قلب کارگزاران در بهشت خوب شد!

افتخار رفع نگراني جهانگيري براي تفکيک زباله‌ها از مبداء به محمدعلي نجفي شهردار جديد تهران رسيد

بهارستانه: افتخار تفکیک زباله‌های جهانگیری در تهران به محمد علی نجفی، قلب تپنده کارگزاران و شهردار جدید پایتخت رسید. همین اواخر بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در مناظره‌های انتخابات با صورتی برافروخته بر سر قالیباف فریاد می‌زد که «شما هنوز نتوانسته‌اید طرحی برای تفکیک زباله‌های شهر از مبدأ ارائه کنید.» جهانگیری پل صدر را نیز «بی‌فایده برای ترافیک تهران» توصیف می‌کرد. همان زمان انتقادات زیادی به این عضو برجسته کارگزاران شد که چرا خود را «مکمل روحانی» در انتخابات نامیده است و چرا در مناظره‌ها مقابل قالیباف  که در صلابت مدیریتش خلاف نیست، در می‌آید، آن هم با دست خالی و فقط با مسئله تفکیک زباله‌ها! اما او و همکارانش در حزب می‌دانستند که تنها راه باقی ماندن جهانگیری در پست معاون اولی، اقدامی عملگرایانه و باقی گذاشتن کارنامه‌ای جانفشانانه است که روحانی را در دور بعد برای کنار گذاشتن جهانگیری شرمنده اخلاق کارگزاران کند. فکر کارگزاران درست از آب درآمد و علاوه بر پست معاون اولی رئیس‌جمهور، حالا نجفی عضو دیگر این حزب که پست‌های قبلی دولتی خود را به خاطر بیماری قلبی کنار گذاشته و رد کرده بود، به شهرداری تهران رسید و باید این قلب تپنده کارگزاران، دغدغه اصلی حزب یعنی تفکیک زباله‌های تهران از مبدأ و احتمالاً خراب کردن پل صدر را در دستور کار قرار دهد.

نجفی البته مثل هم‌حزبی خود جهانگیری برای رسیدن به این پست، بهای آن را از پیش پرداخت و به اصلاح‌طلبان و دیگر آرزومندان «ریاست جمهوری ۱۴۰۰» قول داد که مسیر مستعد رسیدن به ریاست جمهوری را از راه شهرداری پایتخت طی نکند: «بعد از شهرداری بازنشسته می‌شوم نه رئیس‌جمهور!» هر چند اصلاح‌طلبان می‌دانند که برای این خدمتگزاری  نجفی نباید مزدی به او پرداخت کنند، زیرا اولاً او استعداد استفاده از شهرداری برای رسیدن به ریاست جمهوری را ندارد و ثانیاً نارضایتی رقبای نجفی از کناره‌گیری با فشار حزبی، نشان می‌دهد که مسیر رسیدن نجفی به مقام شهردار پایتخت برای او هموار شده بوده و رقابت با برنامه‌ها و استعدادها نبوده است. از جمله این ناراضیان الهه کولایی بود که مثل دیگر گزینش‌های اصلاح طلبان فقط تا روی کاغذ لیست حضور پیدا کرد!

جوگیری در ساعت اول
نجفی نخستین مصاحبه‌های خود را به عنوان آخرین گزینه شورای شهر با جوزدگی خاصی آغاز کرد: «در کجای دنیا شهرداری یک روزنامه سراسری کاملاً سیاسی دارد؟ البته این گفته من به این معنا نیست که همین فردا همشهری را تعطیل خواهیم کرد، اما مقرر است که ما به شهر خدمت کنیم.»
از این جمله سردرگم‌تر نمی‌توان از یک شهردار تازه‌وارد شنید. او ابتدا می‌گوید «در کجای دنیا شهرداری یک روزنامه سراسری کاملاً سیاسی دارد»،  اما شاید در لحظه به یاد می‌آورد که از چند ماه پیش تیم روزنامه‌نگاری کارگزاران برای قبضه کردن همشهری همه کارهای لازم و تقسیم پست‌ها را انجام داده‌اند و حتی از برخی پست‌های خود در هفته‌نامه‌ها و روزنامه‌ها نیز استعفا داده‌اند و چه کسی سیاسی‌تر از این تیم جدید که می‌خواهد روی کار بیاید؟! پس بلافاصله تبصره‌ای می‌زند و می‌گوید: «البته این گفته من به این معنا نیست که همین فردا همشهری را تعطیل خواهیم کرد.» بعد برای تکمله جمله و خالی نبودن عریضه، کلام خود را به زینت خدمت می‌آراید: «اما مقرر است که ما به شهر خدمت کنیم!»

