شائبه کاهش تولید در فولادمبارکه و پاسخ به چند ابهام

در خصوص افت یا رشد تولیدات شرکت فولاد مبارکه اظهار نظرهای متعددی مطرح شده و برای روشن شدن موضوع می‌توان با نگاهی به گزارش‌های حسابرسی شده شرکت در سامانه کدال و رجوع به آمارهای رسمی ایمیدرو، به پاسخ بسیاری از سؤالات دست یافت،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، وجود فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه و بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و سهم ۵ درصدی آن در صنعت کشور و سایر ویژگی‌های خاص آن باعث شده تا حساسیت‌ها نسبت به فعالیت این هلدینگ بزرگ فولادی که در دل خود کارخانه‌های مهم صنعتی همچون فولاد هرمزگان، فولاد سفید دشت، معادن سنگان، فولاد سبا و ده ها شرکت فنی و مهندسی و تأمین‌کننده مواد اولیه و تجهیزات دارد، بسیار بالا رود و به نوعی با نظر به اثرگذاری بالای فولاد مبارکه بر تولید و اشتغال صنعتی در کشور و همچنین ذی‌نفعی میلیون‌ها سهامدار سهام عدالت و بازنشستگان تأمین اجتماعی از سودآوری این شرکت، توجهات نسبت به وضعیت تولید و فروش و سودآوری آن همیشه در سطح بسیار بالایی باشد.

بر همین اساس بود که دولت آمریکا نیز با شناسایی اثرگذاری این هلدینگ فولادی بر اقتصاد کشور، در اولین گام تحریمی خود، فولاد مبارکه را در فهرست تحریمی مستقیم خود قرار داد و پس از آن، در دو مرحله دیگر با تحریم مبادلات فلزی و تأمین مواد اولیه تولید فلزات، تمام تلاش خود را برای زمین‌گیر کردن فولاد مبارکه و زنجیره تأمین مرتبط با آن به کار گرفت.

نگاهی به عملکرد سال ۹۷ فولاد مبارکه نشان می‌دهد که این شرکت با وجود همه فشارهای خارجی و البته نقص‌های داخلی توانسته تا حدی از سد تحریم‌ها گذر کند و میزان تولید و فروش این شرکت نیز منجر به رشد سودآوری این شرکت شده است. با این حال در طی ماه‌های اخیر، حاشیه‌های عمدتاً سیاسی پیرامون این شرکت شکل گرفته و اظهارنظرهای سیاسی در خصوص عملکرد آن جایگزین مباحث فنی شده است. پر واضح است که چنین فضایی مانع از مطرح شدن نقدهای فنی و رفع منطقی مشکلات شده و تنها منجر به سیاسی شدن امور و لاینحل ماندن مشکلات فنی موجود می‌شود.

در خصوص فولاد مبارکه در طی هفته‌های اخیر، دو ادعا مطرح شده که بازنشستگی مدیران و کاهش میزان تولیدات را شامل می‌شود که در خصوص بازنشستگی مدیران، نهادهای ناظر باید جوابگو بوده و ادعا یا رد این ادعا تنها با استعلام از این نهادها ممکن بوده اما در خصوص افت یا رشد تولیدات این شرکت، می‌توان با نگاهی به گزارش‌های حسابرسی شده شرکت در سامانه کدال و رجوع به آمارهای رسمی ایمیدرو، به پاسخ بسیاری از سؤالات دست یافت.

عملکرد سال ۹۷

فولاد مبارکه با وجود همه مشکلات داخلی و خارجی در سال ۹۷ و همچنین تغییر یک‌باره مدیریتی، توانست عملکرد مناسبی از خود بر جای بگذارد که البته رشد قیمت دلار و جهش قیمت فولاد در بورس کالا، در این رشد سودآوری بی‌تأثیر نبود.

صورت سود و زیان فولاد مبارکه نشان می‌دهد که این شرکت در سال مالی ۹۷ موفق به تحقق ۱۱ هزار میلیارد تومان سود خالص شده که این عدد ۸۳ درصد از سود سال قبل بالاتر است و با احتساب افزایش سرمایه ۷۳ درصدی سال قبل، ۸۴۷ ریال سود به ازای هر سهم فولاد مبارکه محقق شده است.

