افتيضاح!

مجلس با سومین رأی اعتماد پس از سومین استیضاح آخوندی، خود را به توپ بست

کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که…

بهارستانه: کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که با این همه سرمایه عظیمی که صرف اداره مجلس می‌شود، تکلیف خودتان معلوم نیست؟! در این میان آخوندی که در عبور از استیضاح افتضاح مجلس، هت‌تریک کرد، حتی بیشتر از ربیعی، وزیر کار و رفاه، رأی مثبت آورد تا معلوم شود که در معامله استیضاح، غش شده است وگرنه آن همه رأی برای استیضاح و این همه رأی برای اعتماد!
برخی فعالان سیاسی نوشتند که اگر مردم در نیت نمایندگان از استیضاح وزرا و سپس رأی دادن مجدد به آنها، شک کنند که چه معامله‌ای در کار است، نباید سرزنش شوند، این جوی که خود مجلس ایجاد کرده است، مجلسی که هزاران قانون قدیمی کشور را رها کرده است و قانون تازه‌ای نمی‌نویسد اما با وزرا بازی قایم باشک می‌کند.
روز گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد دواستیضاح در دو نوبت صبح و بعد از ظهر بود. علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و در نوبت صبح و پس از یک جلسه پر تنش توانست، از پیچ استیضاح بگذرد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم با کمترین تنشی رو به رو نشد و تنها به بیان عملکرد خود در مجلس پرداخت.
صرف نظر از اینکه استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما اعمال حق این گونه و بدون هیچ گونه فشار جدی بر دولتمردان تنها به از بین رفتن جایگاه خانه ملت در نزد افکار عمومی منجر خواهد شد.
استیضاحی که تعجیل در برگزاری آن و برنامه ریزی آن بدین شکل از سوی هیئت رئیسه مجلس سبب شد تا کوچک‌ترین خروجی برای کشور و نظام اجرایی نداشته باشد.

شروع احساساتی ربیعی

استیضاح ربیعی را شاید بتوان یکی از احساساتی‌ترین جلسات مجلس در طول سال‌های اخیر دانست. استیضاحی که هم در آن بغض بود و هم لرزیدن تن همسر مرحوم ربیعی در قبر که یکی از نمایندگان آن را مطرح کرد. هیچ کس شکی ندارد که در جلسه استیضاح دیروز علی ربیعی موافقان استیضاح قدرتمند تر از مخالفان صحبت کردند، به خصوص زمانی که غلامرضا تاجگردون با تن بالای صدای خود سکوت را بر صحن علنی مجلس حکمفرما کرد.
تاجگردون با اشاره به حمایت مجلس از عملکرد ربیعی گفت: آقای ربیعی، چهار سال پیش ما پشت تو ایستادیم، چراکه فردی عبادی و پاک بودی و ما آن روز آمدیم پشت تو به شرط آنکه فقط علی ربیعی باشی و امور خود را مستقل انجام دهی و با کسی معامله نکنی.
وی افزود: من امروز مأمور لاریجانی و هیچ‌کسی دیگری نیستم، بلکه تنها نماینده ملت و وامدار مردم هستم. این روزها روزنامه‌های وابسته و معلوم‌الحال را بسیج کردی که بگویند تاج‌گردون لُر است؛ آری؛ من از پشت کوه آمده‌ام و افتخار می‌کنم که لر هستم. من باید بگویم که من از وزیر و دولت ذلیل بدم می‌آید، من بدم می‌آید که تو جلوی تاجگردون و دیگر نمایندگان برای آنکه بر کرسی قدرت بمانی، کرنش می‌کنی.
در کنار تاجگردون، محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان منتقد آتشین دیگر وزیر کار در صحن علنی مجلس بود. پور ابراهیمی که یکبار با سوال خود وزیر کار را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی کشیده بود، با انتقاد از برخی لابی‌گری‌ها در صحن علنی گفت: وزیر کار با لابی‌های خود می‌خواهد صدای نمایندگان را خفه کند، همان گونه که صدای من را خفه کردند.
ابوالفضل حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی نیز به عنوان یکی از مخالفان وزیر در سخنان خود گفت: ربیعی به عنوان کسی که همسرش فوت کرده در رسانه‌ها اشکش را به مردم نشان می‌دهدو یا سعی می‌کند با در آوردن قرآن احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

