فرانسه و پرتغال سهميه گرفتند، يانکي‌ها حسرت به دل ماندند

صعود رؤیایی با هت‌تریک اعجوبه

جشن صعود آرژانتين، فرانسه و پرتغال با ناکامي مطلق هلند و امريکا همراه شد.

بهارستانه: جشن صعود آرژانتین، فرانسه و پرتغال با ناکامی مطلق هلند و امریکا همراه شد. دیدارهای هفته پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ به پایان رسید و تکلیف تیم‌هایی که بلیت مستقیم روسیه را دریافت کردند، مشخص شد. درخشش لیونل مسی صعود آلبی‌سلسته را رقم زد، در حالی که یانکی‌ها حسرت جام جهانی روسیه به دلشان ماند.
مسی سرنوشت‌ساز
حساس‌ترین دیدارها در امریکای جنوبی برگزار شد، جایی که راه‌راه‌پوشان با همه ستاره‌هایشان در آستانه حذف از جام ۲۰۱۸ بودند، اما هت‌تریک طلایی لیونل مسی به داد آرژانتین رسید. پیروزی ۳ بر یک مقابل اکوادور تیم خورخه سامپائولی را از مرگ نجات داد و آنها را مستقیماً به روسیه برد. مسی با این سه گل برترین گلزن امریکای جنوبی در رقابت‌های انتخابی لقب گرفت. سرمربی آرژانتین به هواداران این تیم قول داد تیمی قدرتمند را به جام جهانی برساند: «پیش از بازی هم گفتم که به تیمم اطمینان دارم و به جام جهانی راه پیدا می‌کنیم. بسیار خوشحالم به چیزی که شایسته آن بودیم، رسیدیم. به هواداران قول می‌دهم که در روسیه بسیار بهتر از این ظاهر شویم و تغییراتی را در تیم به وجود آوریم. مسی بار دیگر توانایی خود را نشان داد و ثابت کرد که در تیم ملی هم یک ستاره است. اگر می‌خواهیم در روسیه نتیجه بگیریم باید دیگر بازیکنان هم به سطح مسی برسند.» راه‌راه‌پوشان در حالی به عنوان تیم سوم سهمیه جام جهانی را کسب کردند که حتی لیونل مسی هم به شدت نگران حذف از این رقابت‌ها بود: «به هدفمان یعنی رسیدن به جام جهانی دست یافتیم. به خاطر نتایجی که کسب کرده بودیم، رابطه خوبی با مردم و رسانه‌ها نداشتیم، اما از این مرحله گذشتیم. درست است که برای صعود به جام جهانی به سختی افتادیم، اما باید از این لحظات لذت ببریم. ترس صعود نکردن به جام جهانی را داشتم به همین خاطر همه با هم تمام تلاش‌مان را کردیم تا این اتفاق نیفتد. زمانی که اکوادور دروازه ما را در دقیقه یک بازی باز کرد، دوست داشتم بمیرم. در سرم افکار زیادی می‌پیچید، چون ما باید پیش از آخرین بازیمان در مرحله مقدماتی صعودمان را قطعی می‌کردیم، اما این اتفاق نیفتاد. به همین خاطر در بازی آخر ناچار بودیم که تنها به صعود فکر کنیم.» شکست ۳ بر صفر شیلی در خانه برزیل قرمزها را از رسیدن به جام جهانی محروم کرد. اروگوئه ۴ بر ۲ بولیوی را برد و دوم گروه شد. کلمبیا و پرو نیز به تساوی یک – یک رضایت دادند تا آخرین سهمیه به کلمبیا برسد و پرو به پلی‌آف برود. پس از این دیدار شایعاتی در خصوص تبانی این دو تیم در رسانه‌ها مطرح شد.
تلخ و شیرین
در قاره سبز و در گروه  A فرانسه با برد ۲ بر یک برابر بلاروس صدرنشینی‌اش را تثبیت و مستقیماً به جام جهانی صعود کرد. جنگ اصلی اما بین هلند و سوئد بود، دیداری که در زمین لاله‌های نارنجی و با دو گل به سود آنها تمام شد، اما در نهایت این سوئدی‌ها بودند که به پلی‌آف رسیدند و داغ جام جهانی را به دل هلندی‌ها گذاشتند. آرین روبن، ستاره هلندی‌ها که هر دو گل تیمش را به ثمر رساند، بعد از حذف تیم کشورش از تیم ملی خداحافظی کرد. دیک ادوکات، سرمربی هلند غیبت در جام جهانی را غم‌انگیز خواند: «شب غم‌انگیزی برای فوتبال هلند بود و نتوانستیم به آنچه مدنظرمان بود، برسیم. از قبل هم می‌دانستیم که زدن هفت گل به سوئد واقع‌بینانه نیست. متأسفانه در طول بازی‌هایی که در این رقابت‌ها داشتیم، نتایج بدی گرفتیم و از صدر جدول دور شدیم.» در گروه B پرتغال ۲ بر صفر سوئیس را برد و به عنوان تیم اول صعود کرد. سوئیسی‌ها نیز جواز حضور در پلی‌آف را کسب کردند. فرناندو سانتوس، سرمربی پرتغال صعود مستقیم را حق این تیم خواند: «نتیجه عادلانه بود و ما با شایستگی توانستیم به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی شویم.» به این ترتیب در قاره اروپا؛ آلمان، اسپانیا، انگلیس، بلژیک، فرانسه، پرتغال، ایسلند، صربستان و لهستان مستقیماً به جام جهانی صعود کردند و هشت تیم سوئیس، ایتالیا، کرواسی، دانمارک، سوئد، ایرلند، یونان و ایرلندشمالی هم راهی  مرحله پلی‌آف شدند.
ناکام مثل امریکا
یانکی‌ها ۲ بر یک به ترینیداد و توباگو باختند تا جام جهانی ۲۰۱۸ را از خانه تماشا کنند. در حالی که سه تیم مکزیک، کاستاریکا و پاناما مستقیماً به جام جهانی صعود کردند. هندوراس نیز در پلی‌آف حریف استرالیا شد. بروس آرنا، سرمربی تیم ملی امریکا هنوز نتوانسته حذف تیمش را هضم کند: «مسئولیت این باخت را برعهده می‌گیرم. این یک شکست برای ماست. خیلی از این باخت ناراحت هستم. ما نباید موقع برگزاری جام جهانی در خانه باشیم. فوتبال امریکا نباید منتظر نتایج بقیه تیم‌ها باشد که به جام جهانی راه یابد. فوتبال ما امروز نمره مردودی گرفت.»
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.