فراز و فرود پرونده سرکرده عرفان حلقه؛ از اعدام تا ۵ سال حبس

پرونده محمد علی طاهری سرکرده گروه عرفان حلقه قرار است امروز در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب بار دیگر بررسی و متهم محاکمه شود.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، دهه هفتاد بود که زمزمه‌های تشکیل محفلی به اصطلاح عرفانی شنیده شد، محفلی که گرداننده آن محمدعلی طاهری بود و در این محفل وی بیماران را با خارج کردن اجنه از وجودشان شفا(!) می‌داد. جلسات تشعشع دفاعی کم‌کم گسترش یافت و طاهری با ادعای فرادرمانی و رساندن بشر به کمال به عنوان یک راهبر طرفدارانی پیدا کرد. اوایل دهه ۸۰ کلاس‌های طاهری با عنوان عرفان کیهانی برگزار می‌شد و سود سرشاری از این کلاس‌ها به جیب طاهری روانه شد، برخی از این کلاس‌ها با مجوز جعلی طاهری در برخی دانشگاه‌ها برگزار می‌شد.

در نظام اعتقادی طاهری نیکوکاری و گناه تعریف متفاوتی با روح احکام اسلامی داشت اما طاهری برای اثبات حرف‌هایش به آیات قرآن بنابر برداشت خود استناد می‌کرد؛ یکی از راه‌های رسیدن به کمال در عرفان حلقه این است که مراجعان خود را در اختیار حلقه‌ها قرار دهند، این در حالی است که در اتصال با حلقه‌ها ‌با استناد به آیه «واعتصمو بحبل الله جمیعا» انجام می‌شود.

محمدعلی طاهری متولد سال ۳۵ است. وی پس از طی کردن دوره ابتدایی به تهران آمد، طاهری در تحصیلات موفق نبود و نتوانست مدرک دیپلم خود را اخذ کند با این وجود وی مدعی ادامه تحصیل در دانشگاهی در ترکیه بود که ظاهراً حتی وجود خارجی ندارد.

*دردسرهای پیوستگان به حلقه‌؛ از اختلال دوقطبی تا از هم پاشیدن خانواده‌ها

به طور کلی بسیاری از افرادی که تحت تأثیر تعلیمات طاهری به سمت عرفان حلقه رفتند گرفتار آسیب‌های روانی، اجتماعی و معنوی عمیقی شدند. این آسیب‌ها براساس مشاهدات مراجعان شامل اختلالات روانی چون اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، تجربه‌های نوعی صرع و ترس‌های عجیب و غیرقابل کنترل یا آسیب‌های اجتماعی همچون از هم گسستن پایه‌های خانواده‌ها و از دست دادن شغل بوده است. البته اینها تنها جنبه آسیب‌های شخصی اقدامات طاهری بود و تبلیغ اعتقادات ضاله با وعده رسیدن به کمال به اعمال مجرمانه وی جنبه عمومی داد.

برخی باورهای بی‌ریشه‌ تبلیغ شده در عرفان حلقه از این قرار است:

خداوند از ابلیس خواسته بود که بر کسی غیر او سجده نکند، شیطان اولین معلم بشر است، انسان‌ها همه پس از گذر از دنیای دوقطبی و پایان یافتن ماجرای قیامت و بهشت و دوزخ در عرصه آزمون آخر قرار می‌گیرند و خداوند تمام قدرت و خدایی خودش را به آنها می‌دهد و همه خدا می شوند!، دین تعالیمی است که از سوی شعور کیهانی به انسان نازل می شود، نه از سوی خداوند، برپاکننده معاد و روز داوری ابلیس است. او خالق و مالک قیامت و بهشت و دوزخ است، بهشت هم موقت است تا کی می خواهیم بخوریم و بخوابیم از آنجا می گذریم و به سوی جهان تک قطبی می‌رویم. در عرفان حلقه نقش هدایتی اهل بیت با عنوان اینکه هیچ واسطه‌ای بین انسان و خدا نیست، حذف شده است.

*اولین بازداشت سرکرده عرفان حلقه

 مستندات گردآوری شده پیرامون اقدامات غیرقانونی محمد علی طاهری باعث شد وی اواخر اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ برای اولین بار دستگیر شود و پس از امضای تعهدنامه توقف کلاس‏‌های غیرقانونی به قید ضمانت آزاد شد.

طاهری اما به مفاد تعهدنامه پایبند نبود و کلاس‌های خود را ادامه داد تا اینکه مجددا اوایل سال ۹۰ بازداشت شد. سرکرده فرقه عرفان حلقه با اتهاماتی همچون توهین به مقدسات، مداخله غیر قانونی در امور پزشکی و درمان بیماران و چند عنوان مجرمانه دیگر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

*صدور حکم اعدام طاهری

بررسی و تحقیق پیرامون اتهامات افساد فی الارض و ارتداد ادامه داشت و دادگاه طبق دستور قاضی پرونده تحقیقات را پیش برد و سرانجام در مرداد ۹۴ حکم افساد فی‌الارض طاهری اعلام شد.

براساس حکم صادر شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، طاهری به اعدام محکوم شد.

پس از ابلاغ حکم اعدام به طاهری و موکلش این افراد در فرصت قانونی به حکم صادر شده اعتراض کردند و با این اعتراض پرونده به دیوان عالی کشور رفته و دیوان اعتراض متهم را وارد دانست.

سپس پرونده به دادگاه انقلاب بازگشته و رسیدگی به آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم عرض سپرده شد که این بار حکم پیشین مبنی بر اعدام متهم ابرام شد.