میزان فروش محصولات فولاد مبارکه در سال ۹۷ با ۴۸ درصد رشد به ۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده و به رغم رشد ۴۶ درصدی بهای تمام شده فروش، میزان سود ناخالص این شرکت با رشد ۵۱ درصدی از ۱۰٫۹ هزار میلیارد تومان گذر کرده است.

افت تولیدات

بر اساس گزارش هیأت مدیره شرکت، میزان تولیدات این شرکت در سال ۹۷ برابر با ۶ میلیون و ۷۷۶ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل، ۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این سال همچنین میزان فروش مقداری شرکت نیز ۴ درصد افت را نشان می‌دهد. بیشترین میزان افت تولیدات در محصولات پوشش‌دار با ۴ درصد افت بوده که از ۲۹۶ هزار تن به ۲۸۴ هزار تن رسیده است، در بخش محصولات سرد نیز کاهش ۴۱ هزار تنی تولید معادل ۳ درصد قابل مشاهده است و تولید محصولات گرم (شامل فولاد سبا) نیز از ۵ میلیون و ۷۶ هزار تن به ۵ میلیون و ۶۴ هزار تن رسیده است.

افت تولیدات شرکت در سال ۹۸ هم قابل مشاهده است و بر اساس گزارش عملکرد منتشر شده از سوی شرکت، فولاد مبارکه در خرداد ماه موفق به تولید ۶۳۹ هزار تن محصولات مختلف شده که این عدد برای اردیبهشت‌ماه امسال، برابر با ۷۲۹ هزار تن بوده که بر این اساس، میزان تولیدات شرکت در خرداد ماه، بیش از ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد که کاهش تولید محصولات گرم در این ماه برابر با ۳۶ هزار تن و معادل ۱۰ درصد بوده است.

گزارش عملکرد تیرماه ۹۸ نیز حاوی نکاتی است که نباید به سادگی از کنار آن گذر کرد. بر اساس این گزارش، این شرکت در تیرماه سال جاری ۶۵۳ هزار تن انواع محصول را تولید کرده که ۱۴ هزار تن بیشتر از خرداد ماه است اما نکته مهم اینجاست که در تولید کلاف گرم، ۱۱ هزار تن کاهش به چشم می‌خورد و همچنان میزان تولید این ماه از ۷۲۹ هزار تن تولید اردیبهشت ماه، ۷۶ هزارتن و معادل ۱۰٫۴ درصد پایین‌تر است.

افت ۴ درصدی فروش در سال ۹۷

میزان فروش شرکت در سال ۹۷ نیز دستخوش تغییرات منفی شده و ۴ درصد افت داشته است. بنا بر اعلام شرکت در گزارش هیأت مدیره سال ۹۷، ۴۱ درصد از فروش محصولات در بورس کالا، ۴۴ درصد از طریق ثبت در اتاق پایاپای و ۱۵ درصد به صورت خارج از سفارش انجام شده و مجموع فروش داخلی شرکت در سال ۹۷ به ۵ میلیون و ۸۴۴ هزار تن رسیده که ۹۷ هزار تن از سال قبل بیشتر است اما آنچه که باعث کاهش کل فروش شرکت شده، افت صادرات محصولات بوده که به واسطه برقراری تحریم‌ها، شوک ارزی و ممنوعیت صادرات چند ماهه، از یک میلیون و ۲۹۲ هزار تن به ۷۸۷ هزار تن تقلیل یافته است.

در سال ۹۸ نیز مقادیر فروش ماهانه شرکت روندی نزولی را نشان داده و میزان فروش تیرماه شرکت نسبت به عدد ۷۲۵ هزار تنی خرداد ماه، ۸۲ هزار تن و برابر با ۱۱٫۳ درصد کمتر است. بیشترین میزان افت فروش در کلاف گرم با ۱۴ درصد رخ داده است.

