معاریو: انفجار کرانه باختری به کابوس همیشگی اسرائیل تبدیل شده است

یک رسانه عبری‌زبان شماری از عوامل تأثیرگذار بر تسریع انفجار مجدد اوضاع در کرانه باختری یا همان انتفاضه را برشمرد.

به گزارش بهارستانه، روزنامه عبری‌زبان معاریو شماری از عوامل تأثیرگذار بر تسریع انفجار مجدد اوضاع در کرانه باختری یا همان انتفاضه را برشمرد.
این روزنامه در تحلیلی در این رابطه نوشت: شماری از عوامل و علل وجود دارند که باعث می‌شوند ما نگران انفجار مجدد اوضاع در کرانه باختری باشیم.

عاموس هارئیل خبرنگار و تحلیل‌گر ارشد نظامی این روزنامه در یادداشتی در این زمینه نوشت: بی‌ثباتی داخلی تشکیلات خودگردان، شرایط گسست و سرکشی در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی (در کرانه باختری) و افزایش روزافزون تنش بین فلسطینیان و راستگرایان افراطی اسرائیلی در کانون‌های ایجادشده برای شکل‌گیری شهرک‌های مهاجرپذیر جدید دست به دست هم داده‌اند تا احتمال رسیدن وضعیت احتقان به درجه انفجار را افزایش دهند.

این تحلیل‌گر با اشاره به عملیات ترور ۳ فلسطینی در نابلس آن را یادآور حوادث مشابه در انتفاضه دوم دانسته افزود: سلاح‌‌هایی که در اختیار این فلسطینیان قرار داشت متعلق به ارتش اسرائیل بوده و ظاهراً از داخل پادگان‌های ارتش به سرقت رفته‌اند، در حالی که تعدادی قابل توجه از این سلاح‌ها هم‌اکنون در دست تاجران سلاح در کرانه باختری است.

این تحلیل‌گر اسرائیلی با اشاره به هویت مبارزان فلسطینی به شهادت رسیده هم ادعا کرد، انجام عملیات مسلحانه (ضدصهیونیستی) توسط اعضای فتح اقدامی نادر محسوب می‌شود و همین امر باعث می‌شود محافل امنیتی اسرائیلی آن را اقدامی منحصر به فرد بدانند و بیانگر شکل‌گیری انتفاضه‌ای درون فتح ندانند.

هارئیل همچنین اعتراف کرد: کشورهای مصر و قطر برای آرام کردن جامعه فلسطینی طی چند هفته اخیر مبالغی قابل توجه پول را تزریق و کمی از محدودیت‌های انتقال کالا نیز کاسته‌ شده است امری که به‌امید کمک به آرام‌سازی اوضاع انجام می‌شود،
در همین راستا پایگاه عبری‌زبان وای نت وابسته به روزنامه یدیعوت آحارانوت هم در تحلیلی در این زمینه به موارد و پدیده‌های نگران‌کننده‌ای که بیانگر شکل‌گیری انتفاضه در کرانه باختری است اشاره کرد و به بررسی آن پرداخت.

“رون بن یشای” تحلیل‌گر نظامی این تارنما به سه محور اصلی تأثیرگذار بر روند اوضاع در کرانه باختری (که می‌توانند منجر به شکل‌گیری انتفاضه شوند) اشاره و تأکید کرد: گسترش تلاش‌های حماس برای افزایش نفوذ خود در کرانه باختری، کاهش محبوبیت مردمی و کم‌رنگ شدن مشروعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت رهبری محمود عباس که منجر به تضعیف سرویس‌های امنیتی (متحد اسرائیل) این تشکیلات شده و نیز آمادگی جریان‌های مختلف فلسطینی برای دوره بعد از خروج عباس از قدرت پارامترهای تأثیرگذار بر شرایط کرانه باختری محسوب می‌شوند.

به‌نوشته بن یشای بدترین سناریویی که لرزه بر اندام مسئولین اسرائیلی می‌اندازد، تبدیل شدن رقابت و جنگ برای تصدی قدرت و جایگزینی محمود عباس به هرج‌ومرجی است که سمت‌وسوی آن به‌سرعت به‌طرف اسرائیل نشانه می‌رود و زندگی مهاجران صهیونیست ساکن کرانه باختری را به‌طور کامل فلج می‌کند.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.