افتخار کواکبیان به سابقه اطلاعاتی وزیر

البته این سخنان جهان بیگی با واکنش جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب رو به رو شد. وی که به عنوان موافق وزیر صحبت می‌کرد با اشاره به آشنایی چندین ساله با خانواده وزیر گفت: چرا بدن یک خانم را در قبر می‌لرزانید، خانمی که در جنگ یک رزمنده بوده و بچه‌هایش را در زیر توپ و تانک عراق بزرگ کرده است.
مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران نیز در ادامه با اشاره به خدمات وزیر در حوزه وزارت کار گفت: استیضاح‌کنندگان می‌گویند آقای ربیعی لابی‌گر قوی است، در حالی که من که مخالف استیضاح هستم، حتی یکبار به دفتر ایشان نرفتم و در جلسه‌های ایشان هم شرکت نکردم.
نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پایان با افتخار به اینکه ربیعی زمانی در وزارت اطلاعات بوده است، تصریح کرد: بدنه مجلس می‌خواهد به وزیری که از جنس کارگران است برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأی اعتماد دهد. در غیراین صورت جامعه کارگری دچار تنش می‌شود.

اجاره نامه خانه وزیر در صحن مجلس

زمانی که نوبت به ربیعی رسید تا به سخنان نمایندگان موافق استیضاح خود جواب دهد، با اعتراض نسبت به سوالات اتهامی پورابراهیمی درباره خانه وی هم تأکید کرد: بنده سال ۷۰ خانه‌ای ساختم اما به دلیل آنکه می‌خواستم با فرزندانم زندگی کنم و دخترم دو فرزند داشت آن را اجاره داده و جایی دیگر اجاره کردم. در این هنگام ربیعی اجاره خانه خود را در مقابل چشم نمایندگان گرفت.
وی در ادامه با فریاد و اعتراض اعلام کرد که شخصی در مجلس «کمپین نه به ربیعی» راه انداخته و در هیئت رئیسه می‌پلکد؛ در همین میان بسیاری از نمایندگان برخاستند و با فریاد از ربیعی خواستند تا نام این نماینده را اعلام کند.
وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه مادرش از اقوام لک بوده و پدرش ترک است، گفت: بنده یاد گرفتم که ترکی و لری صحبت کنم من به خیلی مسائل پایبندم و حتی زمانی که یک شام به منزل می‌برم هم پولش را حساب می‌کنم. وزیر کار در پایان سخنان خود از نمایندگان مجلس خواست تا وی را برای ادامه وظایف خود در این سمت کمک کنند.
در نهایت با پایان سخنان ربیعی و پخش گلدان‌ها و اخذ آرای نمایندگان علی ربیعی توانست تا با ۱۲۶ رأی موافق در مقابل ۱۲۴ رأی مخالف به صورت میلیمتری خطر استیضاح را از سربگذراند.

بست نشینی نمایندگان

جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بر خلاف جلسه ربیعی به شدت کم رونق و بدون حاشیه بود به گونه‌ای که در مقطعی از جلسه استیضاح عملاً آخوندی تنها برای خود سخن می‌گفت. در این میان تنها چیزی که توانست فضای این جلسه رخوتناک را بر هم بریزد، تحصن تعدادی از نمایندگان پشت جایگاه هیئت رئیسه بود. این نمایندگان که به خارج شدن سوال از رئیس جمهور از دستور کار مجلس اعتراض داشتند، برای اعتراض به لاریجانی در پشت جلسه هیئت رئیسه تجمع کردند.
این تجمع می‌رفت تا به درگیری تبدیل شود که در نهایت نمایندگان معترض همچون ذوالنور نماینده مردم قم، قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و نقوی حسینی نماینده مردم ورامین درپشت جلسه هیئت رئیسه بست نشستند.
در نهایت نیز با پادرمیانی پزشکیان نمایندگان معترض جایگاه هیئت رئیسه را ترک کردند تا همراه با وی و وکیلی به خارج از صحن مجلس رفته و جلسه‌ای را در بیرون برگزار کنند تا بتوان مشکل به وجود آمده را حل کرد.