دومین اعتراض متهم

اما طاهری که علیرغم فساد و اتهامات وارد شده خود را مستحق اعدام نمی‌دانست بار دیگر به حکم صادر شده از سوی شعبه هم عرض اعتراض کرد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری مورخ ۲۹ شهریور ماه سال ۹۴ در پاسخ به سؤالی درباره  وضعیت پرونده محمدعلی طاهری سرکرده‌ گروه عرفان حلقه گفت: حکم صادره برای محمدعلی طاهری مورد اعتراض قرار گرفت و اکنون پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

حکم صادر شده اما هنوز اعلام نشده است

رسیدگی به پرونده طاهری بار دیگر در دستور کار دیوان عالی کشور قرار گرفت تا اینکه حجت الاسلام والمسلمین محسنی‌ اژه‌ای ۲۹ مردادماه ۹۶ یعنی قریب به دو سال بعد از دومین اعتراض طاهری به احکام صادره در پاسخ به پرسشی پیرامون آخرین وضعیت پرونده محمدعلی طاهری گفت: با واسطه شنیدم در اواخر هفته گذشته حکم صادر شده، ولی هنوز ابلاغ نشده، اما چون حکم قابل اعتراض است از بیان جزئیات آن معذورم. حکم صادر شده، ولی نمی دانم ابلاغ شده یا خیر؛ ممکن است در ظرف این یکی دو روز ابلاغ شود.

بار دیگر اعدام برای طاهری

اما اوایل شهریورماه ۹۶ بود که بعد از اطلاع رسانی محسنی اژه‌ای در خصوص صدور حکم متهم وکیل وی از ابلاغ مجدد حکم اعدام طاهری خبر داد.

قوه قضائیه تحت فشار فضاسازی رسانه‌ای اقدامی نخواهد کرد

به گزارش فارس، نحوه رسیدگی به پرونده سرکرده گروه و فرقه انحرافی به شدت از سوی رسانه‌های بیگانه دنبال می‌شد و سخنان مداخله‌جویانه و شایعاتی پیرامون این پرونده در فضای مجازی منتشر می‌شد تا اینکه در ۱۲ شهریور سال ۹۶ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه به اظهارات مداخله جویانه این افراد واکنش نشان داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حکم صادره برای محمدعلی طاهری و جزئیات پرونده او، اظهار کرد: باید دید چه کسانی و از چه منظر حرف می زنند؟ شخصی به اتهام افساد فی الارض محکوم شده، به دیوان عالی کشور رفته و در آن زمان این حکم نقض شده است. مجددا به شعبه هم عرض رفته که در آن شعبه با حضور وکیل و با مشاوران مختلف و با تشکیل چندین جلسه پرونده رسیدگی شده است که آن قاضی نیز به افساد فی الارض رسیده و به عنوان مفسد فی الارض حکم صادر کرده است که همین حکم هم قابل اعتراض است و محکوم علیه یا وکیل قانونی او می تواند به حکم اعتراض داشته باشد.

وی تأکید کرد: اگر کسی نسبت به حکمی اعتراض دارد مجرای قانونی آن واضح و روشن است؛ بنابراین به صراحت اعلام می‌کنم که نه قوه‌ قضائیه، نه قاضی و نه هیچ دستگاه دیگر تحت فشار فضاسازی رسانه‌ای اقدامی نخواهد کرد.

اعتراض‌هایی که تمامی ندارد

پس از اظهار نظر‌های معاون اول قوه قضاییه درخصوص نحوه رسیدگی به پرونده طاهری محمود علیزاده طباطبایی وکیل متهم در شهریورماه سال ۹۶ از اعتراض به حکم اعدام موکلش و ارسال پرونده به دیوان عالی کشور خبر داد.

نقض حکم برای بار سوم

آبان ماه سال ۹۶ بار دیگر خبر نقض حکم اعدام طاهری در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور از سوی رسانه‌ها منتشر شد و نوزدهم اسفندماه سال ۹۶ طاهری طبق اعلام وکیلش، توسط  شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد اما طاهری و وکیلش که راه اعتراض به احکام صادره را بیشتر از هر راه دیگری طی کرده بودند به همین حکم هم اعتراض کردند.

از دستگاه قضا صدور حکم از طاهری اعتراض به حکم

تجدیدنظر نسبت به این حکم با حواشی ایجاد شده توسط وکیل متهم همراه بود که با واکنش رئیس کل دادگستری استان تهران مواجه شد.

غلامحسین اسماعیلی اول خردادماه سال جاری با رد ادعا‌ی مطرح شده از سوی وکیل طاهری در فضای مجازی مبنی بر اینکه مشخص نیست درخواست تجدیدنظر درباره پرونده «محمدعلی طاهری» کجاست؟، این  حرف را بی ربط خواند و تاکید کرد که وی از رای صادره تجدید نظر خواهی کرده و پرونده به شعبه تجدید نظر ارجاع شده است.

*برگزاری دادگاه تجدیدنظر در دهم مردادماه

سرانجام چند روز قبل بود که علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با فارس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر در دهم مردادماه خبر داد و گفت: این محاکمه در  شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر برگزار خواهد شد.

وی افزود: در خصوص جزئیات پرونده و روند آن تا روز دادگاه صحبتی نخواهم کرد تا بدون فضاسازی رسانه‌ای پرونده ادامه مسیر دهد.

صدور حکم و اعتراضی دیگر؟

هرچند در طول چند سال گذشته دستگاه قضا حکم صادر کرده و طاهری و وکیلش نیز به حکم اعتراض کرده اند باید دید امروز که طاهری در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب مجدداً محاکمه می‌شود از سوی دادگاه چه حکمی برای وی در نظر گرفته خواهد شد و آیا متهم بار دیگر به حکم اعتراض خواهد کرد یا خیر؟

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.