صالحی: باید خواندن در کتابخانه به لذت مبدل شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از چیزهایی که نیاز داریم این است که در کتابخانه‌ها خواندن به لذت مبدل شود؛ این مهم است که چگونه خواندن را به لذت مبدل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، آیین پایانی نخستین جشنواره نشان هدهد سفید عصر امروز باحضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

براساس این گزارش؛ صالحی وزیر ارشاد در این مراسم اظهار داشت: یکی از چیزهایی که در فضای کتابخانه‌های عمومی مورد نظر بود این که به سوی آن حرکت کنیم؛ کتابخانه‌های ما به گونه‌ای برای کودکان و نوجوانان فضایی برای زندگی داشته باشند؛ با این نگاه خوشبختانه اتفاق‌هایی افتاده البته تا نقطه ایده‌آل فاصله داریم تا کتابخانه‌هایمان آنگونه که باید باشند اما اتفاق‌هایی بوجود آمده و گام‌هایی برداشته شده است.

وی افزود: ابتدا هیچ کتابخانه‌ای نداشتیم که بخش کودک داشته باشد اما اکنون تمام کتابخانه‌های ما بخش کودک و نوجوان دارند و قدم دوم این بود تلاش کنیم بخش کودک و نوجوان جذابیت‌های بیشتری برای زندگی کردن داشته باشند.

وزیر فرهنگ و  ارشاد اسلامی گفت: کتابخانه‌ها باید مثل خانه باشند و به همان  میزان جذابیت داشته باشند که اگر چند روز کودکان و نوجوانان به آن مراجعه نکردند احساس کنند به خانه‌شان نرفته‌اند؛ این مسیر جذاب کردن کتابخانه کار آسانی نیست اما قدم‌هایی برای آن برداشته شده است.

وی ادامه داد: کتابخانه‌ها صرفا نباید قفسه کتاب باشند کتابخانه قفسه زمخت کتاب نیست بلکه کتابخانه پارک کتاب است؛ کسی که در آن می‌رود باید نفس بکشد این اتفاق کم‌کم می‌افتد اما کار دیگری که باید رخ دهد این است که کتابخانه باید کارگاه خلاقیت بشود؛ چرا که کتابخانه قرائت‌خانه نیست باید محیطی باشد که مثل چشمه‌ای بجوشد از درون بچه‌ها،‌ تبدیل و همراه کردن کتابخانه به کارگاه هم کار آسانی نیست.

وزیر ارشاد تصریح کرد: کودکان و نوجوانانی که به محیط کتابخانه می‌آیند باید حس کنند بزرگ و بزرگتر می‌شوند این هم یکی از اتفاقاتی است که باید در کتابخانه‌های ما رخ دهد. یکی از اتفاقات دیگر این است که کتابخانه‌ها به جای اینکه یکطرفه باشند باید مشارکتی و تعاملی باشند تا بچه‌ها حس کنند در کتابخانه نقش دارند؛ آنچه برای من جذاب بود و در سومین شماره نشریه هدهد هم به آن اشاره کردم این بود که ما باید به سوی کتابخانه مشارکتی حرکت کنیم.

صالحی با بیان اینکه یکی از چیزهایی که نیاز داریم این است که در کتابخانه‌ها خواندن به لذت مبدل شود، گفت: این مهم است که چگونه خواندن را به لذت مبدل کنیم. ترکیب خواندن و آفریدن لذت‌‌بخش است و یکی از راه‌های لذت آفریدن این است که کتاب خوب بخوانیم، خواندن خوب کتاب ذائقه انسان را نسبت به کتاب بالا می‌برد ولی برخی کتاب‌ها گاهی به جای کمک سد راه کتاب خواندن می‌شوند؛ اینکه چطور کتاب خوب پیدا کنیم تا از خواندن کتاب لذت ببریم یکی از راه‌هایی است که جشنواره درپی آن بود.

وی در پایان گفت: جشنواره هدهد سفید یک تجربه جدید در کشور ما است و در آن پروسه کودکان و نوجوانان از نقطه‌های مختلف ایران کتاب‌هایی را انتخاب کرده و امروز به اینجا آمدند.

براساس این گزارش،‌ عموزاده خلیلی دبیر نخستین جشنواره نشان هدهد سفید نیز در این مراسم توضیحاتی در مورد روند اجرایی اولین دوره ارائه کرد و در پایان مراسم برترین‌ها از سراسر ایران تقدیر شدند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.