اگر نجفی می‌خواهد روزنامه سیاسی نداشته باشد، باید مردانه از همین روز اول همشهری را نه به دست سردبیر کارگزاران که به دست یک آدم غیرسیاسی بدهد و تا حداکثر سه ماه دیگر هم آن را تعطیل کند، چون اصولاً روزنامه نمی‌تواند سیاسی نباشد حتی اگر نامش اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی باشد.

جوزدگی بی بی سی

این فقط نجفی نیست که سخنانی را در همین آغاز کار بر زبان می‌راند که از عهده آن بر نمی‌آید، بی‌بی‌سی فارسی نیز در اخبار شهردار شدن نجفی، رپرتاژ مفصلی با عنوان «محمد علی نجفی، از پیراهن سیاست تا لباس خدمت» رفته و حسابی جو‌زده شده است. شاید برخی از جوزدگی بی‌بی‌سی را بتوان از حضور احتمالی کسانی در مجموعه همشهری  در دوره جدید دانست که تاکنون با ارسال گزارش‌های خود به بی‌بی‌سی از حسین باستانی وجه دریافت می‌کرده‌اند.

مژده به طرفداران دود و دم و یک پک قلیان!

نام نجفی با سازمان میراث فرهنگی و موضوع پر حاشیه طرفداری او از مراکز قلیان و حتی قلیان‌کشی خانم‌ها گره خورده است. او در زمان مسئولیتش در سازمان میراث فرهنگی وقتی دعوای وزارت بهداشت و مراکز قلیان بالا گرفته بود در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «موافق عرضه قلیان در برخی از مکان‌ها هستم، اما نمی‌گویم در هر رستوران و فضای بسته یا  خانوادگی قلیان سرو شود، اما مکان‌های مناسبی برای این کار هم وجود دارد. باید ببینیم چقدر امکان تفریح و نفس کشیدن برای مردم ایجاد کرده‌ایم. آیا اگر محدودیت ایجاد کنیم، جوان‌ها نمی‌روند در جای دیگری قلیان بکشند؟ بدتر از آن ممکن است در خانه غیر از قلیان چیزهای دیگری هم بکشند! من موافق ممنوعیت قلیان‌کشی خانم‌ها هم نیستم. اگر من با همسر و دخترم قلیان کشیدم، چه اشکالی دارد که آنها هم یک پک قلیان بکشند. البته می‌دانم بسیاری از افراد با این حرفم مخالف هستند. باید دید تفریحات مردم چقدر است و ببینیم که آیا ممنوعیت آن قابل دفاع است یا نه.»

تخصص مرعشی قلیان بود!

البته شاید حذف مرعشی و شهردار شدن نجفی، جای شکر هم داشته باشد. چون نجفی در همان مصاحبه وقتی مجری برنامه از او پرسید اگر موضوع یکی از برنامه‌های «مناظره» را به قلیان اختصاص دهیم، شما می‌آیید، در پاسخ گفت:‌ «تخصص من قلیان نیست، تخصص آقای مرعشی (رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت هشتم)، قلیان است ایشان را دعوت کنید.»

دعوای دولت-شهرداری به کجا می‌کشد؟!

حالا که دو عضو کارگزاران، مسئولیت معاون اولی ریاست‌جمهوری و شهرداری تهران را بر عهده دارند باید دید دعوای دیرینه دولت – شهرداری به کجا می‌کشد. شهرداری همواره خود را طلبکار دولت می‌داند و دولت نیز خود را طلبکار شهرداری معرفی می‌کند. اگر همچنان شاهد ادامه مصاحبه‌های شخص رئیس‌جمهور و معاون اول او علیه شهرداری و مسائل مالی دوطرف و دغدغه‌های تفکیک زباله و غیره بودیم و از آن طرف شهردار پایتخت نیز مطالبات مالی را از دولت هر روز بر زبان آورد و پیگیری کند، باید گفت این دو دغدغه ملت را دارند. همچنین اگر دو طرف با کنار رفتن مسائل سیاسی که تاکنون مانع همکاری‌ها بوده است، همکاری گسترده‌ای را به نفع مردم ترتیب دادند، جای امیدواری است، اما اگر صرفاً زبان خود را روی هم و به زیان ملت بستند و کار سیاسی مشترکی را در شهرداری آغاز کردند، چه؟!
شهر تهران دیگر از زیرساخت انباشته شده، مترو و سیستم بزرگراهی شهر به خط آخر رسیده و جاده برای سیاسی‌کاران هموار شده است. باید دید آلودگی هوا و ترافیک سرلوحه کار مشترک دولت و شهرداری قرار می‌گیرد یا یک کار سیاسی با یک روزنامه پرتیراژ و پردرآمد، در صدر جلوه‌گری‌های شهردار جدید قرار خواهد گرفت؟!

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.