محسن هاشمی تشکر لازم دارد یا شماتت؟

دکتر عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود ‌ نوشت: ‌جناب محسن هاشمی گفته« 9 دی به فتنه 88 پایان داد» و بعد بر نقش رهبری و مردم در جمع کردن فتنه صحه گذاشته است.

بهارستانه: دکتر عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود ‌ نوشت: ‌جناب محسن هاشمی گفته« ۹ دی به فتنه ۸۸ پایان داد» و بعد بر نقش رهبری و مردم در جمع کردن فتنه صحه گذاشته است.
  یعنی هم وجود فتنه را پذیرفته است و هم تدبیر رهبری و نقش مردم را بیان نموده است.حالا برخی جوانان حزب اللهی از اینکه او حرف ماها را زده است چه می کنند؟این اظهار نظر برای ایشان در درون جریان و خانواده کم هزینه ندارد. کمتر اصلاح طلبی جسارت دارد « فتنه بودگی» را بپذیرد. حال باید نیروهای مومن به انقلاب چه برخوردی با ایشان بکنند؟
‌در دو روز گذشته گفتند: «چرا اینقدر دیر؟»، «شما که خانواده‌تان در فتنه بود»، «پدر شما که ……»
‌  نوع مواجهه با ایشان نشان می دهد بعضی از ماها اصلا به ابعاد مسئله فکر نمی‌کنیم و از جامع الاطراف دیدن مسئله عاجزیم. عواطف غلبه می کند و همه مسائل خانواده هاشمی را یکجا به میدان پاسخ می‌آوریم . به تعبیر بهتر راهی جز نیت خوانی و باسر در شکم طرف رفتن بلد نیستیم.
محسن هاشمی اینجا حرف اصلاح طلبان را زده است؟ بودن برادر و خواهرش در فتنه را منکر شده است؟خیر، ‌اظهار نظر او مهم‌تر از تکرار همین عبارت از دهان ۱۰ نفر حزب اللهی  است. حرف نظام در سال‌های گذشته با سران اصلاحات همین بوده است که اگر صداقت دارید فتنه را محکوم کنید و از مظلومیت نظام دفاع کنید. اکنون محسن هاشمی- که نمی دانم فقدان پدر در این اظهار نظر چقدر اثر داشته است- این حرف را زده است و خروارها فحش و مذمت از درون جریان خود دریافت کرده است. حزب الله باید اظهار نظر ایشان را یک گام به جلو بداند و تشکر و استقبال کند تا مرز اصلاح طلبان با فتنه گران به وضوح دیده شود. «آورده سوزی»  و شماتت در اینجا بی تدبیری است.
خود فریبی  نکنیم،  موج «پشیمانم» کار رقیب نبود
روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد، موج «ما پشیمانیم» علیه حسن روحانی را یک موج مردمی دانست و نه دسیسه. پیش از این محمد خاتمی این اعتراضات را دسیسه نامیده بود.
آفتاب یزد از شکست موج ما پشیمان نیستیم می‌نویسد: «بعد از موج «پشیمان هستیم» سعی شد به‌طور موازی موج دیگری با عنوان «ما پشیمان نیستیم» به راه افتد، اما در عمل کمپین «ما پشیمان نیستیم»،  هرگز به مانند «ماپشیمان هستیم» فراگیر نشد. نکته‌ای که می‌توانست بیانگر یک موضوع باشد؛ اینکه حتماً مردم پشت این کمپین ضدروحانی بوده‌اند تا دسیسه.»
آفتاب یزد در ادامه، نظراتی از میان اصلاح‌طلبان که این موج «پشیمان هستیم» را کار جناح مقابل دانسته بودند، رد می‌کند: «در حالی که بسیاری از چهره‌های اصلاح طلب و همین طور نزدیکان روحانی عملاً تلاش داشتند تا نشان دهند که این کمپین، برنامه‌ریزی شده از سوی جناح راست است اما شواهد نشان می‌دهد که ماجرا چیزی فرای این است… انکار مردمی بودن این جریان چیزی جز فریفتن خود نیست.»
در ادامه این گزارش سوالی طرح می‌شود که جواب آن از چند جامعه شناس پرسیده شده و آن اینکه واقعاً روحانی بد عمل کرده یا مردم کم طاقت شده اند؟ و نتیجه گیری آفتاب یزد جالب توجه است: «زنگ خطر برای روحانی»؛ آفتاب یزد در نتیجه گیری پایانی آورده که «اگر چنین جنبشی حتی از دل مردم هم ایجاد نشده باشد، اما دردل مردم جای گرفته است و این یک زنگ هشدار برای جریان اصلاحات و روحانی است. اینکه عده‌ای بخواهند با مطرح کردن دست‌ها‌ی پشت پرده مخالفت‌ها‌ی مردم با دولت روحانی و عملکرد او را نادیده بینگارند، بی‌تردید چشم پوشی به روی حقایق است. اینکه مردم از روی کم طاقتی و یا به حق اینچنین علیه شخصی شدند که همین چند ماه پیش خود به او رأی داده‌اند نیز چیزی را در نتیجه عوض نمی‌کند. مهم این است مردم چه به حق و چه به ناحق، از امید به روحانی تا حدودی پشیمان شده‌اند… و این یک خطر جدی است.»
شاید گزارش آفتاب یزد به اصلاح طلبان و اعتدالیون دولتی این تلنگر را بزند که همواره نمی‌شود همه چیز را به گردن رقیب انداخت؛ گاهی باید واقعیت‌ها و حقایق را پذیرفت و برای آن دنبال چاره بود. این بار اصولگرایان نیستند که از خود رفع اتهام می‌کنند، بلکه این یک رسانه اصلاح طلب است که دارد حکم برائت اصولگرایان و سایر جریان‌های منتقد روحانی را از اتهامی که خاتمی و آشنا و برخی اصلاح طلبان دیگر وارد کرده‌اند، تبرئه می‌کند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.