مشاوران دولت خواهان افزایش نرخ ارز بودند/ بانک مرکزی چرا اقدامات فعلی را ۶ ماه پیش انجام نداد؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: رئیس کل بانک مرکزی باید پاسخ دهد که چرا اقدامات کنونی که برای کنترل نرخ ارز بکار می‌گیرد 6 ماه پیش انجام نداده و این نشان می‌دهد که عمدی در کار است.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، ابوالقاسم حکیمی‌پور گفت: معمولا در بسیاری از کشورها افزایش یا کاهش قیمت بعضی از کالاها یا خدمات می‌تواند اثرات بسیاری زیادی بر تورم داشته باشد و در کشور ما هم تجربه نشان داده که تغییرات نرخ ارز اثر بسیار زیادی بر نرخ تورم دارد و افزایش قیمت آن حتی ممکن است به افزایش ۱۵ درصدی تورم بیانجامد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه  دیدگاه‌های مختلفی  برای افزایش نرخ ارز در چند ماه اخیر وجود دارد، گفت: دیدگاه اول این است که بانک مرکزی نتوانسته ارز را به صرافی‌ها تزریق کند و طبیعتا قیمت آن افزایش یافته است که خیلی هم مورد قبول کارشناسان نیست.

وی افزود: دیدگاه دوم این است که بانک مرکزی ارز را با نرخ بالا در اختیار صرافی‌ها قرار می‌دهد و طبیعتا ارز هم با نرخ بالایی به متقاضیان عرضه می‌شود و طبیعی است که واکنش تند بازار به این قضیه وجود داشته باشد.

حکیمی‌پور با بیان اینکه دیدگاه سوم که امیدوارم حقیقت نداشته باشد و در صورت حقیقت، از جمله ناپاک‌ترین کارهایی است که یک دولت بعد از انقلاب انجام داده است این است که که عمدا قیمت ارز را آنقدر بالا بردند که بعد، یک شبه نرخ آن را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنند در حالی که قبل از این قیمت ارز بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۰۰ تومان سیر می‌کرد و این افزایش قیمت  در نهایت ۲۵ هزار میلیارد تومان را عاید دولت کرد و دولت بدین وسیله بخشی از کسر بودجه خود را جبران کرد.

* مشاوران دولت خواهان افزایش نرخ ارز بودند

حکیمی‌پور اظهار داشت: تاکید نوبخت مبنی بر اینکه دولت مایل به افزایش نرخ ارز نیست اتفاقا مانند این است که دولت می‌خواهد که نرخ ارز افزایش یابد زیرا مشاورین آقایی روحانی از جمله ترکان و نیلی خواهان این افزایش قیمت هستند.

وی افزود: لیبرالیسم اقتصادی به دیدگاه این آقایان نزدیک است و اینکه نرخ ارز باید براساس عرضه و تقاضا تعیین شود.

این کارشناس اقتصادی بااشاره به وجود صرافی‌های غیر مجاز گفت: این سوال در این خصوص مطرح است که چرا بانک مرکزی  تاکنون در مورد  صرافی‌های غیرمجاز  اقدامی انجام نداده است؟

وی اظهار داشت: رئیس جمهور در مورد اتفاقات اقتصادی بی‌توجه است و صرفا برای تبلیغ در تلویزیون صحبت می‌کند و اعتبار صحبت‌هایش برای مدت کوتاهی دوام دارد.

* چرا بانک مرکزی اقدامات کنونی برای کنترل نرخ ارز را ۶ ماه پیش انجام نداد؟

حکیمی‌ پور  با بیان اینکه صحبت‌های سیف در خصوص دلایل افزایش قیمت دلار  پیش پا افتاده است، گفت: رئیس کل بانک مرکزی بخاطر کاهش ۴۰ درصدی قدرت خرید مردم و اتفاقات اخیر ارزی باید محاکمه شود.