موجوی حساب آخوندی و دخترش

بخش اعظم سخنان آخوندی به بیان دستاوردهای خود در عرصه راه و ترابری گذشت و شاید تنها بخشی از سخنان وی که جذابیت فراوانی برای رسانه‌ها داشت، اشاراتی بود که وی به ثروت خضوصی خانوادگی خود داشت. آخوندی گفت: در چهار سال گذشته حرف‌ها و استیضاح‌های مختلفی انجام شد، اما هیچ‌کدام ثابت نشد؛ آقای محمدی همه این موارد را در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی کردند اما حتی یک مورد کوچک هم پیدا نشد. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از من تصویر یک انسان ثروتمند ساخته‌اند، اظهار کرد: من اهل ریاکاری نیستم، اما امروز مجبور شدم دو عدد را برای اولین بار اعلام کنم که هیچ‌گاه آنها را نگفته بودم. وی ادامه داد: در اول هر دوره جدید وزرا باید اموال خود را طی گزارشی به قوه قضائیه اعلام کنند که من همین کار را کردم؛ کل مبلغ موجودی من که ۷ هزار میلیارد تومان گفته شده، فقط ۴، ۵ میلیون تومان است و موجودی حساب دخترم نیز ۶۳۸ هزار تومان است، پس چرا برخی‌ها این شایعات را پخش می‌کنند؟
آخوندی تصریح کرد: کسی که می‌خواهد اینگونه صحبت کند اول باید بررسی‌های لازم را انجام داده باشد؛ درست است که پدربزرگم به من گفت لباس مرتب بپوش که من هم به وصیت ایشان عمل کردم، اما لباس مرتب پوشیدن دلیل بر ثروتمند بودن نیست.
جدی ترین مخالف آخوندی نادرقاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به کارنامه آخوندی در عرصه وزارت راه و ترابری گفت: اکنون که پشت این تریبون قرار گرفته‌ام اعلام می‌کنم که در حال حاضر کارنامه آقای آخوندی آغشته به خون کسانی است که مظلومانه قربانی بی‌تدبیری ایشان و مدیران‌شان شدند و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی اکنون زمان آن است که با دیدن کارنامه خون‌آلود وزارت راه، اجازه ادامه راه را ندهیم. قاضی‌پور با تاکید بر اینکه این همه بی‌تدبیری در عملکرد یک وزیر در شان ملت نیست، خاطرنشان کرد: چرا باید به ایشان اجازه ادامه کار داد؟ آقای آخوندی مسکن مهر چند سال است که ناتمام باقی مانده است. آقای آخوندی اول که آمدید گفتید هر سال ۶۰۰ هزار واحد مسکونی احداث خواهم کرد، اما در طول پنج سال شما آجری روی آجر مسکن کارگران نگذاشته‌اید، چون اعتقادی به کارگران و مظلومان ندارید. سال ۹۵ بدترین آمار پول‌رسانی در تولید مسکن بوده است، چرا شما به کاهش حجم دولت اقدام نکردید؟
همچنین علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز به برخی باند بازی‌ها در وزارت راه و ترابری اشاره کرد و گفت: آقای آخوندی شما به واسطه زد و بند فامیلی در وزارتخانه راه شهرسازی هستید و باید پاسخ دهید که چرا باید تاوان ناکارآمدی شما را مردم دهند؟ مردم چه گناهی دارند که وقت شما به جای کار صرف شرکت‌های خودتان و فرزندانتان می‌شود. عمده سخنان موافقان آخوندی نیز به حمایت از عملکرد آخوندی در طول پنج سال گذشته به خصوص در حوزه صنعت هوایی گذشت. در نهایت و پس از پایان جلسه استیضاح و با رأی گیری از نمایندگان عباس آخوندی با ۱۵۲ رأی موافق و ۹۲ رأی مخالف برای دومین بار از نمایندگان مجلس دهم جواز ادامه وزارت خود را دریافت کرد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.