ماشین تحریم واشنگتن

روزی وقتی قبضه دست کنترل گر آمریکا بر اقتصاد جهانی اندک اندک سست شود، تمام کشورهایی که تحت تحریم قرار گرفته اند برای گرفتن انتقام خود به صف خواهند شد و این اصلا چیز خوشایندی برای ایالات متحده نخواهد بود.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، شاید پیشینه تاجرپیشگی دونالد ترامپ باشد که او را به سمت این باور سوق می دهد که اگر  درد و رنج اقتصادی کافی را به کسی وارد آوری، آن شخص در نهایت تسلیم خواهد شد و به خواسته هایتان تن خواهد داد. هر چند که شاید این رویکرد در بازار املاک و مستغلات نیویورک خوب جواب دهد، اما درروابط بین المللی نمی توان گفت که این شیوه حتما کارساز است، چرا که کشورها  به اندازه سرمایه گذاران یا پیمانکاران ساختمانی فردی در برابر فشار آسیب پذیر نیستند.
تازه ترین  یورش واشنگتن به جهان از طریق تحریم هایی است که علیه چین تحمیل شده که حتی با در نظر گرفتن  محدودیت های نه چندان زیادی که روسای جمهور پیشین آمریکا از بیل کلینتون به بعد بر این کشور تحمیل کرده اند، دامنه این تحریم ها حیرت انگیز است. پکن در مقابل این تحریم ها که بر اداره توسعه تجهیزات کمیسیون نظامی مرکزی چین که نهادی دولتی است تحمیل شده واکنش نشان داده است.  مدیر این سازمان لی شانگفو به دلیل «دست داشتن در معاملات قابل توجه» با یک تولید کننده تسلیحات روسی که در فهرست شرکت های تحت تحریم آمریکا قرار دارد نیز مورد تحریم قرار گرفته است. این معاملات شامل خرید هواپیمای رزمی سوخو-۳۵ روسی و نیز تجهیزات مرتبط با سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ نیز می شود. این تحریم ها شامل ممنوعیت ورود مدیر این شرکت به ایالات متحده و بلوکه شدن تمام  اموال یا حساب های بانکی وی در درون آمریکا و نیز مسدود کردن تمام دارایی های محلی سازمان توسعه تجهیزات چین می شود.
مهم تر آنکه این تحریم ها  هر گونه معامله ای را که از طریق سیستم مالی آمریکا انجام شود نیز ممنوع می کند. این قدرتمندترین سلاحی است که آمریکا در زرادخانه خود دارد، اما کشورهای متعددی آن را به چالش کشیده اند و هم اکنون به دنبال راه هایی برای دور زدن آن هستند. اما درحال حاضر  با توجه به اینکه اکثر معاملات بین المللی به دلار انجام می شود و از طریق بانک های آمریکایی صورت می گیرد به این معناست که برای دولت چین خریداری اسلحه از منابع  خارجی بسیاری غیرممکن شده است. اگر بانک های خارجی بکوشند برای دور زدن تحریم ها با چین همکاری کنند، آنها نیز مشمول تحریم ها خواهند شد.

بنابراین به طور خلاصه پکن تسلیحاتی را از مسکو خریداری کرده و از سوی ایالات متحده به خاطر انجام این کار تحت تحریم قرار گرفته است، چرا که دولت روسیه مورد تایید آمریکا نیست. به تحریم های اعمال شده بر چین تحریم های ثانویه اطلاق می شود که  از تحریم اولیه بر شرکت یا فرد خارجی ناشی می شوند که عملا مورد مجازات قرارگرفته است. تحریم های ثانویه با توجه به اینکه معامله کنندگان ثانوی به طور متوالی به تحریم های اولیه ربط داده می شوند، می توانند بسط پیدا کرده و شمار اهداف بالقوه را چند برابر کند.
تعجبی ندارد که چین سفیر آمریکا را فرابخواند و پکن نشست های دوجانبه متعددی را که قرار بود با مقامات وزارت دفاع آمریکا برگزار شود، لغو کند. دولت چین «خشم» خود را نشان داده و خواهان لغو این تحریم ها توسط آمریکا شده است.
بر اساس گزارش رسانه ها، این سازمان چینی از شرکت روسی روسوبورون اکسپورت، صادر کننده اصلی تسلیحات این کشور تسلیحاتی خریداری کرده است. این کار تخلف از قانونی است که در سال ۲۰۱۷ به تصویب کنگره رسید و عنوان جالب «قانون مقابله با طرف های متخاصم آمریکا از طریق تحریم ها» را بر آن گذاشته اند که در پی مجازات دولت روسیه و سازمان های متعدد آن به خاطر مداخله در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و نیز دخالت ادعایی آن کشور در اوکراین، سوریه و توسعه توانایی های جنگ سایبری اش است. ایران و کره شمالی نیز دراین قانون هدف قرار گرفته اند.هدر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توضیح تحریم های جدید بیانیه ای صادر کرد که می گفت تحریم های اولیه علیه روسیه به منظور تحمیل هزینه های اضافی بیشتر بر دولت روسیه در واکنش به فعالیت های بدخواهانه این کشور صادر شده اند. او افزود که آمریکا از تمام کشورها می خواهد تا رابطه خود را با بخش های دفاعی و اطلاعاتی روسیه که هر دو در فعالیت های بدخواهانه در سراسر جهان دست دارند کاهش دهند.

