معارضین سوری اسد را بپذیرند

عربستان به عنوان بزرگ‌ترين حامي تروريست‌ها، همواره خواستار بركناري بشار اسد از قدرت بود اما به دنبال شكست پي در پي تكفيري‌ها و تغيير موازنه ميداني، ناگزير به ماندن اسد در قدرت شد

بهارستانه: کشورهایی که هر یک به نوعی در وخیم شدن اوضاع سوریه در شش سال گذشته نقش داشته‌اند، در حال تغییر رویه و رسیدن به این درک هستند که در شرایط فعلی بشار اسد بهترین گزینه موجود برای سوریه است. وزیرخارجه فرانسه گفته است پیش‌شرطی به عنوان برکناری اسد وجود ندارد. دیپلمات‌های امریکا و عربستان هم از معارضان خواسته‌اند نقش اسد در آینده سوریه را بپذیرند.
همزمان با تغییر موازنه درگیری‌ها در سوریه به‌نفع نیروهای مقاومت و کاهش حمایت کشورهای خارجی از معارضان، شاهد تغییراتی در موضع کشورهای غربی و عربی نسبت به سوریه هستیم. امریکا و متحدانش که در شش سال گذشته بر برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از قدرت اصرار داشتند و این مسئله را تنها راه‌حل بحران سوریه می‌دانستند، الان با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مواضع سابق خود را تغییر داده و با ماندن اسد در قدرت کنار آمده‌اند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که به عراق سفر کرده است، روز شنبه در سخنانی به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: «در سوریه اولویت اصلی ما جنگ با داعش است و هیچ پیش‌شرطی مبنی بر برکناری بشار اسد از قدرت وجود ندارد.» به گزارش شبکه اسکای نیوز، وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد: «خواسته ما شکستن رکود به وجود آمده در بحران سوریه، رسیدن به راهکاری سیاسی در این کشور بر پایه احترام به اصل عدم‌استفاده سلاح‌های شیمیایی، آتش‌بس و کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده و برگزاری انتخاباتی مستقل و شفاف در سوریه است.» فرانسه تا چندی پیش یکی از حامیان سرسخت گروه‌های تروریستی بود که بر برکناری اسد اصرار می‌ورزید اما با انجام حملات داعش در شهرهای فرانسه، پاریس موضع خود را تغییر داد و برای مقابله با تروریست‌های خودساخته، تمایل خود را به همکاری با روسیه و دولت سوریه اعلام کرد.  روزنامه تایمز لندن هم درباره تغییر موضع حامیان گروه‌های تروریستی در سوریه نوشت: «کشورهای غربی همپیمان در نشست اخیر با مخالفان سوریه در ریاض، اعلام کرده‌اند راهی جز قبول وجود بشار اسد در دمشق ندارند و در نتیجه، ادامه تأکید بر ضرورت کناره‌گیری وی از قدرت قبل از انجام هر گونه مذاکره‌ای درباره آینده سوریه، ممکن نیست.»  اخیراً برخی منابع اعلام کردند عادل‌الجبیر، وزیر‌خارجه سعودی در نامه‌ای به معارضان، به آنها ابلاغ کرده است مسئله برکناری بشار اسد از قدرت دیگر وارد نیست و معارضان به این نتیجه رسیده‌اند او در قدرت باقی می‌ماند.
عربستان به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریست‌ها، در شش سال گذشته همواره خواستار برکناری بشار اسد از قدرت بوده و در این مسیر تروریست‌های داعش و دیگر گروه‌ها را تجهیز کرده است اما به دنبال شکست پی در پی تکفیری‌ها و تغییر موازنه میدانی به نفع نیروهای مقاومت، ناگزیر به ماندن اسد در قدرت تمکین کرده است.  روزنامه تایمز در ادامه گزارش خود به سخنان بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس هم اشاره کرد که اخیراً گفته است: «ما همواره بر ضرورت کناره‌گیری بشار اسد به عنوان یک پیش‌شرط تأکید می‌کردیم اما امروز می‌گوییم باید وی در چارچوب مرحله انتقالی از قدرت کنار برود و حق دارد در یک انتخابات دموکراتیک نامزد شود.» به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رابرت فورد، سفیر پیشین امریکا در سوریه هم گفته است: «در حال حاضر، هیچ ائتلاف متقاعدکننده نظامی که قادر به عزل بشار اسد باشد، وجود ندارد. همه از جمله امریکا به این درک رسیده‌اند که اسد ماندگار است.»  جبهه غربی- عربی در شش سال گذشته با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی گسترده از تروریست‌ها و اعزام آنها به خاک سوریه آتش جنگ در این کشور را شعله‌ور کردند، به این امید که بتوانند دولت بشار اسد را سرنگون و محور مقاومت را تضعیف کنند اما با گذشت چند سال از این بحران، این نیروهای ارتش سوریه و متحدانش هستند که دست برتر را در تحولات میدانی دارند و نیروهای مقاومت در ماه‌های اخیر توانسته‌اند بسیاری از مناطق را در جنوب و شرق این کشور از دست تروریست‌ها آزاد کنند. شکست پی در پی گروه‌های تروریستی در مقابل نیروهای مقاومت و حمایت‌های همه‌جانبه روسیه و ایران از دمشق، غرب و عمال آنها را به این نتیجه رسانده است که دیگر نمی‌توانند با کمک گروه‌های مسلح خواسته‌هایشان را عملی کنند و ناگزیر هستند حضور اسد در قدرت را بپذیرند.
تغییر رویه اردن

