شهرگلستان، شهری که ریش سفید ندارد

نمونه بارز فقدان “ریش سفید” را می شود در شهرهایی مانند “شهرگلستان” به وضوح دید و آسیب‌های ناشی از این خلاء را فهرست کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، “ریش سفید” واژه‌ای است که وسعت آن به درازای فرهنگ و تمدن ایرانی است و می توان آن را به تنهایی یک فرهنگ مشترک و ملی تلقی کرد “ریش سفید” هرگز یک موضوع خانوادگی و قومی نبوده و کارکرد آن در جامعه و فرآیندهای اجتماعی بسیار موثر و قابل توجه بوده و می باشد.

بازگشت به مقاطع حساس تاریخی در کشور نیز وجود این فرهنگ را تایید می کند؛ حضور چشمگیر قومیت‌ها در فرایند انقلاب اسلامی و بعد از آن حضور در مقاطع مهم دفاع مقدس و حضور چشمگیر مردم در صحنه‌های اجتماعی طی چهاردهه گذشته، دقیقا مؤید همین موضوع است.

گذر زمان و تاثیر مدل‌های اجتماعی مانند دهکده جهانی و درنوردیده شدن مرزهای فکری و همچنین ریشه گرفتن اومانیسم و فردگرایی، دو عامل مهم در به محاق رفتن پدیده ریش سفید بوده است اما همچنان رگه‌هایی مهم و اثرگذار از این موضوع را می توان در اقصی نقاط کشور مشاهده کرد.

ریش سفیدان در ابعاد بزرگی مانند شهرها، جایگاهی مهم با کارکردی ارزشمند دارند، به گونه ای که اثرگذاری در برهه‌های حساس مانند انتخابات و کنش های مهم اجتماعی را می توان در سرلیست این اثرگذاری‌ها ثبت کرد. چه بسیار انتخابات‌هایی که با اشاره بزرگان و ریش سفیدان، جهتی متفاوت یافته و نتیجه آن دگرگون شده است.

خب تا اینجای کار بیان یک واقعیت قابل توجه بود اما آیا همه شهرها همین اوضاع را تجربه کرده‌اند یا تجربه می کنند؟ بدون شک پاسخ منفی است، نمونه بارز فقدان ریش سفید را می شود در شهرهایی مانند “شهرگلستان” به وضوح دید و آسیب‌های ناشی از این خلاء را فهرست کرد.

شهرگلستان به واسطه مهاجرپذیری و شکل گیری تدریجی طی چنددهه اخیر، فرصتی برای یافتن بافتی واحد در حوزه اجتماعی و جمعیتی نیافته است و همین مساله سبب شده تا امکان بروز و ظهور چهره‌هایی که شایسته ریش سفیدی باشند فراهم نشود، همچنین غالب چهره‌های معرفی شده به واسطه اشتباهات شخصی، معمولاً خیلی زود از عرصه کنار رفته و از کانون توجه مردم دور شده‌اند.

نگاهی به تجربه چند دوره انتخابات مجلس و حتی شوراهای اسلامی شهر یک واقعیت دیگر را عیان می سازد که باز هم از محصولات فقدان ریش سفید در شهرگلستان است؛ حضور چهره‌های غیر بومی و اثر اقدامات و تبلیغات پوپولیستی و بی‌ریشه بر روی آرای مردم بدون تردید همین واقعیت تلخ است.

وقتی چیزی با عنوان «گروه مرجع» در تعابیر علوم اجتماعی یا «رهبران افکار عمومی» در تعابیر علمای ارتباطات را نمی شود در شهرگلستان و حتی شهرستان بهارستان یافت برای آن نمونه‌ای مثال زد، طبعا نباید انتظاری برای مشاهده آثار و برکات حضور چنین افرادی را دید.

یکی دیگر از مواردی که اهمیت و ضرورت وجود ریش سفیدان در شهرگلستان را نشان می دهد، بی‌توجهی به مصالح شهر و فراموش شدن اولویت‌های مهم شهری می باشد؛ به طور مثال بارها دیده شده است که شهردار تحت تاثیر یک موقعیت خاص در معرض برکناری قرار می گیرد و یا گزینه‌ای ب صندلی اول شهر تکیه می زند که خیلی متناسب با نیازهای شهر نیست یا اولویت‌هایی که ریشه در مشکلات قدیمی دارد دیده نمی شود و کسی هم نیست تا آن‌ها را به مسئولان گوش زد کند.

فارغ از این‌ها، مهمترین مسئله‌ای که به فقدان ریش سفیدان گره خورده، وجود اختلافات فروان در میان مسئولان یا چهره‌های متنفذ می باشد که گاه مصالح شهر را تحت تاثیر قرار می دهد، چراکه وقتی در شورای شهر دو جریان به تقابل برمی خیزند و شهر را به چالش می کشند، کسی وجود ندارد تا میانه کار را بگیرد و مساله را ختم به مصالحه و آشتی کند؛ شاید گفته شود این از مسئولیت‌های نوشته شده برای فرماندار است اما پرواضح است که اگر فرمانداران خودشان عامل اختلاف نشوند، عامل ایجاد وحدت و همدلی و رفع کدورت‌ها نیز نخواهند بود.

گفتنی است که شاید نتوان نسخه واحد و مفصلی برای بازگشت به ریش سفیدی و معرفی ریش سفیدان به جامعه امروز شهرگلستان پیچید اما می توان چند محور مهم را به عنوان زیرساخت‌های اصلی حرکت به سمت ایجاد جایگاه برای ریش سفیدان معرفی کرد.

نخست حفظ حرمت چهره های شناخته شده و با سابقه وخوشنام شهر است که اگر درفضای مجازی، رسانه‌ها و حتی گعده‌ها و زنجیره‌های کوچک و بزرگ دوستانه، خانوادگی و سیاسی به آن توجه شود حتما در بازگشت ریش سفیدی اثرگذار خواهد بود.

درپایان، باید توجه داشت این واقعیت است که هیچ کس معصوم نیست، باید با پذیرش سلیقه‌های موجود درریش سفیدان و بزرگترهای شهر، آن‌ها را گرد یک میز نشاند و با تمرکز بر روی دیدگاه‌های مثبتشان، از ظرفیت آنان برای توسعه شهر و مشارکت پذیری مردم بهره جست.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.