طراحی تعاونی‌های سهامی عام برای خرید شرکت‌های دولتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: دنبال طراحی مدلی از تعاونی‌های سهامی عام هستیم تا بتوانیم با واگذاری شرکت‌های دولتی به آنها سهم بخش تعاون و مردمی کردن اقتصاد را محقق کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند روز چهارشنبه در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در منطقه آسیا و اقیانوسیه با اشاره به نقش و جایگاه تعاونی‌ها در سیاست‌های اقتصادی به ویژه اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: اتاق تعاون خود را مجهز به شرکت‌های تعاونی سهامی عام و فراگیر برای ورود به واگذاری شرکت‌های دولتی کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برنامه داریم هر روز یک شرکت را واگذار کنیم، تصریح کرد: عرضه را می‌خواهیم افزایش دهیم، البته به گونه‌ای که تبعات منفی واگذاری‌ها را نداشته باشیم. یکی از بهترین مجراها برای واگذاری و نیز تحقق مردمی کردن اقتصاد این مدل از تعاونی‌ها هستند.

وی ادامه داد: قرار نیست دولت شرکتی را واگذار کند، اما بعدا به دنبال حل مشکلات آن باشد. مسیر برد برد را دنبال می‌کنیم و لازمه آن این است که طیف گسترد‌ه‌ای از خریداران ورود کنند.

دژپسند با بیان اینکه سهامداران باید به تناسب سهم بتوانند حق رای داشته باشند عنوان کرد: با این مدل باید به سمتی برویم تا سهم ۲۰ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد محقق شود. در این راستا استمداد می‌طلبم که مدلی از تعاونی‌ها طراحی شود تا این قالب را هرچه سریعتر به جریان بیندازیم، اگر مد ل خوب طراحی نشود و با مشکل مواجه باشد، بعدا پیامدهای منفی دارد.

وی در کنار عامل سود و رای سهامدار موضوع علایق منطقه‌ای را در واگذاری شرکت‌ها به تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر مطرح کرد و گفت: باید از مدل اقتصاد دولت‌بازار به اقتصاد بازار دولت تبدیل شود و نقش دولت از عاملیت به سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت تغییر کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی دیگر از برنامه‌های وزارت اقتصاد را مربوط به نقدینگی و اهرم کردن دارایی‌های دولت دانست و افزود: می‌توانیم شرکت‌هایی که کالاهای صادراتی دارند، را در قالب بخش تعاونی واگذار کنیم.

دژپسند افزود: با واگذاری شرکت‌ها از طریق تعاونی‌ها مردمی کردن اقتصاد نیز محقق خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.