كسي براي بيماري فقرا سرمايه‌گذاري نمي‌كند

عقب‌افتادگی ۴۰ ساله در درمان بیماران سوختگی

این نبرد برنده‌اش از قبل پیداست! فرقی نمی‌کند آتش باشد یا اسید یا برق گرفتگی؛ سوختگی می‌تواند مسیر زندگی هر کسی را که به آن دچار شود، دگرگون کند.

بهارستانه: این نبرد برنده‌اش از قبل پیداست! فرقی نمی‌کند آتش باشد یا اسید یا برق گرفتگی؛ سوختگی می‌تواند مسیر زندگی هر کسی را که به آن دچار شود، دگرگون کند. جالب اینجاست که سوختگی عارضه مخصوص فقراست و همین مسئله هم موجب شده تا جراحان زیبایی و پوست که اصلی‌ترین پزشکان در روند درمان عوارض پایان‌ناپذیر بیماران سوختگی هستند، خودشان را از درمان این بیماران کنار بکشند. بیمه‌ها هم تنها بخشی از سوختگی‌ها را پوشش می‌دهند و اگر یک نفر دیگری را بسوزاند یا اگر خودسوزی اتفاق افتد، پوشش بیمه‌ای وجود ندارد. از همه بدتر اینکه آنطور که رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری از سوختگی می‌گوید‌، ‌آمار سوختگی در ایران هشت برابر آمار جهانی است، آن هم در شرایطی که در روند درمان بیماران سوختگی نیز بین ۳۰ تا ۴۰ سال از دنیا عقب هستیم.
از حادثه سوختگی دختران شین‌آبادی سال‌ها می‌گذرد، اما همچنان رد دست‌های آتش بر چهره این بچه‌ها باقی مانده و آثار تلخش هرگز آنها را رها نکرده است؛ همچنانکه آثار اسید بر چهره آمنه بهرامی تا ابد پابرجاست. سال گذشته در جریان دعوای عروس و خواهر‌شوهری، خواهر‌شوهر با اسید‌پاشی عروس خانواده مواجه شد. آنطور که مددکار بیمارستان مطهری می‌گوید: طبق روال بیمه‌ای باید هزینه درمان خواهر‌شوهر از سوی عروس پرداخت شود؛ ‌عروسی که در زندان است و بار مالی این ماجرا بر گردن بیمارستان و خیران می‌ماند. رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی تأکید می‌کند: همه کسانی که سوخته‌اند باید تحت‌پوشش بیمه قرار گیرند؛ چه آنهایی که در حادثه‌ای دچار سوختگی شده‌اند و چه کسانی که خودسوزی کرده‌اند یا دیگری آنها را سوزانده است. به گفته دکتر محمدجواد فاطمی سالانه در حدود ۳۰هزار نفر در کشور دچار سوختگی‌های شدید منجر به بستری می‌شوند که از این تعداد ۳ هزار نفر فوت می‌کنند. وی تأکید می‌کند: ما بیمارستان سوختگی استاندارد نداریم و تخت‌های سوختگی نیزاستاندارد نیستند.
ماجرای فقدان بیمارستان و تخت استاندارد سوختگی حکایتی دنباله‌دار است و چون بیماران سوختگی افرادی فقیر هستند و کار کردن در این حوزه سودی ندارد، بخش خصوصی هم‌چندان علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بخش بیماران سوختگی ندارد. مهم‌تر از همه اینکه وزارت بهداشت هم هیچگاه برای این مسئله فکری نکرده است. دو سال پیش دکتر سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی وقتی برای کلنگ‌زنی بیمارستان تخصصی سوختگی با پیش قدمی اوقاف در خیابان مطهری به این منطقه آمده بود برای حمایت از مردم منطقه که نگران ترافیک و شلوغی منطقه و افت قیمت زمین و خانه‌هایشان بودند، کلنگ بیمارستان موقوفه عمیدی را زمین گذاشت ! تازه اصل ماجرای دومین بیمارستان تخصصی سوختگی در تهران به حادثه سوختگی مرتضی طلایی، عضو سابق شورای شهر تهران می‌رسد. ‌وی که در چند بیمارستان پذیرش نشد و برای بستری و درمان عارضه سوختگی‌اش به دردسر افتاد پس از بهبود تا مدتی پیگیر تأسیس بیمارستان تخصصی دیگری در تهران بود. شاید به همین خاطر است که رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی چنین دعایی کرد‌: خدا نکند کسی بسوزد، ولی اگر کسی هم قرار است بسوزد باید دعا کرد مسئولان بسوزند تا تأثیری برای رفع مشکلات سوختگی در ایران داشته باشد، زیرا سوختگی بیماری فقراست و محروم از بیمه‌ها است.
  ‌
به گدایی افتادن بیماران سوختگی
به گفته فاطمی درمان هر یک ‌درصد سوختگی، ۵ ‌میلیون تومان هزینه می‌برد. معمولاً بیماری در بیمارستان سوختگی بستری می‌شود که حداقل ۱۰‌درصد سوختگی داشته باشد، بنابراین هر بیماری که بستری شود حدوداً ۵۰‌میلیون تومان باید هزینه کند و اگر بیمارستان بیمه او را قبول کند ۱۰‌درصد این هزینه را باید بپردازد.
وی تأکید می‌کند: سوختگی‌های اتفاقی یا مواردی که حین کار اتفاق می‌افتد، تحت‌پوشش بیمه هستند، اما اگر یک نفر دیگری را بسوزاند یا اگر خودسوزی اتفاق افتد، پوشش بیمه‌ای وجود ندارد. اگر فردی، شخص دیگری را آتش بزند، او مسئول پرداخت هزینه‌های بیمار است.  به گفته فاطمی بیماران سوختگی چهار نوع معلولیت جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی را تحمل می‌کنند. حتی معلولیت اقتصادی آنها تا جایی پیش می‌رود که گاهی آنها مجبور به گدایی می‌شوند. رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی می‌گوید: گفته می‌شود بسیاری از گداهایی که در محدوده میدان ونک تهران گدایی می‌کنند، بیماران سوخته بیمارستان مطهری هستند، چون به این بیمارستان نزدیک است. این بیماران در شهر خود نمی‌توانند عمل‌های جراحی پلاستیک پیچیده و حرفه‌ای داشته باشند.
به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن ققنوس (جمعیت حمایت از بیماران سوختگی) به طور متوسط هر بیمار سوخته در مرحله حاد ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد، به طوری که هزینه این بیماران ۶۰۰ میلیارد تومان می‌شود.  فاطمی با عنوان این مطلب که هزینه درمان سوختگی در درازمدت پنج برابر هزینه حاد است، می‌افزاید: این هزینه‌ها بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان است که در مجموع سوختگی هر سال ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد. این جدا از هزینه‌های پنهان سوختگی که شامل از دست رفتن روزهای کار، از دست دادن شغل و گرفتاری‌های خانوادگی است. به گفته فاطمی، سوختگی سیزدهمین عامل بار بیماری‌ها و شانزدهمین علت معلولیت مادام‌العمر افراد است.  سوختگی قابل پیشگیری است، اما از نظر فرهنگی و آموزش قوانین دچار مشکلات جدی در این زمینه هستیم.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.