طرح قطر، ترکیه و عربستان برای تجزیه عراق

برخی مقامات منطقه کردستان و مقامات تحت تعقیب عراق به همراه قطر، ترکیه و عربستان به دنبال تجریه عراق به چند کشور کوچک هستند.به گزارش  بهارستانه به نقل ازافکارنیوز، ‌منابع پارلمانی به پایگاه خبری نهرین نت اعلام کردند که کردها سعی دارند از طریق دعوت برای میزبانی کنفرانس تحرک برای سنی‌ها در اربیل از احساسات […]

برخی مقامات منطقه کردستان و مقامات تحت تعقیب عراق به همراه قطر، ترکیه و عربستان به دنبال تجریه عراق به چند کشور کوچک هستند.به گزارش  بهارستانه به نقل ازافکارنیوز، ‌منابع پارلمانی به پایگاه خبری نهرین نت اعلام کردند که کردها سعی دارند از طریق دعوت برای میزبانی کنفرانس تحرک برای سنی‌ها در اربیل از احساسات طایفه‌ای سنی‌ها استفاده کنند و اینگونه وانمود کنند که در کنار آنها هستند. بنا بر این گزارش این اقدام با هدف کشاندن افراط گرایان سنی به تحصن‌ها و اعتراضات الانبار و موصل و فلوجه و تکریت صورت می‌گیرد تا پروژه تجزیه عراق و ایده برپایی اقلیم سنی در این کشور تقویت شود.

این منابع اعلام کردند که اطلاعات موجود نشان می‌دهد که اقلیم کردستان عراق با گرفتن دستور مستقیم از سازمان جاسوسی ترکیه سعی دارد این کنفرانس را با مشارکت علمای اهل تسن و سیاست مداران شرکت کننده دعوت کند و آنها را از طریق تحریک طایفه‌ای به اعتراضات بکشاند.

این جریان سعی دارد با ایجاد گفتمان تحریک‌آمیز مذهبی و همچنین تاثیر بر قشر جوان آنها را به عضویت در گروه‌های شبه نظامی و مسلح اهل تسنن بکشاند.

نهرین نت در ادامه گزارش خود تاکید می‌کند که میزبانی این کنفرانس از سوی اقلیم کردستان عراق همچنین با هدف تقویت موضع جریان‌های افراطی در تحصن‌های الانبار ، موصل ، تکریت و فلوجه است، چرا که اخیرا اختلافات زیادی میان اعتصاب کنندگان ایجاد شده و عشایر و شخصیت‌های زیادی از این اعتصاب کنار رفته‌اند، این اختلافات بعد از کشتن ۵ نظامی عراقی و مثله کردن جنازه‌های آنان در نزدیکی اردوگاه اعتصاب کنندگان در استان الانبار تشدید شده است. آنها با برپایی این کنفرانس سعی دارند اینگونه وانمود کنند که همچنان قدرت در اختیار داشتن امور را دارند و می‌خواهند به قشر سنی در عراق اینگونه نشان دهند که نماینده آنها نیز هستند.

بر اساس اعلام این منابع، طارق الهاشمی معاون سابق رئیس جمهوری عراق که به اعدام محکوم شده است و حارث الضاری مقام سیاسی سابق و تحت تعقیب در این کشور که بین ترکیه و اردن و قطر در تردد است، در ورای این اقدامات و آماده سازی این کنفرانس قرار دارند. این اقدام با حمایت سازمانهای جاسوسی قطر، ترکیه و عربستان سعودی دنبال می‌شود، بویژه اینکه الضاری علمای سنی عراق را در جمعیتی دینی قرار داده که نام هیئت علمای مسلمان در عراق را به خود گرفته و معمولا مواضع افراط گرایانه ای نسبت به روند سیاسی در عراق به خود می‌گیرند. این گروه یک شبکه مسلح به نام گردان‌های انقلاب بیستم نیز تشکیل داده بود که بعد از اینکه ارتش عراق ضربات سختی به آن وارد کرد، دیگر تاثیر چندانی در عراق ندارد.

ولید المحمدی نماینده فهرست العراقیه در مورد اجرای پروژه‌های تجزیه طلبانه در عراق که با حمایت قطری‌ها ، عربستان و ترکیه دنبال می‌شود، به صورت صریح گفت که این طرح راه حل مناسبی برای مشکلات عراق است. وی مدعی شد که معترضان به دنبال تجزیه عراق به کشورهای کوچک هستند.

/پایان خبر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.