شبکه بهداشت و درمان بهارستان مزارع کشت صیفی‌جات غیربهداشتی را قلع و قمع کرد

مزارع کشت صیفی‌جات به دلیل آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب شهری توسط بازرسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان قلع و قمع شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، مزارع کشت صیفی‌جات که با آب فاضلاب شهری آبیاری می شدند در روستای همدانک شهرستان بهارستان توسط کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان شناسایی و قلع و قمع شدند.

بنابر این گزارش این اقدام در جهت نظارت بر وضعیت آبیاری محصولات کشاورزی در شهرستان و با پیگیری خانجانی فرماندار بهارستان و با اخذ دستور مقام قضایی مبنی بر امحاء و قلع و قمع مزارع صیفی‌جات مذکور انجام شد.

دانوش دمیریان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان باتاکید بر لزوم رسیدگی به تخلفات بهداشتی، بیان داشت: به عنوان متولی اصلی تأمین امنیت غذایی، به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد در مسائل ساده و قابل پیشگیری نظیر آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب و شیوع بیماری‌های ناشی از آب و غذا کوتاهی صورت بگیرد و موجب خدشه‌دار شدن امنیت غذایی مردم شود.

وی در ادامه باتاکید بر اینکه نباید از آب فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده شود، تشریح کرد: استفاده از فاضلاب خام به هیچ وجه مجاز نمی باشد و تنها در صورت تصفیه فاضلاب و گندزدایی پساب و انطباق آن با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست، می توان از پساب حاصل برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده کرد.

دمیریان همچنین با اشاره به اینکه فاضلاب خام علاوه برعوامل میکروبی و شیمیایی دارای سموم دفعی مختلف نیز می باشدف گفت: این سموم دفعی می تواند سلامت کشاورزان و مصرف‌کنندگان این محصولات را به خطر بیندازد.

وی درپایان باتوجه به لزوم رعایت برخی نکات در کشاورزی، افزود: کشاورزان شاغل در شهرستان بهارستان باید تحت نظارت ارگان‌های مسئول و همچنین مطابق با شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه و امکانات موجود نسبت به اصلاح الگوی کشت اقدام کنند.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.