آزمودن داروهاي جديد روي بيماران سرطاني با ارتباطات پنهاني

شکست شیمی درمانی در معالجه سرطان به قیمت منافع برخی پزشکان پنهان می‌شود

97 درصد داروها توليد داخل و 3 درصد وارداتي هستند كه يك سوم ارز دارويي كشور را به خود اختصاص مي‌دهند. از اين ميان 15 درصد مصرف داروهاي كل كشور به داروهاي شيمي درماني اختصاص دارد و هزينه‌هاي آن سالانه بالغ بر هزار و 500 ميليارد تومان است…

بهارستانه: ۹۷ درصد داروها تولید داخل و ۳ درصد وارداتی هستند که یک سوم ارز دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهند. از این میان ۱۵ درصد مصرف داروهای کل کشور به داروهای شیمی درمانی اختصاص دارد و هزینه‌های آن سالانه بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است آن هم در شرایطی که بنا به تأکید پزشکان متخصص خیلی وقت‌ها شیمی‌درمانی نقش چندانی در درمان بیماری و افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان ندارد. با وجود این به دلیل فقدان راهنماهای درمانی مناسب از سوی وزارت بهداشت برای درمان سرطان، مبتلایان به این بیماری برای برخی پزشکان، آزمایشگاهی برای آزمودن نتایج داروهای بالینی تازه می‌شوند.

شاید تا چند سال پیش اولین درمانی که برای سرطان به ذهن می‌رسید شیمی‌درمانی بود اما حالا یکی دو سالی می‌شود که برخی پزشکان متخصص پشت‌پرده‌های تازه‌ای را درباره شیمی‌درمانی آشکار کرده‌اند و اثرگذاری این روش درمانی پرهزینه و پر‌عارضه را زیر سؤال برده‌اند.

وقتی راهنما نداریم
سالانه ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم برای سرطان هزینه می‌شود که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن مستقیم برای درمان و تشخیص سرطان هزینه می‌شود، آن هم در شرایطی که هر سال ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان داریم و از بین ۳۰۰هزار بیمار سرطانی در کشورمان سالی ۳۰ هزار مورد فوت می‌کنند. با وجود تمام اینها رئیس مرکز تحقیقات سرطان یکی از چهره‌هایی است که بسیاری از شیمی‌درمانی‌ها را در درمان سرطان غیر‌مؤثر و بی‌مورد می‌داند. دکتر اسماعیل اکبری در این باره می‌گوید:«‌۴۹ درصد بیماران سرطانی کشور از روش جراحی، ۴۰ درصد از رادیوتراپی و ۱۱ درصد از روش دارودرمانی استفاده می‌کنند. انجام بسیاری از جراحی‌ها و شیمی‌درمانی برای این بیماران بی‌مورد است.»

بنا به تأکید وی یکی از اساسی‌ترین مشکلات کشور ما در زمینه درمان سرطان فقدان گاید‌لاین‌ها یا راهنمای بالینی درمان این بیماری از سوی وزارت بهداشت است که موجب شده با درمان‌های سلیقه‌ای این بیماری از سوی پزشکان مختلف مواجه باشیم و چالش نابسامانی در درمان هم به سرگردانی‌ها و دردسرهای این بیماری برای بیماران اضافه می‌کند. اکبری می‌گوید: «‌پزشکان هیچ راهنمای درمانی برای سرطان ندارند و وزارت بهداشت نیز در سیاست‌های خود، تدوین چنین چارچوبی را پیش‌بینی نکرده است. » رئیس مرکز تحقیقات سرطان با تأکید بر اینکه انجام بسیاری از جراحی‌ها و شیمی‌درمانی برای بیماران سرطانی بی‌مورد است، دلیل این دو اشکال بزرگ را در درجه نخست، خط مشی وزارت بهداشت و درمان کشور می‌داند که راهنمای درمانی در دسترس پزشکان نیست. وی به یک نمونه از این سرگردانی در روند درمانی اشاره می‌کند: «‌در حال حاضر در کشورهای پیشرفته جهان برای درمان تومورهای سینه دستورالعمل‌های ویژه‌ای وجود دارد و اگر اندازه تومور کمتر از دو سانتیمتر باشد، برای درمان بیمار از جراحی یا شیمی‌درمانی استفاده نمی‌شود اما متأسفانه در کشور ما پزشکان برای درمان تومورهای یک سانتیمتری هم از عمل جراحی و شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند.»

