«صالحیه» در کانون توجه استان تهران / چه شد که صالحیه دیده شد؟

شهرصالحیه در طول سال‌های گذشته از یک شهر روستاگونه به منطقه‌ای تبدیل شده است که دیگر قابل مقایسه با سال‌های دور خود را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، یکشنبه‌ای که برای همه مردم یک روز عادی به شمار می رفت، برای شهرداری شهرصالحیه شهرستان بهارستان نقطه عطف مهمی در حوزه مدیریت شهری محسوب می شود چون از نخستین ساعات کاری این روز تا بعد از ظهر، بیش از چهل شهردار استان تهران به میزبانی شهرداری و شورای اسلامی شهرصالحیه گرد هم آمدند تا مشکلات و مسائل مهم حوزه مدیریت شهری را با معاون وزیر کشور و نماینده عالی دولت در استان تهران در میان بگذارند.

این که نتیجه چنین جلسه‌ای چه می تواند باشد شاید در این مقال نگنجند اما آن چه که بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه کرد، تبدیل شهرصالحیه از یک منطقه فراموش شده در گوشه‌ای از یک شهرستان پردغدغه به یک شهر پویا با چندین دستاورد مهم و مثال زدنی تبدیل شده است که استاندار تهران ترجیح می دهد همه شهرداران همجوار پایتخت را به اینجا بکشاند تا به آن‌ها یادآور شود که کار نشد ندارد.

صالحیه در طول سال‌های گذشته از یک شهر روستاگونه به منطقه‌ای تبدیل شده است که دیگر قابل مقایسه با سال‌های دور خود را ندارد؛ وقتی می گوییم سال‌های دور، منظور همین یک دهه قبل و حتی کمتر می باشد.

صالحیه حالا دیگر آن شهر بن بست با خیابان‌های باریک و پرترافیک نمی باشد و این شهر در شرایطی که بسیاری از شهرداری‌ها در گیر و دار پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود معطل مانده‌اند، بدون ترمز و تعطیلی همچنان تخته گاز درحال حرکت به سمت توسعه و پوست اندازی است.

صالحیه حالا شهری است که بعد از خداحافظی با بوی تعفن کانال قدیمی خود، در سوی دیگر نیز با تنگی و باریکی معابر خداحافظی کرده و گام‌های بلندتری به سوی گشایش‌های ماندگار ترافیکی برداشته است.

یعنی به رغم اقدامات وسیع انجام شده، فقط چند گام دیگر تا خروج قطعی شهر از بن بست باقی مانده و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اقدامات عمرانی مهم در حوزه راهسازی، درحال تبدیل شدن به شاهراه ترافیکی مناطق جنوب جاده ساوه است.

در کنار همه این‌ها، توسعه سرانه‌های شهری به ویژه در زمینه فضای سبز در صالحیه به گونه‌ای رقم خورده که می شود به جرأت گفت که این شهر کوچک می تواند الگوی بسیار بزرگی برای عموم شهرهای استان تهران باشد.

بدون تردید استانداری تهران که این همه تجربه و سابقه اجرایی در کارنامه خود دارد، با وجود شهرهای کوچک و بزرگ در سطح استان تهران، بی‌دلیل نبوده که صالحیه را به عنوان میزبان گردهمایی شهرداران استان تهران برگزیده است.

شهرداری صالحیه و شورای اسلامی این شهر در همین زمان کوتاه نشان داده‌اند که می شود یک شهر کوچک فراموش شده را به یک الگوی بزرگ و ماندگار تبدیل کرد و درحال حاضر باید قبول کرد که صالحیه یکی از بهترین نمایشگاه‌های مدیریت شهری برای یادآوری اصول مهم مدیریتی است.

صرف فعل خواستن برای توسعه، نمایان کردن بهترین شکل در همدلی و حاشیه گریزی برای خدمت به شهر، پرهیز از بازی‌های سیاسی و حاشیه پردازی های مرسوم در مدیریت شهری، خودداری از وعده‌های پوچ و بی‌فایده، برنامه‌گرایی و حرکت روی مسیر آینده‌نگری و هزار و یک آموزه دیگر در این شهر در معرض دید مدیرانی است که می خواهند یاد بگیرند با کمترین امکانات، با دست بسته و حتی با وجود مشکلات فراوان می شود کار کرد.

علیرضا قربانی شهردار صالحیه توانسته با حمایت قاطع و همدلی و پشتیبانی قانونی و فکری شورای اسلامی شهر، صالحیه را به جایگاه واقعی خود در میان شهرهای استان تهران نزدیک کند و باید توجه داشت که این شهر بدون برنامه، کار و تلاش به کانون توجه استان تبدیل نشده است.

مردم این شهر با انتخاب درست در انتخابات شوراها، زمینه حضور شهرداری را فراهم کرده‌اند که امروز این شهر را به شرایط فعلی رسانده و توقع می رود در آینده‌ای نزدیک خبرهای بهتر و رویدادهای مهم‌تری در این شهر رقم بخورد.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.