محک، ممقانی و باقی ضدنظام‌ها!

پیش از این بارها برای موضوع جولان مؤسسات خیریه، از قبیل محک و حرکات ریز و درشت آنها علیه نظام مطالب مبسوطی در رسانه‌ها نگاشته شده بود، اما…

بهارستانه: پیش از این بارها برای موضوع جولان مؤسسات خیریه، از قبیل محک و حرکات ریز و درشت آنها علیه نظام مطالب مبسوطی در رسانه‌ها نگاشته شده بود، اما اینکه لس‌آنجلسی‌های ضدنظام از طریق یک کانال شومن تلگرامی برای محک ریپورتاژ و جمع‌آوری پول کنند مورد حقیقتاً جدیدی است؛ موردی که خبر از نفوذ حساب شده مؤسسات خیریه‌ای می‌دهد که به اسم درمان و کمک به نیازمندان، علناً و عملاً در حال فعالیت علیه نظام هستند و کسی هم ظاهراً جلودار آنها نیست.
درست است که مؤسساتی نظیر محک، خدماتی را هم به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهند، ولی مهم‌تر و وسیع‌تر از این اقدام خدماتی، حرکت بسیار نرم و حساب‌ شده آنها برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی است؛ اقدامی که در سایه بی‌نظارتی مسئولان جولان آن بیشتر از قبل شده و دامنه اثرگذاری‌اش روز‌به‌روز فراتر هم می‌شود.
ممقانی به کمک محک می‌شتابد
در تازه‌ترین اقدام منصور، خواننده فراری و لس‌آنجلسی آلبوم جدیدش را به محک تقدیم کرده است. «منصور جعفری ممقانی»، جدیدترین آلبوم خود را به نام رادیکال به نفع مؤسسه خیریه محک به فروش می‌رساند. بانی این معامله هم شبکه رسانه‌ای و معاند «رادیو جوان» است.
کانال تلگرامی رادیو جوان و سایر بخش‌های این رسانه که از آتلانتا و واشنگتن دی‌سی حمایت و بارگذاری می‌شود، در دو روز گذشته این پیام را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد که «دوستان عزیزی که در داخل ایران زندگی می‌کند و علاقه‌مند به خرید آلبوم رادیکال هستید، می‌توانید با پرداخت ۱۰ دلار یا هر مقدار که در توانتان هست به مؤسسه محک از این عزیزان حمایت کنید و تمام آهنگ‌های آلبوم رادیکال رو از طریق صفحه تلگرام منصور عزیز به طور رایگان دانلود کنید.»
این معامله سه سر دارد: منصور، محک و رادیو جوان  یا این اقدام حساب‌‌شده با هماهنگی و به خواست و پیگیری مؤسسه محک بوده (که به احتمال قریب به یقین هم همین‌گونه است) یا نبوده و رادیو جوان و منصور به صورت کاملاً خودجوش دست به چنین اقدامی زده‌اند. طبیعتاً وقتی قرار است پولی به حساب محک واریز شود، این مؤسسه لااقل در حد در اختیار گذاشتن شماره حساب بانکی‌اش به خواننده لس‌آنجلسی و رادیو جوان در این معامله نامشروع مشارکت داشته است.  صرف همین موضوع که مؤسسه به اصطلاح درمانی – خیریه محک برای تأمین مالی خود به سلبریتی‌های ضدنظام و فراری متوسل شده و شبکه‌ای معاند را واسطه این معامله قرار داده است، به استناد موارد متعددی از قانون مجازات اسلامی قابل پیگیری و محاکمه است، اما از این موضوع هم که بگذریم، این اقدام دم‌خروسی است که بیرون زده و نشان‌دهنده موضوعات بسیار مهم‌تر دیگری است.
محک دقیقاً از جان ایرانی‌ها چه می‌خواهد‌؟
ارتباطات گسترده «محک» و «بنیاد کودک» با نام انگلیسی “CHILF FOUNDATION” به اندازه‌ای با ضدانقلاب خارج‌نشین برانداز گسترده است که تا مدت‌ها سایت انگلیسی آن به عمد از داخل ایران قابل دسترسی نبود! محتوای سایت انگلیسی هم با بخش فارسی آن تفاوتی شگرف دارد تا آنجا که در کلیپ‌های قرار داده شده روی سایت انگلیسی انواع پیام‌های ضد‌حکومتی از زبان بازیگران، هنرمندان و حتی بعضی مجریان تلویزیونی کشورمان نقل می‌شد. به طور مثال در یک پیام ویدئویی ضبط شده از زبان بخشی از بازیگران علت بنیادی تأسیس خیریه کذایی بر خلاف هدف اصلی تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد غیر‌دولتی؛ «نبودن عزم کافی در دولت برای ریشه‌کنی فقر» ذکر می‌شود. در واقع فرض این خیریه چنین بنا نهاده می‌شود که «فقر در جهان ریشه‌کن شده» و تنها مانع ریشه کنی آن در ایران «جمهوری اسلامی» است!
 شاید مجموع کمک‌های جمع‌آوری شده از برخی ایرانیان معلوم‌الحال ساکن کالیفرنیای شمالی و برخی نقاط دیگر امریکا یا اروپا به چند هزار دلار هم نرسد، اما هزینه تأسیس تعداد کثیری از دفاتر و مراکز در اقصی نقاط ایران و خاورمیانه قطعاً بیشتر از صدها میلیون دلار است.