استفاده از موجودی سال‌های قبل

در خصوص دلایل افت تولید در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ و همچنین تداوم آن در خرداد ماه می‌توان فرضیات متعددی را مورد بررسی قرار داد اما بررسی میزان مصارف مواد اولیه در این سال نشان می‌دهد که شرکت در این سال، کمتر به موضوع دپوی مواد اولیه پرداخته و سعی کرده با برداشت از موجودی مواد سال‌های قبل، به تولید خود ادامه دهد؛ طبیعتاً تداوم این وضعیت، خود را در ماه‌های بعد نشان می‌دهد و اولین نشانه‌های آن در خرداد ماه مشخص شده است.

بر اساس جدول میزان مصرف مواد اولیه موجود در گزارش هیأت مدیره فولاد مبارکه، این شرکت در سال ۹۷، با وجود مصرف ۷ میلیون و ۴۱۶ هزار تن سنگ‌آهن، تنها ۷ میلیون و ۷۱ هزار تن از این ماده اولیه را خریداری کرده و ۳۴۵ هزار تن از موجودی سنگ‌آهن سال‌های قبل خود استفاده کرده که این عدد معادل ۲۸ درصد از کل موجودی سنگ‌آهن شرکت بوده است.

در بخش گندله نیز، با وجود نیاز ۵ میلیون و ۲۲۷ هزار تنی، ۵ میلیون و ۳۸ هزار تن گندله خریداری شده و ۲۰ درصد از موجودی گندله سال‌های قبل شرکت مورد مصرف قرار گرفته است.

نقصان در میانه زنجیره

نگرانی‌ها در خصوص تداوم این روند زمانی بیشتر می‌شوند که به آمار تولیدات زنجیره فولادی منتشر شده از سوی ایمیدرو مراجعه می‌کنیم و تولید گندله (ماده اولیه اصلی تولید فولاد) در فولاد مبارکه در خرداد ماه معادل ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در بهار ۹۸ مجموع تولید گندله این کارخانه ۶ درصد پایین‌تر از بهار ۹۷ بوده است. میزان تولید شمش این کارخانه در بهار ۹۸ نیز ۴ درصد از بهار سال قبل پایین‌تر است که این اتفاقات می‌تواند در ماه‌های آتی خود را در روند تولید محصولات نهایی نشان دهد.

در خصوص تأمین گندله و اتفاقات رخ داده در مجمع گل‌گهر (به عنوان مهم‌ترین تأمین‌کننده گندله فولاد مبارکه)، فارس به بررسی برخی ابهامات پرداخته که در اینجا قابل دسترس است و به این موضوع نیز مدیریت صنعت فولاد کشور باید به صورت جدی بپردازد و از مضرات آن بکاهد که البته این ریسک جدید در مجمع ۵ مرداد ماه گل‌گهر با باز پس گیری کرسی کنترلی گل‌گهر به نفع فولاد مبارکه رفع شد. (اینجا)

به هر روی، همان‌گونه که عنوان شد، فولاد مبارکه محور صنعت فولاد کشور بوده که نه تنها متعلق به استان اصفهان بلکه متعلق به کل کشور است و سرمایه‌گذاری‌های گسترده این هلدینگ بزرگ فولادی در اغلب استان‌های کشور، موجب اشتغال‌زایی و خلق ارزش‌افزوده قابل توجه شده است که مزایای آن به نه تنها به بخش‌های مختلف صنعت کشور اختصاص داشته بلکه طیف چند میلیونی دارندگان سهام عدالت و بازنشستگان تأمین اجتماعی را نیز شامل می‌شود و لازم است که تحلیلگران با رصد مستمر عملیات این شرکت، بروز هر گونه نقصان فنی در فرآیند تولید و فروش و سرمایه‌گذاری شرکت را مورد بررسی قرار داده و با ارائه راهکار مانع از ایجاد اختلال در فعالیت این مجموعه مهم اقتصادی شوند. امید است نقدهای ارائه شده در این نوشتار نیز منجر به اعمال اصلاحاتی در عملیات فولاد مبارکه و بهبود آن شود.

=====================

گزارش از مصطفی مصری‌پور

=====================

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.