ماکرون: خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای روز چهارشنبه تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را «اشتباه» خواند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای روز چهارشنبه تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را «اشتباه» خواند.

ماکرون در مصاحبه با «دویچه‌وله» درباره تصمیم کشورهایی اروپایی برای ماندن در برجام بدون آمریکا گفت: «تصمیم اروپایی‌ها به ما اجازه می‌دهد جلوی آغاز مجدد و فوری فعالیت‌های هسته‌ای ایران را گرفته و مانع تشدید تنش‌ها شویم.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفت: «آنچه بیشترین اهمیت را دارد، حفظ ثبات و صلح در خاورمیانه (غرب آسیا) است.»

ماکرون خاطرنشان کرد: «امروز ما در لحظه‌ای تاریخی برای اروپا قرار داریم- اروپا مسئول تضمین نظم چندجانبه‌ای است که ما در پایان جنگ جهانی دوم ایجاد کردیم و امروزه به لرزه درآمده است.»

وی اضافه کرد: «در سفرم به واشنگتن متوجه شده بودم که رئیس‌جمهور ترامپ قصد خروج از برجام را دار. در جریان کنفرانس خبری،مشترک، پیشنهاد کار بر روی چارچوبی گسترده‌تر را مطرح کردم. درباره تصمیم او بسیار متأسفم. فکر می‌کنم این تصمیم، اشتباه بود. به همین خاطر است که ما اروپایی‌ها تأکید کردیم، همان‌طور که من به رئیس‌جمهور روحانی یادآوری کردم، قصد ماندن در توافق را داریم.»

ماکرون در مصاحبه با «دویچه‌وله» یک بار دیگر بحث تکمیل توافق هسته‌ای برجام را هم مطرح کرد. او گفت: «ما بر سر این توافق مذاکره کرده و آن را امضا کردیم. این توافق به ما اجازه می‌دهد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تا سال ۲۰۲۵ کنترل کنیم. اما لازم است این توافق در زمینه‌های فعالیت‌های هسته‌ای تا سال ۲۰۲۵، فعالیت‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در عراق، یمن، سوریه و لبنان تکمیل شود.»

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.