صادقی: تئاتر باید مدرسه جامعه باشد/بدون ایده بزرگ ، هیچکس کارگردان نمی‌شود

قطب‌الدین صادقی، کارگردان تئاتر عنوان کرد: تئاتر می‌بایست به جامعه درس بدهد و توجه به تاریخ هیچ منافاتی با تغییر و پیشرفت در هنر ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، کارگاه تجربیات صحنه : کارگردانی با سخنرانی قطب الدین صادقی در همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در سالن اجتماعات هتل باباطاهر برگزار شد.

صادقی در ابتدای نشست عنوان کرد: ما زمانی در سنندج کار تئاتر را آغاز کردیم که چیزی به نام تئاتر آنجا وجود نداشت ما هم دبیرستان فعالیت می‌کردیم و دبیرستان هایمان سالن نمایش داشت در آن دوره دانش آموزان خودشان به کارهای فرهنگی و هنری می‌پرداختند درحالیکه نسل الان بچه‌ها اینطور نیستند.

وی در ادامه افزود: من مدیون سه فرهنگ کردستانی، ایرانی و سوربونی هستم که نظم، متدلوژی و خلاقیت را بمن آموخت، ما با سواد و فرهنگ به تهران آمدیم  و ازین بابت خوشحالم.

صادقی درباره هنر نیز عنوان کرد: هنر شامل دو دسته نقد و تفنن می‌شود؛ هنر به معنای نقد دارای هدف است، به مسایل مهم می‌پردازد و دغدغه‌مند است اما هنر تفننی دغدغه‌ای ندارد. هنر یعنی تاثیرگذاری، اگر نمایشی که اجرا می‌کنید بر مخاطب تاثیر نگذارد، به درد نمی‌خورد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرد: ایران تنها کشوری است که تراژدی، کمدی، نقالی و خرده نمایش‌های مردمی و نمایش کودک دارد،‌اجداد ماه خلاق بودند با اینکه در بدترین برهه‌های تاریخ که توسط اقوام وحشی مورد تاخت و تاز بودند، به فعالیت هنری پرداختند.

وی با بیان اینکه اینها ظرفیت‌های ارزشمند ما است من هم تلاش کردم در گام اول کارگردانی از این ظرفیت‌ها استفاده کنم، توضیح داد: دومین گام استفاده از کتاب‌های تاریخی مانند تاریخ بیهقی است.هنر دائم باید در تغییر و پیشرفت باشد و این منافاتی با تاریخ ندارد و تکرار گذشته نیست. مهم‌ترین موضوع در کارگردانی، داشتن ایده بزرگ مرکزی است که بدون آن اصلا کارگردانی شکل نمی‌گیرد.

صادقی در پایان اظهار داشت که تئاتر باید به جامعه درس بدهد، افزود: تئاتر باید به فرهنگ، تاریخ و جامعه کمک کند، ضمن اینکه پژوهش اصل مهمی در کارگردانی است.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.