به دنبال تغییر موضع غربی‌ها برخی کشورهای عربی هم به احیای روابط با دولت سوریه ابراز تمایل کردند. محمد المؤمنی، سخنگوی دولت اردن، روز شنبه در سخنانی اعلام کرد که روابط این کشور با نظام سوریه به رهبری بشار اسد قابلیت آن را دارد که در منحنی مثبت قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، محمد المؤمنی همچنین ابراز امیدواری کرد گذرگاه‌های مرزی اردن با سوریه بازگشایی شود و روابط دو کشور به قبل از بحران بازگردد. اردن یکی از کشورهای حامی تروریسم است که با بازگذاشتن مرزهای خود به روی تکفیری‌ها به افزایش درگیری‌ها در سوریه کمک کرد ولی این کشور در ماه‌های اخیر و به موازات پیروزی‌های محور مقاومت موضع خود را تغییر داده و به یکی از طرف‌های مؤثر در اجرای آتش‌بس تبدیل شده است.

پیروزی‌های مقاومت در سوریه
همزمان با تغییر موضع غرب و اعراب درباره سوریه، نیروهای مقاومت نیز به پیروزی‌های خود در مقابل تروریست‌ها ادامه می‌دهند. منابع میدانی روز شنبه اعلام کردند ارتش و نیروهای مسلح سوریه در ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی در جنوب این کشور بر بخش‌هایی از مرزهای مشترک با اردن در استان ریف دمشق مسلط شدند. ارتش سوریه در این عملیات مناطق غدیرمحمود و وادی محمود را در مرز اردن و جنوب شرق استان ریف دمشق آزاد کرد. به گزارش گروه اطلاع‌رسانی «الاعلام الحربی» همچنین ارتش سوریه و هم‌پیمانان این کشور در شمال شرق حمص با آزادی ۱۷ منطقه، عرصه را بر تروریست‌ها تنگ کردند. به گزارش اسپوتنیک، ۱۲۰ نفر از تروریست‌ها در حلب سلاح خود را به زمین گذاشته و به نیروهای نظامی سوریه تسلیم شدند. به گفته دگروال سرگئی رودسکوی رئیس اداره عملیات نیروهای مسلح روسیه، این افراد به کمیته امنیتی برای رسیدگی به کمیسیون عفو انتقال یافتند. سرگئی رودسکوی گفت: «حلب به طور کامل از دست تروریست‌های داعش آزاد شده است.»
***
روسیه ۳ پهپاد اسرائیلی را در سوریه منهدم کرده است
مقام‌های روس برای اولین‌بار فاش کردند سامانه پدافند هوایی در سوریه ایجاد کرده‌اند که تاکنون سه پهپاد اسرائیلی را منهدم کرده است. این خبر به فاصله چند روز بعد از سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو منتشر شده که درآن به دنبال متقاعد کردن مقام‌های روس برای جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه پس از داعش بود. ژنرال «الکساندر نوویکوف» مسئول ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه در حاشیه نمایشگاه فناوری نظامی «ارتش ۲۰۱۷» در مسکو گفته سامانه دفاعی که روسیه در سوریه ایجاد کرده است، شامل تجهیزات مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین نیز می‌شود. بر اساس گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، بخشی از نمایشگاه نظامی«ارتش ۲۰۱۷» به بخش جنگ ضدتروریسم در خاک سوریه اختصاص دارد که گزارشی از تعداد پهپادهای ساقط شده تروریست‌ها در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۷ تا جولای گذشته ارائه شده است. در فهرست هواپیماهایی که سامانه دفاعی روسیه منهدم شده است، چندین پهپاد امریکایی و اسرائیلی نیز به چشم می‌خورد. بر اساس گزارش وزارت دفاع روسیه در تاریخ‌های ۹‌آوریل، ۲۰‌ماه می ‌و ششم جولای ۲۰۱۷ پدافند هوایی روسیه با استفاده از موشک هدایت‌شونده سه پهپاد اسرائیلی از نوع «هرون» را منهدم کرده است.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.