با توجه به اینکه دست داشتن در «فعالیت های بدخواهانه» اتهامی است که به شکلی کاملا موجه می توان آن را به واشنگتن و متحدان آن درخاورمیانه نسبت داد، روشن نیست کسی جز سگ های دست آموز فرانسوی و انگلیسی واقعا اعتقادی به این منطق ابراز شده از طرف واشنگتن داشته باشد. تصویب یک  قانون با هدف «مقابله با طرف های متخاصم آمریکا از طریق تحریم ها» حتی آنطور که از عنوان آن برمی آید مضحک است. واشنگتن از چپ و راست دست به تحریم کشورهای دیگر می زند. روسیه از زمان تصویب قانون تقلب آمیز مگ نیتسکس به بعد مکررا مورد تحریم قرار گرفته، بی آنکه واشنگتن به اعتراضات قانونی مسکو که مداخله در سیاست های داخلی دیگرکشورها قابل قبول نیست، اعتنایی نشان دهد. چین در واکنشی کاملا منطقی می گوید که فروش های تسلیحاتی بین کشورها از هر جهت کاری قانونی و منطبق با قوانین بین المللی است.

ایران حتی با اینکه به تعهدات خود بر اساس توافق بین المللی در زمینه برنامه اتمی اش عمل کرده مورد تحریم قرار گرفته بود و هم اکنون حتی تحریم های جدیدی به تحریم های قدیمی اضافه شده اند. بعلاوه اینکه تا حدود پنج هفته دیگر ایالات متحده «هرکسی» را که از ایران نفت خریداری کند تحریم خواهد کرد که گفته می شود هیچ استثنایی نیز در این میان وجود ندارد. ونزوئلا تحت تحریم هایی قرار دارد که آمریکا به منظور مجازات دولت این کشور بر آن تحمیل کرده است. ترکیه عضو ناتو به این دلیل که از روسیه تسلیحات خریداری کرده مورد تحریم قرار گرفته و در نیمکره غربی پسر بد قدیمی کوبا قراردارد که مورد تحریم های متعدد قرار دارد.
باید اشاره کرد که تحریم ها موجب سوء نیت های بسیاری شده و عموما هیچ سودی درپی ندارند. کوبا احتمالا کشوری خیلی معمولی است اما به دلیل  ممنوعیت های آمریکا و دیگر فشارهایی که به دولت این کشور وارد آمده، این بهانه را به دست آورده که قدرت را محکم در قبضه خود نگه دارد. همین وضعیت حتی می تواند در مورد کره شمالی نیز صدق کند. تحریم ها حتی برای ایالات متحده نیز بد هستند. روزی وقتی قبضه دست کنترل گر آمریکا بر اقتصاد جهانی اندک اندک سست شود، تمام کشورهایی که تحت تحریم قرار گرفته اند برای گرفتن انتقام خود به صف خواهند شد و این اصلا چیز خوشایندی برای ایالات متحده نخواهد بود.
نویسنده: فیلیپ جیرالدی[۱] (Philip M. Giraldi) مدیر اجرایی شورای منافع ملی، بنیادی که به دنبال اجرای یک سیاست خارجی همسو با منافع ملی آمریکا در خاورمیانه است.
منبع: yon.ir/9m9Hx

انتهای پیام

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.