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد به مجلس ارائه شده و تلاش می‌کنیم لایحه دولت رأی موافق مجلس را اخذ کند و علاقه‌مندیم همین لایحه تصویب شود و اجازه ندهیم در حوزه گسترده مناطق آزاد بدون هدف و بدون داشتن مقدمات لازم کار جدیدی صورت بگیرد.
بانک ادامه داد: قرار نیست دولت در ایجاد زیرساخت‌های مناطق آزاد کمک یا اعتبار ویژه‌ای اختصاص دهد و طبیعتاً تکیه به منابع مردمی و سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، ایجاد ظرفیت‌های وارداتی و صادراتی می‌تواند منابع مالی موردنیاز در توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد را فراهم کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه لازم است تفاوت ویژه‌ای بین مناطق آزاد و مناطق ویژه‌ قائل شویم، گفت: مناطق ویژه اقتصادی می‌تواند برای یک فعالیت مشخص بیشتر برای اقتصاد مثمرثمر باشد. در مجموع باید توجه داشت که گسترش مناطق آزاد و ویژه‌ اقتصادی نباید به‌گونه‌ای باشد که از اهداف اقتصادی دور شویم.
وی از برگزاری جلسه با رئیس کل بانک مرکزی برای حضور بانک‌های خارجی در مناطق آزاد خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته اخیراً آیین‌نامه‌ای در‌این‌باره تدوین شده که می‌تواند مبنای بسیار خوبی برای گسترش روابط عمومی بانکی با دنیا باشد.
وی یادآور شد: الان ۳۵۰ واحد بانکی در مناطق آزاد داریم، اما شعب بانک‌های داخلی است و نیاز است بر‌اساس تحولات اقتصادی بتوانیم در رابطه با ارتباط با بانک‌های خارجی فعال شویم.
وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای مؤثر در ارتباط بین‌المللی ایجاد بورس جهانی است، گفت: این بورس می‌تواند مکمل فعالیت‌های پولی و مالی شود و باید مراحل آن طی شود که مقدمات این کار در حال فراهم شدن است و باید همه چارچوب‌های مالی و پولی در ارتباط با این قالب مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم از ظرفیت‌های مالی خارجی استفاده کنیم.
نمی‌گویم تخلفی نیست
مشاور رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۲‌تا ۱۳ میلیارد دلار قاچاق در کشور صورت می‌گیرد، گفت: عنوان می‌شود مناطق آزاد دروازه ورود کالای قاچاق هستند که این مسئله در مقایسه با فعالیت‌های مناطق آزاد سازگاری ندارد. نمی‌گویم هیچ تخلفی در ورود کالا در مناطق آزاد صورت نمی‌گیرد، اما این یک فرضیه غلط است که مناطق آزاد دروازه ورود کالای قاچاق هستند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.