پژوهشگر و درمانگر اعتیاد:

ماده مخدر گُل یک ایستگاه برای مصرف مواد مخدر دیگر است/ در اعتیاد مرز و خط برشی وجود ندارد

پژوهشگر و درمانگر اعتیاد گفت: مصرف ماده مخدر گُل، ایستگاهی برای حرکت به سمت نابودی است، که بدون شک هیچ کسی سال‌ها در یک ایستگاه نمی ایستد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، هومن نارنجی‌ها پژوهشگر و درمانگر اعتیاد در رابطه با موضوع پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، بیان داشت: با آموزش ده مهارت زندگی در خانواده و همچنین علل گرایش جوانان به اعتیاد و درمان اعتیاد می توان از افتادن جوانان در این دام جلوگیری کرد.

وی باتاکید بر اینکه خانواده‌ها نقش مهمی در تربیت فرزندان در راستای پیشگیری از اعتیاد و جلوگیری از بروز آسیب در خانواده و جامعه را دارند، تصریح کرد: خانواده‌ها باید در کنار رسیدگی به سایر امور فرزندان به موضوع پیشگیری از اعتیاد هم توجه لازم و کافی را داشته باشند.

نارنجی‌ها در ادامه با تشریح مهارت‌های ده گانه زندگی، اذعان داشت: توانایی تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر خلاق، تفکر نقادانه، برقراری رابطه موثر با دیگران، برقراری روابط بین فردی سازگارانه، خودآگاهی، همدلی با دیگران، رویارویی با هیجان‌ها (غم، خشم، شادی و …) و توانایی رویارویی با استرس‌ها ده نکته و مهارت اساسی در زندگی می باشند.

وی همچنین نسبت به مصرف گُل در کشور هشدار داد و تشریح کرد: مصرف ماده مخدر گُل به ویژه در بین جوانان و دانشجویان، ایستگاهی برای حرکت به سمت نابودی است، که بدون شک هیچ کسی سال‌ها در یک ایستگاه نمی ایستد، یا جلوتر می رود و مواد جدید مصرف می‌کند و نابود می شود، یا در موارد بسیار نادر به عقب که ایستگاه سلامت است باز می گردد.

پژوهشگر و درمانگر اعتیاد در رابطه با باورهای نادرستی که موجب معتاد شدن می شود، گفت: از جمله این باورها در جامعه این است که یک مرد باید با همه رفیق باشد ولی معتاد نشود، که مطمئناً این امر یک باور غلط می باشد و باور دیگر این است که من معتاد نمی شوم، که اصلی‌ترین باور غلط به شمار می رود.

وی درپایان باتوجه به اینکه ما مرزی برای اعتیاد نداریم، افزود: به طور مثال اعتیاد همانند دیابت نیست که خط برش داشته باشد که اگر از مرزی رد شد بگوییم او معتاد است، در اعتیاد خط برش نداریم، حتی با یک بار کشیدن موادی مثل شیشه، علف، حشیش، گل و… فرد معتاد می شود.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.