عاملان فساد در فوتبال به مردم معرفی شوند

انگار دستگاه‌های نظارتی پای کار آمده‌اند و قرار است اتفاقی بیفتد، پس از سال‌های دست روی دست گذاشتن و عدم حساسیت، این‌بار انگار مسئولان حیف و میل‌ها و اعتراض‌های مردم به هزینه‌های چند صد میلیاردی سالانه از جیب بیت‌المال را جدی گرفته‌اند…

بهارستانه: انگار دستگاه‌های نظارتی پای کار آمده‌اند و قرار است اتفاقی بیفتد، پس از سال‌های دست روی دست گذاشتن و عدم حساسیت، این‌بار انگار مسئولان حیف و میل‌ها و اعتراض‌های مردم به هزینه‌های چند صد میلیاردی سالانه از جیب بیت‌المال را جدی گرفته‌اند و می‌خواهند به این وضعیت پایان دهند. از یک طرف مجلس طرح تحقیق و تفحص از مسائل مالی استقلال و پرسپولیس را از سه ماه پیش کلید زده‌ و از طرف دیگر دیروز نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت از عدم نظارت بر پول‌های میلیاردی که در فوتبال هزینه می‌شود، اما بدهی روی بدهی می‌آورد، انتقاد کرده و خواستار روشن شدن مسائل مالی فوتبال شده است.
سال‌هاست که فساد با فوتبال ایران پیوند خورده است، از همان روزی که قرارداد فوتبالیست‌ها و صفرهای قراردادهایشان بدون ضابطه بالا رفت، بدون اینکه دستگاه‌های نظارتی و بازرسی بر پول‌های کلان رد و بدل شده از بیت‌المال نظارتی داشته باشند. سوءمدیریت‌ها هم راه گسترش فساد در باشگاه‌ها و مجموعه مدیریتی فدراسیون و فوتبال را هموار کرد تا خیلی‌ها نسبت به اتفاقاتی که در فوتبال می‌افتد، موضع بگیرند و از مسئولان بخواهند که به این وضعیت رسیدگی کنند. مجلس هم سه سال پیش پرونده فساد در فوتبال را به جریان انداخت، پرونده‌ای که با انبوهی از مستندات روی هم تلنبار شده بود که البته اهمال در ارسال این پرونده به قوه قضائیه، سبب شد تا پرونده فساد در فوتبال به نتیجه‌ای نرسد. پس از چند سال سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی نسبت به حیف و میل‌های میلیاردی فوتبال از بیت‌المال به نظر می‌رسد بار دیگر پرونده برخورد با سوءمدیریت‌هایی که فوتبال را به اینجا رسانده، باز شده است.
در همین راستا بود که مهر‌ماه امسال گروهی از نمایندگان طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در ۱۰ سال گذشته را که زمینه‌ساز انباشت بدهی چندصد میلیاردی این دو باشگاه شده بود، کلید زدند. در تقاضای این تحقیق و تفحص، سؤالاتی مانند «درآمدهای دو باشگاه پایتخت در ۱۰ سال اخیر و محل آنها چگونه بوده است؟ مصارف و هزینه دو باشگاه پایتخت در ۱۰ سال اخیر و محل آنها چگونه است؟ جریمه‌های ملی و بین‌المللی دو باشگاه و دلایل آنها در ۱۰ سال اخیر چقدر بوده است؟ سازوکار نظارتی و راهبری دو باشگاه و آیین‌نامه‌های اداری و مالیاتی چگونه است و تغییرات سازمانی و انتصابات ستادی دو تیم با چه ساز‌و‌کاری و براساس چه شاخصه‌هایی و با چه سوابقی صورت گرفته است؟» مطرح شده است.
مدیران سرخابی مجلس را قانع نکردند
طرح تحقیق و تفحص با دعوت اعضای هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس کلید خورده و قرار است پای وزیر ورزش هم در این رابطه به مجلس باز شود. سیدفرید موسوی، سخنگوی فراکسیون ورزش درباره آخرین پیگیری‌های این فراکسیون درباره موضوع بدهی‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به خبرگزاری فارس گفت: «توضیحاتی که اعضای هیئت مدیره دو باشگاه در نشست این فراکسیون به ما ارائه دادند، قانع‌کننده نبود و در آنها ابهاماتی وجود داشت. تصمیم بر آن شد که نشست بعدی در کمیسیون فرهنگی برگزار شود تا با حضور وزیر ورزش به عنوان رئیس مجامع فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی در آنجا سؤالات خود را مستنداً مطرح و ابهامات را برطرف کنیم.»
موسوی در ادامه با اشاره به اینکه مردم خواستار معرفی عاملان سوءمدیریت‌ها و بدهی‌های استقلال و پرسپولیس هستند، گفت: «تداوم این روند به صلاح فوتبال کشور نیست. خصوصی‌سازی یکی از راهکارها برای حل ابهاماتی است که در نحوه اداره باشگاه‌ها وجود دارد و این حق مردم است که بدانند حالا که خصوصی‌سازی صورت نگرفته است، چه کسانی در استقلال و پرسپولیس سوءمدیریت داشتند و در وضعیت موجود و بدهی‌های به وجود آمده، ذی‌مدخل بودند.»
وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس نسبت به ابهامات مدیریتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بی‌تفاوت نخواهند بود، عنوان کرد: «بی‌تفاوتی‌های گذشته باعث شده تا امروز با حجم عظیمی از بدهی‌های این دو باشگاه مواجه شویم. اطمینان داریم که تحقیق و تفحص از نحوه اداره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس منشأ برکاتی برای آینده این دو باشگاه و فوتبال کشور خواهد بود.»
انتقاد شدید وزیر اقتصاد
سوء‌مدیریت‌ها و فساد در فوتبال، اعتراض وزیر اقتصاد و دارایی را هم به همراه داشته است. وزیر امور اقتصاد و دارایی دیروز درباره بدهی‌های کلان مالیاتی باشگاه‌های فوتبال به خبرگزاری خانه ملت گفت: «اگرچه تلاش باشگاه‌ها برای فرار مالیاتی و نپرداختن وجوه احصا شده، اما محرومیت از مسابقات و پرونده‌دار شدن ایران در فیفا را به دنبال داشته است. ابتدا باید بررسی کرد؛ چرا با وجود جابه‌جایی حجم وسیعی از پول در این باشگاه‌ها، آنها همچنان سودآور نیستند، در حالی که باشگاه‌های اروپایی به خوبی توانسته‌اند به درآمدزایی برسند. بنابراین در اولین قدم باید تکلیف گردش مالی کلان، اما بدون سودآوری باشگاه‌ها مشخص شود. مسئولان وزرشی باید به این سؤال که چرا باشگاه‌های دیگر جهان در وضعیت مالی خوبی به سر می‌برند، اما باشگاه‌های ایران با وجود داشتن طرفداران بی‌شمار، دائماً با مشکلات مالی رو‌به‌رو هستند، پاسخ دهند.»
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.