غم عاشورای امسال از سر نوشته شد

عاشوراي امسال اما عجيب حال و هواي نينوا داشت؛ ‌حال و هوايي كه با بازگشت پيكر بي‌سر شهيد محسن حججي و كربلايي شدن دل‌هاي مردم شهيدپرور كشورمان بي ارتباط نبود…

بهارستانه: بیهوده نیست که حسین جنس غمش فرق می‌کند؛‌ هرقدر هم که زمان می‌گذرد انگار داغ سید و سالار شهیدان هنوز تازه است و هر سال تازه‌تر هم می‌شود. اصلاً انگار حسین خون تازه‌ای در رگ‌های خشکیده همه ما تزریق می‌کند و عاشورا بهانه‌ای است تا دل‌هامان را به سمت و سوی ضریح شش گوشه حضرت اباعبدالله پرواز دهیم و از تل زینبیه همراه با قافله‌سالار کربلا برای آرامش دل‌هامان «امن‌یجیب» بخوانیم. اینگونه است که عشق به حسین و اقامه عزای حسینی شوری برپا می‌کند و هر سال مراسم «روز واقعه» پرشورتر از همیشه برگزار می‌شود. عاشورای امسال اما عجیب حال و هوای نینوا داشت؛ ‌حال و هوایی که با بازگشت پیکر بی‌سر شهید محسن حججی و کربلایی شدن دل‌های مردم شهیدپرور کشورمان بی‌ارتباط نبود.
پای حسین که به میان بیاید همه با سر می‌آیند و تا پای جان هر چه در چنته دارند رو می‌کنند تا بلکه حسینی شوند و حضرت عشق به گوشه چشمی آنان را نوازش دهد. حسین (ع) نه فقط مولای شیعیان و عاشقان اهل بیت است که مکتب حسینی، ‌مکتبی به گستره تاریخ و پذیرای هر انسان آزاده‌ای است که قلبش هنوز زلال باقی مانده است. به همین خاطر هم در میان دسته‌های عزاداران حسینی، در میان صفوف به هم پیوسته سینه‌زنان و زنجیرزنان در خیل عاشقانی که با تمام وجود آمده بودند تا مدال حسینی بودن را بر گردن بیاویزند از همه اقشار و همه ادیان دیده می‌شد. مسیحیانی که چشم به دستان از بدن جدای باب‌الحوائج دوخته بودند تا اهل سنتی که خاضعانه در برابر فرزند حیدر کرار ادای ادب می‌کردند تا راه و رسم عاشقی را به جا آورند.
نذرهایی که حکایت از اجابت داشت
ایستگاه‌های صلواتی و سفره‌های احسانی که در گوشه‌گوشه کشور برپا بود، هر کدام حکایتی از کرامت مولای تشنه‌کامان و فرزندان و یارانش داشت؛‌ حکایتی که اگر پای نیت صاحبان این نذورات می‌نشستی بی‌تردید زلال اشک گرد و غبار آیینه دلت را شست‌وشو می‌داد و امید به اجابت در قلبت جوانه می‌زد. شیرخوارگان حسینی با لباس سقایی و در آغوش پدر و مادر تمرین عاشقی می‌کردند. بوی اسپند و صدای طبل و سنج همه کوچه و پس‌کوچه‌های شهر را پر کرده بود و همه با نهایت اخلاص بهترین‌های‌شان را تقدیم عزاداران حسینی می‌کردند. چشم‌ها همه گریان بود و دل‌ها خاشع. عاشقان حسینی اما نه فقط در ایران بلکه در سایر نقاط جهان نیز با شور و شعفی وصف‌ناپذیر عزای سید و سالار آزادگان را برپا کردند.
عکس شهدا زینت محفل عاشوراییان
تصاویر شهدا و به خصوص شهید محسن حججی شهید مدافع حرم زینت اغلب دسته‌ها و هیئات عزاداری بود. یاد و خاطره شهدای هشت‌سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم به عنوان مصادیق پیروی از راه حسین و قدم گذاشتن در مسیر حقانیت گرامی داشته می‌شد. آنان که توانسته بودند خود را به کربلا رساندند تا در کنار تربت پاک حسین و یارانش اقامه عزا کنند. اما خیل عظیم عشاقی که از کربلا جا مانده بودند خود را به حرم مقدس امام رضا و امام‌زادگان رسانده بودند تا در معنویت این فضا روح خود را شست‌وشو دهند.
چشم‌های گریان زیارت اربعین
حسن ختام مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان اما همچون همیشه اقامه نماز ظهر عاشورا بود. اغلب میادین و خیابان‌های اصلی در تمامی مناطق کشور با ندای «الله‌اکبر» موذن با صفوف به هم پیوسته عزاداران و عاشقان حسینی همراه بود تا عزای حسین به بهترین شکل اقامه شود. صله این عزاداری اما زمزمه‌های عاشقانه‌ای بود که اگر به آن گوش می‌سپردی دستگیرت می‌شد این عاشقان به دریافت جواز زیارت اربعین از دست ارباب آزادگان چشم امید دارند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.