ظریف: به تلاش برای حذف قوانین فراسرزمینی آمریکا ادامه می‌دهیم

وزیر امور خارجه کشورمان در رشته توئیت بامداد پنجشنبه خود از رفتارهای دولت آمریکا برای مقابله با چندجانبه‌گرایی انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک رشته توئیت بامداد پنجشنبه از رفتارهای دولت آمریکا انتقاد کرد.

ظریف در یکی از پیام‌های خود وعده داد ایران به تلاش‌ها برای «حذف بازگشت‌ناپذیر قوانین فراسرزمینی آمریکا» ادامه خواهد داد.

وی نوشت: «جای تأسف است که ببینیم یک دولت آمریکا که یکجانبه‌گرایی خرابکارانه در ژنش است از یک مجمع چندجانبه برای حمله به چندجانبه‌گرایی سوءاستفاده می‌کند. آمریکا آنقدر خالی از اعتبار شده که برای اجتناب از رویارو شدن با ایران در شورای امنیت مجبور شده پشت رویه‌های قانونی پنهان شود.»

اشاره ظریف به اقدام دولت آمریکا برای تغییر دستور کار نشست چهارشنبه شب شورای امنیت به منظور دعوت نکردن از ایران در آن نشست بود.

واشنگتن که ریاست دوره‌ای این شورا را در اختیار قرار دارد، ابتدا دستور کار این نشست را ایران قرار داده بود، اما طبق قوانین سازمان ملل، با این دستور کار ایران بایستی به نشست دعوت می‌شد، به همین دلیل آمریکا دستور کار نشست را به موضوع گسترده‌تر منع اشاعه تغییر داد.

ظریف در توئیتی دیگر نوشت: «در واقع -با همدردی عمیق یا حتی دلسوزی- می‌توان درک کرد چرا دولت آمریکا نیازمند موضوعات انحرافی کم‌اهمیت برای سرپوش گذاشتن بر تعهدش به بی‌ثبات‌سازی است. زیرا همگان می‌توانند رفتارهای بسیار مشکل‌ساز این دولت در داخل آن کشور و فعالیت‌های مخربش در خارج از مرزهایش را ببینند.»

وی ادامه داد: «برای درک تعهد این دولت سرکش آمریکا به بی‌ثبات کردن نظام بین‌المللی تنها لازم است تهدید آشکار نماینده‌اش در سازمان ملل به “یادداشت کردن اسامی [کشورها]”، تهدیدهای آقای ترامپ به قطع کمک‌های مالی یا تهدیدهای مشاور امنیت ملی‌اش برای تعقیب قضات دیوان بین‌المللی کیفری را به یاد بیاوریم.»

ظریف در توئیتی دیگر نوشت: «با توجه به ناتوانی اثبات‌شده این دولت آمریکا برای پایبندی به توافقات با حسن نیت، اولین گام در راستای تلاش برای حل مناقشه بایستی این باشد که این دولت اقداماتی ملموس جهت بازیافتن ظواهر صلاحیت و شایستگی انجام دهد. به عنوان مثال، باید مانند یک دولت نرمال رفتار کند.»

  او در توئیتی دیگر نوشت: «ایران به همکاری با شریکانش ادامه خواهد داد تا فضایی جدید ایجاد کند که در آن ملت‌هایی که برای خودشان احترام قائلند بتوانند منافع خود و تعهدات بین‌المللی‌شان را دنبال کنند. ما به تلاش برای خنثی کردن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و حذف بازگشت‌ناپذیر قوانین فراسرزمینی آمریکا به عنوان پدیده‌ای بی‌ثبات‌ساز، ادامه خواهیم داد.»

در حال تکمیل…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.