معطلی پشت دیوار معلولیت

5 سال ديگر از عمر معلولان در انتظار لايحه حمايتي گذشت

بهارستانه: بهره‌مندی ۳/۵ میلیون نفر از جمعیت کشور از حقوق اجتماعی خود در گروی تصویب لایحه‌ای موسوم به لایحه حمایت از معلولان است که انتظارش پنج ساله شده است. البته و طبق معمول روز جهانی معلولان باعث شده توجهات به طور ویژه به این قشر جلب شود و برخی از مسئولان و رسانه‌ها از چند وجه نیازهای زندگی راحت و آسان برای این قشر را بررسی و روش‌های برآوردن این نیازها را مطالعه کنند. مجموع این مطالعات طیفی از ارائه آمارها، انتشار بیانیه‌ها و یادداشت‌ها، بایدها و نبایدهای زندگی با معلولیت، بودجه، ‌نیازهای فردی، اجتماعی و رفاهی، سازمان‌های موظف و مکلف در ارائه خدمات به معلولان و ‌قوانین موجود در این حوزه را در‌بر‌می‌گیرد. بماند که بخشی نیز شامل فرافکنی و سلب مسئولیت از خود و انداختن علت کوتاهی‌ها به گردن سایرین از سوی مسئولان و مدیران سطوح مختلف هم به قرار سایر حوزه‌های اجتماعی در رابطه با معلولان هم پا برجاست. اما ماجرا از آنجا قابل توجه‌تر می‌شود که یکسر تمام گزارش‌های منتشر شده در حوزه توان‌خواهان و توان‌یابان جامعه به لایحه حمایت از معلولان ختم می‌شود که ظرف پنج سال گذشته جزو اولویت‌های قوای کشور نبوده است. بنابر آمارهای منتشر شده در رسانه‌ها در روزهای منتهی به روز جهانی معلولان سالانه ۱۰۰ هزار نفر به تعداد جمعیت معلولان کشور ما اضافه می‌شود که از این تعداد بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این افراد تحت‌پوشش سازمان بهزیستی هستند و ۲ میلیون معلول در جامعه رها شده‌اند.
۵ سال که هیچ ۱۳ سال هم کافی نبود
فصل‌الخطاب این انتقادات و انتظارات در اختیار علی همت محمودنژاد، رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان است که ترجیح داده در اظهاراتش با رسانه‌ها کاسه و کوزه‌ها را در رابطه با پیگیری نشدن تصویب لایحه حمایت از معلولان بر سر کمیسیون‌های اصل ۹۰ و تلفیق بشکاند.
وی در اظهارات دیروز خود به لایحه حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و گفت: برای نوشتن این لایحه بیش از ۱۵۰ جلسه مختلف با بهزیستی، مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت رفاه  برگزار شده است. بعد از اینکه لایحه تهیه شد، ایرادات شورای نگهبان، ایرادات حقوقی بهزیستی و کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت مجلس را برطرف کرده است، حتی رئیس کمیسیون ویژه مجلس نیز در آخرین جلسه‌ای که با او داشته‌ام، قول داد لایحه در مجلس هرچه سریع‌تر به سرانجام برسد، اما به نظر می‌رسد این لایحه دستاویزی شده تا نمایندگان بگویند در حال رسیدگی به وضعیت معلولان هستند.
محمودنژاد با طرح این سؤال که آیا پنج سال برای رسیدگی به یک لایحه کافی نیست، افزود: رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان قول داده بود این لایحه در مذاکره با نمایندگان هرچه سریع‌تر تصویب شود، آیا شایسته نبود همزمان با روز جهانی معلولان، نمایندگان مجلس این لایحه را تصویب می‌کردند. البته زهرا ساعی، رئیس فراکسیون معلولان مجلس در زمان انتظار تصویب لایحه حمایت از معلولان با محمودنژاد هم نظر نیست.
وی با اشاره به اینکه از سال ۸۳ تاکنون دست‌انداز‌ی‌های بسیار در بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان صورت گرفته است، اظهار داشت: ‌بررسی این لایحه متأسفانه بسیار زمانبر و در طول بررسی مدام از دستور کار نمایندگان در مجلس خارج شده است، اما در دولت یازدهم بررسی و تعیین تکلیف این لایحه مجدد در دستور کار قرار گرفت؛ هرچند که در این زمان هم ایراداتی از سوی شورای نگهبان در تصویب قانونی لایحه مطرح شد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به اینکه در کنار فراکسیون معلولان کمیسیون مشترکی نیز برای این موضوع تشکیل شد، تصریح کرد: طی چند ماه گذشته جلسات بسیاری با گروه‌های مرجع و با حضور معلولان برگزار شد، ضمن اینکه تمامی نظرات معلولان دراین‌باره شنیده و نقاط ضعف و قوت لایحه به روشنی احصا ‌شد؛ بنابراین لایحه مذکور در ۳۵ ماده و ۱۰ فصل در کمیسیون مشترک به تصویب رسید.
ساعی با بیان اینکه لایحه برای بررسی در صحن علنی مجلس به اداره قوانین ارجاع شده است، گفت: ‌امیدواریم با بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس قانون قابل‌قبولی برای معلولان مصوب شود، به طور حتم تصویب قانون پس از ۱۳ سال تأثیر بسیاری در حل مشکلات معلولان دارد؛ ضمن اینکه دستگاه‌ها پس از تصویب قانون ملزم هستند خدماتی را برای رفاه حال معلولان به شکل فردی و اجتماعی ارائه دهند. این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه عدم استفاده از معلولان خلاق به طور حتم به ضرر توسعه و پیشرفت کشور است، تصریح کرد: ‌در قانون قبلی اختصاص ۳ درصد سهم برای جذب معلولان در دستگاه‌ها وجود داشت، اما این قانون اجرایی نشده و باید نسبت به عملکرد دستگاه‌ها در جذب معلولان نظارت کرد؛ هرچند که نگرش دستگاه‌ها در این خصوص منفی است؛ البته در لایحه فعلی برای برخی از مشاغل مانند تلفنخانه‌ها سهمیه جذب تا ۶۰ درصد هم دیده شده است.
یارانه دستمزد به کارفرمایان برای اشتغال معلولان، ‌گذراندن دوره‌های آموزشی بدون دریافت شهریه در دانشگاه‌ها، ‌خدمات و مراقبت‌های افراد معلول در منزل، ‌مناسب‌سازی اماکن و معابر برای معلولان در سطح شهر و افزایش مستمری معلولان تعدادی از دغدغه‌های زندگی معلولان است که لایحه مزبور در جهت رفعشان تلاش خواهد کرد.
همچنین با توجه به فصل بررسی لایحه بودجه نگرانی اینکه یکسال دیگر به عمر انتظار برای تصویب لایحه حمایت از معلولان اضافه شود از سوی معلولان و فعالان مدنی به شدت احساس می‌شود. بنابراین گزارش وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز از جمله مسئولانی بود که با انتشار پیامی روز جهانی معلولان را گرامی داشت. این در حالی است که وزارت متبوعش دست کم ظرف ۱۰ سال گذشته جزو متخلف‌ترین دستگاه‌های دولتی در رابطه با اختصاص ۳ درصدی سهمیه معلولان در استخدام‌هایش بوده است.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.