یادداشت/ حسن کربلایی

فریاد آزادیخواهی ملت!

نیم قرن قبل، تاریخ ایران صدای بزرگمردی را ثبت کرد که برای استقلال کشور فریاد جگرخراش سر داد و پرچم عزت ملت ایران را در غربت سکوت رجال سیاسی آن روزگاران و سکوت احزاب چپ و راست یک تنه بر دوش کشید.

حسن کربلایی مدیر عامل خبرگزاری آنا (دانشگاه آزاد اسلامی) در ایام سالگرد تصویب لایحه کاپیتولاسیون (مصونیت قضایی مستشاران آمریکایی) و مبارزه امام (ره) با این خیانت دولت وقت در   یادداشتی در روزنامه رسالت با عنوان فریاد آزادیخواهی ملت! به این موضوع پرداخت و با اشاره به این تجربه تاریخی و اقدام اخیر برخی مقامات در  قبول پیوستن ایران به کنوانسیونFATF  بر ضرورت جلوگیری از نفوذ و سلطه دشمنان به بهانه پیوستن به کنوانسیون‌های جهانی تأکید کرد و نوشت:

نیم قرن قبل، تاریخ ایران صدای بزرگمردی را ثبت کرد که او برای استقلال کشور فریاد جگرخراش سر داد و پرچم عزت ملت ایران را در غربت سکوت رجال سیاسی آن روزگاران و سکوت احزاب چپ و راست یک تنه بر دوش کشید.
در آن ایام ۴۰ هزار مستشار آمریکایی در ایران حضور داشتند که بر مقدرات ارتش حاکم بودند.
دولت منحوس و فاسد پهلوی در ازای اخذ یک وام ۲۰۰ میلیون دلاری خود را متعهد می‌دید که مصونیت قضائی مستشاران آمریکایی را به عنوان یک قانون تصویب کند.
حسنعلی منصور به عنوان نوکر سرسپرده صهیونیست‌ها در ایران این ماموریت را به عهده گرفت. او از افشای کاپیتولاسیون وحشت داشت چون می‌دانست خیانت به ملت است و داغ این مصوبه تا ابد بر پیشانی دولت ایران می‌نشیند.
منصور به جرم اهانت به امام راحل و تصویب کاپیتولاسیون و همچنین تبعید امام امت از سوی فرزندان شجاع ملت بزرگ ایران به درک واصل شد.
از آن روزگار نام هیئت‌های موتلفه اسلامی بر سر زبان‌ها افتاد. شهیدان والامقام محمد بخارایی، محمدصادق امانی، رضا صفارهرندی و مرتضی نیک‌نژاد به عنوان قهرمانان ملی شناخته شدند چرا که آنها هزینه خیانت به اجانب را با شلیک گلوله به گلوی حسنعلی منصور پرداختند.
فریاد آزادیخواهی ملت و تضمین استقلال و عزت ملت ایران از دهان کسی به گوش جهانیان می‌رسید که یک مرجع تقلید، یک سیاستمدار شجاع و یک حکیم الهی بود.
امام خمینی (ره) که در واقعه ۱۵ خرداد ضرب شست ملت و روحانیت را به شاه و درباریان فاسدش نشان داده بود، این بار با قدرت بیشتری تازیانه فریادهای خود را بر سر شاه فرود می‌آورد.
بخش‌هایی از این فریادها به شرح زیر است:
بیرق سیاه بر سر خانه‌ها و بازارها بزنید، عزت ما را پایکوب کردند. عظمت ایران از بین رفت.
دولت ایران خودش و استقلال کشور را فروخت. اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد او را بازخواست می‌کنند اما اگر یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد حق تعرض به او را ندارد.
آقایان من اعلام خطر می‌کنم، ای ارتش ایران، ای سیاسیون ایران، ای علمای ایران من اعلام خطر می‌کنم.
استقلال ما را بفروشند ما ساکت باشیم.
والله گناهکار است کسی که داد نزند. ای علمای اسلام به داد اسلام برسید.
امام امت با تشریح موضوع کاپیتولاسیون و آنچه در مجلس و دولت گذشته بود در مورد تصویب الحاق ایران به کنوانسیون وین به تفصیل سخن راند و در پایان فرمودند؛ ما قانون کاپیتولاسیون را قانون نمی‌دانیم. ما این مجلس را مجلس و این دولت را دولت نمی‌دانیم. اینها خائن‌اند. اینها خائن به کشورند.
امام عظیم‌الشأن داغ خیانت را بر پیشانی دولتمردان دربار پهلوی زد و به همین خاطر شاه ملعون، امام امت و ولی فقیه زمان را به جرم استقلال‌خواهی و آزادیخواهی به ترکیه تبعید کرد و رژیم مسیری را رفت که جز بن‌بست و فروپاشی نبود.
۱۴ سال بعد مردم با مشت‌های گره کرده و با فریادهای الله‌اکبر رژیم سرسپرده شاه را ساقط و به خیانت‌های دولتمردان وطن‌فروش پایان دادند.
امام راحل به عنوان یک فقیه عادل نمی‌توانست بر اساس «قاعده فقهی نفی سبیل» به شاه اجازه این خیانت را بدهد.
تجربه کاپیتولاسیون نشان داد ما باید راه‌های نفوذ و سلطه کفار را به بهانه پیوستن به کنوانسیون‌های جهانی ببندیم.
ملت ما با افتخار آمریکا را از در بیرون کرد، اینک برخی نمی‌توانند بازگشت آنها را از طریق کنوانسیون‌های جهانی هموار کنند.
دقتی که مخالفان «اف ای تی اف» و لوایح چهارگانه دولت نشان دادند این است که آنها دغدغه استقلال و عزت ملت را دارند.
پذیرش «اف ای تی اف» توسط آقای طیب‌نیا بدون تصویب مجلس یک خطای بزرگ و فاحش بود. پیوستن به کنوانسیون‌های جهانی دقت و مراقبت می‌خواهد. دقتی که استقلال کشور به خطر نیفتد و آزادی ملت مخدوش نشود.
خوشبختانه اواخر هفته گذشته رئیس دفتر رئیس جمهور گفت اکشن‌پلنی که طیب‌نیا امضا کرده بود کنار گذاشته شد. معلوم است که موافقان «اف ای تی اف» هم از عواقب شوم پیوستن به این کنوانسیون‌ها بی‌اطّلاع نیستند.
ملت ایران همواره مظهر فریاد آزادیخواهی در جهان است. ملت ایران اجازه نمی‌دهد سلطه اجانب به ویژه آمریکای جنایتکار از طریق پذیرش کنوانسیون‌های مشکوک دوباره برگردد.

انتهای پیام /

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.