در عین تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، این مراکز «خیریه» با یک تبصره کنگره امریکا از تمامی تحریم‌ها معاف اعلام شدند، در حالی که خود ایرانیان مقیم خارج از کشور هنوز برای اجازه دریافت حقوق بازنشستگی‌شان از ایران در حال تلاش مضاعف در ذیل نامه‌نگاری با اعضای کنگره امریکا هستند.
در بخش انگلیسی سایت تصاویر زیادی از کودکان ایرانی مستمند با ذکر نام و برخی اطلاعات دیگر در کنار کودکان فقیر افغانستان به چشم می‌خورد که برای یافتن اسپانسر مالی در معرض دید عموم مردم جهان قرار گرفته‌اند! بماند که اصل سپردن سرپرستی کودکان مسلمان ایرانی به جیب‌های بعضاً ناپاک مشتری‌های چنین مراکزی جای بحث دارد.
برنامه‌های جاسوسی و بخشی از پازل براندازی نرم که توسط NGOها در ایران و به دستور بنیادهای امریکایی نظیر راکفلر و دفاع از دموکراسی (که مستقیم از وزارت خارجه امریکا، بریتانیا و اسرائیل برای براندازی و اقدامات خرابکارانه در ایران پول و نیرو می‌گیرند) که نگارش گزارش‌های مبسوط دیگری می‌طلبد.
چرا منصور ممقانی‌؟!
گذشته از شوهای این خواننده که به گفته طرفداران و نقادانش یکی از فجیع‌ترین میزانسن‌ها و رقاصه‌ها را گرد هم می‌آورد، این خواننده فراری هر از چندگاهی با حضور در اربیل عراق و گرجستان و سایر کشورهای همسایه، ایرانیانی را به کنسرت‌هایی می‌کشاند که در مواردی منجر به ضرب و جرح و تعرض به زنان و مردان ایرانی هم شده است. جزئیات این قبیل موارد در فضای مجازی قابل دسترسی است و نگارنده بنا بر مصالحی از توضیح بیشتر در این رابطه ابا می‌کند. البته نانوشته نباید گذاشت که این شومن لس‌آنجلسی با بازی کردن در فیلم‌های ضدایرانی مانند America So Beautiful  علناً هم به مقابله با جمهوری اسلامی اقدام کرده است. با چنین اوصافی، ‌محک برای ارتزاق دست به دامان این عنصر ضدنظام و فراری شده است.
رادیو دلال
«رادیو جوان» که یکی، دو سالی است تلویزیون ماهواره‌ای خود را هم راه‌اندازی کرده، در داخل کشور واسطه‌هایی دارد که آزادانه در شبکه‌های اجتماعی و استودیوها پرسه می‌زنند و خودشان را «ادمین» سایت می‌دانند. براساس مقررات «رادیو جوان» دریافت هر مبلغی از خواننده‌ها برای معرفی و حمایت از آنها ممنوع است، اما ادمین‌های این سایت حتی حاضرند برای جذب آثار خواننده‌های معروف موسیقی داخلی، دست به هزینه هم بزنند و البته در شناخت منبع مالی این شبکه جای تردید وجود ندارد!
«رادیو جوان» به لطف واسطه‌های داخلی و تماس‌های خارجی توانسته‌اند در جریان تولید آثار موسیقی در کشورمان مؤثر باشند و متأسفانه تعداد آهنگسازان و تنظیم‌کننده‌هایی که در تهران به سفارش گردانندگان این شبکه‌ها قطعات جدیدی تولید می‌کنند رو به افزایش است. داد و ستد مالی با چنین رسانه‌هایی برای هنرمندان داخل کشور زیان‌آور خواهد بود. ضمن آنکه سلیقه‌سازی برای مخاطب آن هم توسط نیروهای ضدانقلاب هزینه زیادی روی دست نظام فرهنگی و هنری کشورمان خواهد گذاشت.
کمیته امداد و دادستان فکری به حال نابسامانی کنند
بررسی ساختار درونی، اشخاص دست‌اندر‌کار و مدیران مؤسسه محک و برخی دیگر از خیریه‌های مشابه، دغدغه‌های فراوانی ایجاد می‌کند؛ دغدغه‌هایی که لزوم جدی و یکباره و قاطع کمیته امداد را به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد خیریه کشور به غائله مؤسسات اقماری خیریه بیش از پیش پر رنگ کرده است. نانوشته پیداست که مسئولیت اقدامات حساب شده این خیریه‌های اقماری تا حدی که قانون مشخص کرده با کمیته امداد هم است. اگر هم در این رابطه ضعف و نقص قانونی وجود دارد، عاجلاً باید دست به تصحیح و تدوین قوانین لازم زد.
البته که دادستان به عنوان مدعی‌العموم باید به هنجارشکنی‌های دامنه‌دار این نهادها که با ارتزاق از خارج از ایران، به فعالیت علیه ایران مشغول هستند، ورود کرده و با شناسایی و بازخواست سرشاخه‌های آنها مانع گسترده‌تر شدن فسادهای پیدا و پنهانشان شود.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.