عزاداری برای سیدالشهدا در اینستاگرام/ خرابه‌های شام در فضای مجازی روشن نمی شوند

گرفتن عکس و جمع کردن فالوور بنا بر شرایط زمانی تنها دلیل عده‌ای برای شرکت در مراسم‌های عزاداری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، شب گذشته که شب پایانی دهه محرم یا همان شام غریبان بود، عزاداری‌ها از دنیای واقعی و حقیقت به دنیای مجازی و اینترنت انتقال یافته بود به گونه‌ای که اکثر کاربرهای ایرانی اینستاگرام استوری‌ها و پست‌های با شمع‌های روشن شده گذاشته بودند و اغلب نیت‌های خود را نیز با کاربران دیگر به اشتراک می گذاشتند، که به نوعی اصل و مبنای این امر را بی‌معنی می کرد.

البته گفتنی است که جوانان شهرستان بهارستان نیز متاسفانه فعالیت گسترده‌ای در این زمینه به ویژه در شب گذشته داشتند، و عده‌ای بی آن که از حقیت ماجرای روشن کردن شمع در شام غریبان خبر داشته باشند روشن کردن شمع را به معشوق و داستان‌های عاشقانه ربط می داند و عده‌ای دیگر نیز امور خیر خود را به ریا بدل می ساختند.

اما باید بدانید عقاید درباره ریشه اصلی روشن کردن شمع در شام غریبان نیز متفاوت است و عده‌ای آن را  ترسیم آن لحظاتى می دانند که شمع وجود سیدالشهدا در راه هدایت خلق آب گشته بود و عده‌ای آن را همدردی با اسرای شام در شب اول اسارتشان می دانند و حتی برخی این را انحراف در فرهنگ عاشورا بر می شمارند.

اما کشانده شدن این امر به فضای مجازی و ارتباط آن به عشقی غیر از خداوند و آمیختن آن با فرهنگ‌های غربی مطمئناً از جانب تمامی افراد امری اشتباه به شمار می رود.

البته ناگفته نماند که از فضای مجازی در این ایام استفاده‌های مفید و درست بسیاری صورت گرفت و هیئت‌های مذهبی وجوانان عاشورایی بهارستانی به نحو احسنت از فضای مجازی و اینترنت برای گسترش فرهنگ عاشورایی استفاده کردند.

*در پایین تعدادی از تصاویر شام غریبان در صفحات جوانان بهارستانی قابل مشاهده می باشد:

انتهای پیام/ ع

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.