مراسم شاهنامه‌خوانی در بخش گلستان برگزار شد

مراسم شاهنامه‌خوانی با حضور شهروندان بهارستانی در بخش گلستان شهرستان بهارستان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، مراسم شاهنامه‌خوانی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهارستان و با مشارکت انجمن تعزیه بهارستان صبح امروز به مناسبت هفته فرهنگی در محل سالن بحران شهرداری شهرگلستان برگزار شد .

بنابر این گزارش در این مراسم شاهنامه‌خوانی، نبرد « سهراب و گردآفرید» که یکی از داستان‌های معروف شاهنامه می باشد، توسط احد صدقی مسئول انجمن تعزیه شهرستان بهارستان با حضور شهروندان بهارستانی برگزار گردید، که سبب علاقه‌مندی حاضرین در مراسم، به شاهنامه‌خوانی و داستان‌های حماسی ایرانی شد.

غلامرضا آبکار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهارستان در حاشیه این مراسم، باتاکید بر اهداف برگزاری این برنامه در بهارستان، عنوان داشت: هدف اصلی برگزاری برنامه شاهنامه‌خوانی، آشنایی بیشتر جوانان با فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و همچنین اعتلای فرهنگ عمومی بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اینگونه برنامه‌ها به تبیین فرهنگ غنی ایرانی کمک شایانی می کند، تصریح کرد: می توان شناخت اندیشه‌‌های حکیم ابوالقاسم فردوسی، گسترش بیش از پیش فرهنگ پهلوانی و قهرمانی با روایت داستان‌های غرورآفرین شاهنامه فردوسی را از جمله نتایج پربار این قبیل برنامه‌ها برشمرد.

احد صدقی مسئول انجمن تعزیه شهرستان بهارستان در خصوص داستان روایت شده در این برنامه، گفت: نبرد سهراب و گردآفرید بدون تردید یکی از شاهکارهای شاهنامه و همچنین نمایانگر شکوه زنان ایرانی در طول تاریخ می باشد.

وی همچنین در رابطه با محتوای داستان مذکور، تشریح کر: «گردآفرید» یا «گردآفرین» پهلوان‌زن ایرانی و دختر گژدهم می باشد که در داستان «رستم و سهراب» شاهنامه، گردآفرید به رزم سهراب می رود و به دست او گرفتار می شود، ولی می تواند خود را با تدبیر از دست سهراب برهاند.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.