شنیدن حرف مردم آری، آشوب و تخریب خیر!

دغدغه‌هاي مردم بايد شنيده شود و جلوي آشوب هم بايد گرفته شود.

بهارستانه: دغدغه‌های مردم باید شنیده شود و جلوی آشوب هم باید گرفته شود. این دو گزاره، وجه مشترک واکنش‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به آشوب‌های اخیر در شهرهای مختلف کشور است؛ آشوب‌هایی که به تخریب اموال عمومی، آتش زدن بانک‌ها و متأسفانه در شهرستان دورود به کشته شدن دو نفر انجامیده است. روز اول گرچه دغدغه‌ تجمع گرانی و مشکلات معیشتی مردم بود، اما تجمعات روز اول تمام شد و ادامه آن دست آشوبگران و ضدانقلاب افتاد. کسانی که صراحتاً از سوی رسانه‌های معاند حمایت شدند و فراتر از رسانه‌ها، دولت و رئیس جمهور امریکا به پشتیبانی از آنها پیام دادند و تجمعات شان با شعارهای توهین آمیز و مرگ بر این و آن و ناسزا به مسئولان شروع شد و با حمله به اموال عمومی و ماشین‌های مردم و اماکن دولتی به پایان رسید.  سیاسیون اصولگرا و اصلاح طلب در مورد آنچه روی داده، موضعی تقریباً واحد دارند. آنها به دغدغه‌های اقتصادی مردم حق می‌دهند و در عین حال تأکید دارند که نباید به عناصر ضدانقلاب اجازه داد که سوار دغدغه‌های بحق مردم شوند.
دشمن به دنبال سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی است
محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اغتشاشات گفت: در فتنه ۸۸ پس از آن موفقیت بزرگ در انتخابات ما شاهد بودیم که دشمنان سعی در زیر سؤال بردن این موفقیت بزرگ داشتند و اکثریت جامعه نیز به محض اینکه به نیت آنها پی بردند از آنها فاصله گرفتند و به آنها پشت کردند.
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: امروز نیز با توجه به مشکلاتی که در ارتباط با مؤسسات مالی و اعتباری و همچنین مسائلی همچون اشتغال و معیشت مردم پیش آمده دشمنان از این فرصت سوءاستفاده کردند تا اغتشاشاتی را در کشور ایجاد کنند.  فرهنگی همچنین با اشاره به فعالیت‌های نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه برای رفع مشکلات مردم، خاطرنشان کرد: مجلس باید به وظیفه خطیر خود عمل کند و در بررسی بودجه سال ۹۷ اجازه ندهد که به مردم در حوزه اقتصادی فشار وارد شود و در این حوزه کار را به بهترین وجه کار را پیش ببرد.
حرکتی که در آن رضاشاه تحسین شود مردمی نیست
سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار دانشجویان با اشاره به ناآرامی‌های اخیر گفت: وقتی عده‌ای به خیابان می‌آیند و برای جنایت‌کاری مثل رضاخان ابراز احساسات می‌کنند، جای تردید باقی نمی‌ماند که این حرکت نه تنها برای مردم نیست بلکه یک «ارتجاع» آشکار است و باید در برابر آن ایستاد. در باطل بودن حرکتی که دشمنان مردم مثل ترامپ را به وجد می‌آورد نباید تردید کرد.  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فتنه سال ۸۸ گفت: در آن برهه ظاهر امر این بود که سران فتنه در دفاع از «دموکراسی» و رأی مردم خواستار ابطال انتخابات شده بودند اما باطن امر «استبداد» بود چون با این کار در برابر رأی اکثریت ملت ایستادند.
جلیلی گفت: اگر آن فتنه هشت ماه طول کشید تا به پایان برسد، به خاطر این بود که نظام جمهوری اسلامی نمی‌خواست با دید یک «بحران» با آن برخورد و آن را سرکوب کند بلکه زمان داده شد تا گرد و غبار فتنه بخوابد تا افکار عمومی نسبت به حقیقت ماجرا «هدایت» شود.
فضای متشنج خواست بدخواهان ملت است
محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس در صفحه شخصی خود مطلبی منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است: «رسیدگى به وضعیت معیشتى مردم عزیزمان وظیفه مسئولان، به خصوص دولت و مجلس است و پیگیرى اینگونه مطالبات از سوى مردم با سازوکارهاى قانونى حق طبیعی آنهاست ولى متوجه باشیم کارى نکنیم که فضاى کشور متشنج شود، چون این فضا خواست بدخواهان ملت و کسانى است که به دنبال از بین بردن امید مردم هستند.»
با تخریب کنندگان اموال عمومی و ایجاد آشوب برخورد شود
علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مدنی مردم از سوی مسئولان در عین حال خواستار برخورد با تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب شد.
وی ادامه داد: در کشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آمیزی به سرعت از شعارهای اولیه خود دور می‌شود و به خشونت می‌گراید. شاید علت آن این باشد که مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد. این در حالی است که قانون اساسی ما در اصل بیست و هفتم راه‌پیمایی را مشروط به اینکه مسلحانه و مخل احکام اسلام نباشد مجاز اعلام کرده است.
مطهری یادآور شد: در چند روز اخیر اعتراضاتی عمدتاً اقتصادی در برخی از شهرهای کشور انجام شد. اینکه مردم احساس آزادی می‌کنند و نظر خود را در قالب تجمع یا راهپیمایی بیان می‌نمایند یک نقطه مثبت و روشن برای جامعه ما و نظام جمهوری اسلامی است اما اینکه این اظهارنظرهای جمعی توأم با تخریب اموال عمومی و اخلال در نظم جامعه می‌شود یک نقطه منفی و تاریک است. مسئولان ما باید برای بخش اول این پدیده یعنی اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا کنند و با بخش دوم آن یعنی تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد نمایند.
بیان مطالبات باید در چارچوب قانون باشد
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر گفت: ما در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم و نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چارچوب رعایت قانون باشد نه به صورت هیجانی. به عنوان اعضای شورا توصیه می‌کنیم که از فضای هیجانی پرهیز کنید چراکه باید ملتی واحد بمانیم تا از گزند دشمان در امان باشیم.
هاشمی ادامه داد: باید قبول کرد که فشارهای اقتصادی و تبعیض طبقاتی وجود دارد. پیگیری مطالبات به صورت مدنی مناسب‌ترین روش است.
مسئولان دردها و حرف‌های مردم را بشنوند
الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفت: چرایی وقوع اتفاقاتی نظیر آنچه در برخی شهرها رخ داده نیازی به تحلیل پیچیده و امنیتی و چند مجهولی ندارد. کافی است ما مسئولان کمی در کوچه پس کوچه‌های شهرمان بگردیم و با حضور در بین مردم، دردهایشان را ببینیم و حرف هایشان را بشنویم.
با تضییع کنندگان حقوق مردم برخورد شود
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی گفت: ملت ما بارها نشان داده که توانایی مقابله با بزرگ‌ترین تهاجم‌ها را دارد و با آگاهی از انقلاب و نظام دفاع می‌کند.
وی بر هوشیاری و بصیرت و در صحنه بودن اقشار مختلف مردم به خصوص دانشجویان و طلاب تأکید کرد و گفت: توطئه علیه ملت و کشور ما ادامه دارد، پس نباید دشمنان را دست کم بگیریم.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از دستگاه قضایی خواستار برخورد قاطع با تضییع کنندگان حقوق مردم شد و گفت: حق اعتراض صحیح است و امیدوارم به سرعت مردم به پول از دست رفته خود برسند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.