غیر حرفه ای‌ها مراقب سهم‌های بادکنکی باشند/ تداوم جریان ورود پول در بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی تداوم ورود جریان پول جدید به بازار سهام گفت: روند افزایشی نماگرهای بورسی با توجه به تأثیر با اهمیت تعدیل نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها فعلاً ادامه خواهد یافت.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، مهدی رزاقی با بررسی آخرین دورنمای بازار سهام کشور گفت:روند رشد بازار سهام با توجه به تأثیر گذاری با اهمیت تعدیل نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها و اهرم مالی که برای ناشران بورسی با سرمایه ریالی پایین تر در بر دارد فعلاً ادامه خواهد یافت.

وی افزود: آنچه که برای شرکت‌های برخوردار از تحلیل بنیادی سودآوری از اهمیت برخوردار است اثر اهرمی افزایش نرخ ارز بر روی سود هر سهم پس از کسر مالیات بوده که اغلب در سهم‌های صادراتی محور هویدا می‌شود.

به باور وی این وضعیت در حالی است که برخی شرکت‌های بورسی همچون فولادی‌ها با وجود کاهش فروش سایر محصولات، اما حجم فروش انواع شمش که به نوعی خام فروشی است را به مقاصد صادراتی افزایش داده‌اند اما به دلیل وجود تحریم‌ها به قیمت‌هایی نازل فروخته می‌شود. این اتفاق اگر چه با توجه به اختلاف ریال نسبت به دلار به سودآوری بالای شرکت‌ها منجر می‌شود؛ اما درآمدهای اتفاقی از این دست دورنمای سودآوری چنین شرکت‌هایی که می‌بایست قیمت‌های کنونی سهام آن‌ها طی ۴ یا ۵ سال آینده نمایان می‌شد را دچار ابهام و مخاطره می‌کند.

رزاقی با اشاره به رفتار هیجانی سهامداران و معامله گران تازه وارد به بازار سهام عنوان کرد: این دسته از افراد به دلیل ناآشنایی با فن معامله گری همواره با زیان و خسارت‌های سنگین روبرو می‌شوند. در عین حال رشد بادکنکی برخی سهم‌ها منجر به زیان دیدن غیر حرفه ای‌ها در مقطع کنونی خواهد شد.

وی با برشمردن صنایع ارزنده بورسی گفت: در شرایط کنونی صنایع پالایشی ،فلزات اساسی و گروه سرب و روی همچنان پیشرو خواهد بود اما گروه پتروشیمی‌ها به دلیل تغییر فرمول نرخ خوراک و همچنین نگرانی از بابت تعدیل نرخ بهره مالکانه سنگ آهنی‌ها باید با احتیاط نگریسته شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:هم اکنون نسبت سود هر سهم پس از کسر مالیات به قیمت تمام شده شرکت‌ها افزایش بیشتری داشته که با توجه به سرمایه ریالی پایین تر اغلب شرکت‌های بورسی می‌تواند اهرم بالاتری را برای eps چنین شرکت‌هایی ایجاد نماید.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.