وی  افزود: رئیس کل بانک مرکزی باید پاسخ دهد که چرا اقدامات کنونی که برای کنترل نرخ ارز بکار می‌گیرد ۶ ماه پیش انجام نداده و این نشان می‌دهد که عمدی در کار است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در دولت احمدی‌نژاد نرخ سود سپرده و تسهیلات دستوری کاهش یافت و دلیل کاهش نرخ سود تسهیلات حمایت از رونق تولید بود. اما همین دولت فعلی از دولت احمدی‌نژاد برای کاهش دستوری نرخ سود تسهیلات و سپرده انتقاد کرد.

وی گفت: نقش وزارت اقتصاد در کنترل بازار ارز گم است و نمی‌دانیم این وزارتخانه با این همه کارشناس چه خروجی راجع به کنترل بازار ارز داشته است؟

* یکی از ناکارآمدترین دولت‌های بعد از انقلاب

حکیمی‌پور با بیان اینکه چندی پیش آقای رئیس جمهور در تلویزیون اعلام کردند که خیال مردم از بابت ارز راحت باشد، گفت: صحبتهای رئیس جمهور مفید نیست و از ظواهر این مساله به ذهن متبادر می‌شود که ایشان وقت کافی برای مسائل اقتصادی نمی‌گذارد.

وی با بیان اینکه دولت روحانی یکی از ناکارآمدترین دولت‌های بعد از انقلاب بوده است گفت: اقدامات ایشان طوری بوده است که هنرمندان و ورزشکاران و سایر افرادی که به وی رای داده‌اند از رای دادن به او ابراز پشیمانی می‌کنند.

حکیمی‌پور بیان داشت: در شرایط فعلی مسئولین باید از طریق رسانه‌ها بیشتر با مردم ارتباط داشته باشند و مردم را خاطرجمع کنند و از مردم بخواهند برای ارام شدن اوضاع با دولت همگام شوند.

* اقتصاد نیاز به جراحی دارد که از عهده تیم اقتصادی فعلی دولت برنمی‌آید

وی گفت: طی دو، سه ماه اخیر حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار از کشور خارج شد و در کشورهای اروپایی و کشور ترکیه صرف خرید خانه و سایر امور شد.

حکیمی‌پور بیان داشت: شرایط اقتصادی فعلی نیاز به جراحی دارد در حالی که این کار از عهده تیم اقتصادی فعلی دولت بر نمی‌آید.

وی گفت: تاکنون هیچ‌گنه کار تحقیقاتی و تحلیلی در مورد قیمت واقعی ارز صورت نگرفته است و مشاورین اقتصادی و دانشگاهیان از روی حدس و گمان برای قیمت ارز پیش‌بینی‌هایی داشته اند و در خصوص نرخ ۴۲۰۰ تومان اخیر ارز هم به نظر می‌رسد توافق دسته‌جمعی در دولت صورت گرفته اما معلوم نیست این نرخ تا ۶ ماه آینده ثابت بماند.

* بکارگیری ناگهانی الگوهای لیبرال که زیرساخت آنها فراهم نیست باعث چنین اتفاقاتی می‌شود

حکیمی‌پور گفت: برای کنترل بازار ارز باید وارد معاملات دو جانبه تجاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها شد و نیاز به دلار را کاهش داد.

وی با بیان اینکه مشاورین اقتصادی رئیس جمهور شکست خورده‌اند گفت: باید در خط مشی گذاری اقتصادی تغییراتی ایجاد کرد و لازم است بعضی افراد تغییر کنند.

حکیمی‌پور بیان داشت: اقتصاد لیبرالیستی یا اقتصاد بازار آزاد در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی قدمت ۱۵۰ ساله دارد اما ما زیر ساخت‌های لازم برای این اقتصاد را نداریم.

وی افزود: بکارگیری دفعتی یک الگوی اقتصادی که زیرساخت‌های آن فراهم نیست منجر به بروز چنین اتفاقاتی می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.