تجارت گران سرطان
آنطور که احمد عامری، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید، اثربخشی داروهای اولیه شیمی‌درمانی بسیار بهتر از برخی داروهای جدید است؛ داروهای جدید شیمی‌درمانی که تعداد آنها رو به افزایش است، نسبت به داروهای اولیه از اثربخشی پایین‌تری برخوردار است و تنها تعداد محدودی از آنها را می‌توان در بهبودی و افزایش طول عمر بیمار مؤثر دانست. وی در این باره نتایج بررسی‌های FDA را مثال می‌زند: « با توجه به بررسی‌ها درباره ۱۲ داروی شیمی‌درمانی مورد تأیید FDA در سال ۲۰۱۲ که عمدتاً تولید امریکا است، تنها سه دارو موجب افزایش مدت کوتاهی در طول عمر بیمار شده بود. بر این اساس هزینه‌های گزافی برای تهیه این داروهای کم‌اثر یا بی‌اثر بر بیمار و سیستم بهداشتی کشور تحمیل می‌شود که اصلاح آن نیاز به مدیریت مسئولان در ورود داروها و صرف هزینه‌های آن دارد.»
وی با اشاره به پرداخت ۹۰ درصد هزینه‌های دارویی از سوی دولت و همچنین سرانه پایین کشور، از برخی پشت‌پرده‌ها درباره واردات داروهای شیمی‌درمانی می‌گوید: «‌بر اساس شرایط موجود، مسئولان باید توجه ویژه‌ای به واردات داروهای شیمی‌درمانی داشته باشند و درگیر تجارت این حوزه نشوند چراکه به دلیل نبود گاید‌لاین مشخصی برای این داروها، در بسیاری مواقع تجویز و مصرف داروهای بی‌مورد شیمی‌درمانی موجب می‌شود بیمار از درمان‌های ساده و اولیه خود نیز به خاطر هزینه‌های بالا دست بکشد.»

فقدان مبنای علمی برای نیمی از مصارف داروهای شیمی درمانی
بنا به تأکید محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران هزینه داروهای شیمی‌درمانی طبق آمار مراجع رسمی، مبلغی بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال است که به نسبت جمعیت کشور چنین مصرفی خارج از قاعده و سرسام‌آور است.
وی تصریح می‌کند: از نظر انجمن حدود نیمی از مصارف داروهای شیمی درمانی کشور، مبنای علمی نداشته و بدون اندیکاسیون‌های علمی تجویز می‌شود.

قوام نصیری تأثیر شیمی‌درمانی در بهبود تومورهای بدخیم را حدود ۱۰ درصد می‌داند و تأکید می‌کند: اگر داروهای شیمی‌درمانی بدون تلفیق مناسب با رادیوتراپی استفاده شود، کارکرد درمانی قطعی نخواهد داشت و بیماران پس از مدت کوتاهی دچار عود می‌گردند و مجدداً دور باطل مصرف داروهای شیمی درمانی برای تسکین این بیماران و افزایش موقتی و کوتاه طول عمر آنها شروع می‌شود.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران معتقد است: اصلی‌ترین پایه درمان غیر‌جراحی تومورهای بدخیم، رادیوتراپی است و غفلت از این مسئله موجب توسعه بیهوده تخت‌های شیمی‌درمانی و به دنبال آن، مصرف بیشتر داروهای شیمی درمانی می‌شود.

آزمایش داروهای تازه برای تجارت مرگ
در این میان بیماران مبتلا به سرطان می‌مانند و پزشکانی که تنها محک موجود برای درست یا نادرست بودن درمان‌شان وجدان خودشان است چراکه با وجود اضافه شدن سالانه ۹۰ هزار نفر به جمعیت سرطانی‌های کشور همچنان شاهد انفعال وزارت بهداشت در تدوین راهنمای درمان سرطان هستیم و حتی اگر چنین راهنمایی تدوین شود، معلوم نیست نظارتی بر اجرای آن باشد یا نه اما در این بین کمر بسیاری از خانواده‌ها زیر هزینه‌های سرسام‌آوری که بیهوده به آنها تحمیل می‌شود، می‌شکند و به زیر خط فقر سقوط می‌کنند تا جیب برخی پزشکان و کمپانی‌های داروسازی پر شود و داروهای تازه هم آزمون اثربخشی خود را پس دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.